To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Ósmy dzień TALII   -   07/10/2005
W ósmym dniu TALII najpierw na Rynku odbędzie się finalny pokaz warsztatów pantomimicznych „Mowa ciała”, prowadzonych przez Józefa Markockiego a w pokazie konkursowym o 18.00 obejrzymy śląską opowieść Janoscha pt. „Cholonek” w wykonaniu Teatru Korez z Katowic. Późnym wieczorem, o godzinie 21 rozpocznie się w ramach Festiwalu filmowy pod hasłem „Opowieści o zwyczajnym kinie” czeskiego twórcy Petera Zelenki. Początkowo impreza miała się odbyć na małej scenie teatru, lecz ze względów organizacyjno – technicznych przeniesiona została do Kina „Marzenie”. To ważna zmiana, którą prosimy uwzględnić w swoich festiwalowych planach.

Ogloszenie
>

\"Cholonek\" to adaptacja kultowej powieści Janoscha: \"Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny\". Spektakl o ludziach żyjących pomiędzy. Pomiędzy Polską a Niemcami. Pomiędzy snem i jawą. Pomiędzy tragedią a farsą. Grany gwarą. Dla Ślązaków i tych, którzy Śląska nie rozumieją. Przeciwko Ślązakom i przeciwko tym, którzy Śląska nienawidzą. Spektakl niegrzeczny, bulwersujący i skandalizujący. Kij w mrowisko śląskich kompleksów, nacjonalizmów i krzywd wobec Polski i Niemiec. Pełen plebejskiego śląskiego humoru i anegdot znanych wszystkim Ślązakom od dziesięcioleci i powtarzanych z pokolenia na pokolenie. Spektakl o ludziach posiadających atawistyczny, zwierzęcy dar dostosowywania się do okoliczności, które niesie los, za wszelką cenę starających się przetrwać, nierzadko kosztem własnej godności. Nikt przed Janoschem i nikt po nim nie potrafił w tak sugestywny i ekspresyjny sposób opisać losu Ślązaków w XX wieku, ich mentalności, poczucia humoru i zarazem całego tragizmu zawartego w śląskich losach. - Powieść Janoscha można porównać do słynnych śląskich filmów Kazimierza Kutza. Nasz spektakl mówi m.in. o tym, że Ślązacy, mimo że są stąd, muszą tu cały czas walczyć o swoje, że to region tarmoszony przez historię - powiedział Mirosław Weinert, który wspólnie z Robertem Talarczykiem wyreżyserował „Cholonka”.

Natomiast późnym wieczorem, o godzinie 21 rozpocznie się w ramach TALII przegląd filmowy pod hasłem „Opowieści o zwyczajnym kinie” czeskiego twórcy Petera Zelenki. Początkowo impreza miała się odbyć na małej scenie teatru, lecz ze względów organizacyjno – technicznych przeniesiona została do Kina „Marzenie”. To ważna zmiana, którą prosimy uwzględnić w swoich festiwalowych planach.
Przegląd rozpoczną o godz. 21 „Guzikowy” – przedpremierowy pokaz autorskiego filmu Zelenki o przeciętnych ludziach zmagających się ze swoim losem u schyłku XX wieku. To interesujący film o ... pluciu na pociąg, złej pogodzie, bombie atomowej, wystrzeliwaniu ludzkiej spermy w kosmos, niewierności i zabijaniu.
Drugi film to zaplanowany na godz. 23 „Opowieść o zwyczajnym szaleństwie”, którego twórcą jest także Zelenka, zainspirowany pokazywaną przedwczoraj na TALII sztuką „Zwykłe szaleństwa” w wykonaniu Teatru Polskiego z Poznania. Będzie to pierwsza projekcja w Polsce.
Trzeci film, który rozpocznie się już po północy to wyświetlany już w Polsce obraz „Samotni” w reżyserii Davida Omdricka, zrealizowany na podstawie scenariusza Petera Zelenki.

To wszystko zaplanowano na wieczór i noc, natomiast popołudniu o godzinie 14.30 odbędzie się na tarnowskim Rynku finalny pokaz warsztatów pantomimicznych Mowa ciała”, prowadzonych przez Józefa Markockiego. To jedna z imprez towarzyszących tegorocznej TALII, zajęcia odbywały się w Tarnowskim Centrum Kultury w dniach od 3 do 7 października.
Józef Markocki to ten dziwny facet, który przed każdym konkursowym spektaklem zabawia nas krótkimi scenkami pantomimicznymi. To założyciel i aktor Współczesnego Teatru Pantomimy, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnejwe Wrocławiu. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia. Od 1993 do 1997 roku pracował we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. W latach 1994-1996 wykładowca z zakresu Pantomimy i Maski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej na wydziale lalkarskim, obecnie wykłada w Technische Universität w Görlitz. Prowadzi staże pantomimiczne w kraju i za granicą. W 2002 roku Józef Markocki otrzymał najważniejszą nagrodę przyznawaną przez wrocławską publiczność - Złotą Iglicę. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Józef Markocki jest również laureatem ubiegłorocznej TALII. Jury nagrodziło go za liryczny humor uniwersalnej historii ludzkiego życia opowiedzianej bez słów w spektaklu „Only you”.

Przypominamy o portalowym konkursie na fetiwalowy komentarz/recenzje . Na wasze teksty czekamy z nagrodami nieustannie : poczta@intarnet.pl

Zobacz też:
- program TALII
- Pierwszy dzień Festiwalu
- relację z wernisażu Marka Raczkowskiego
- relację z koncertu Ultradycyjnego Duo Jazzowego
- Drugi Dzień Festiwalu
- Trzeci Dzień Festiwalu
- Komentarz M.Poświatowskiego do niedzielnych wydarzeń na Rynku
- Czwarty Dzień Festiwalu
- Komentarz M.Poświatowskiego do poniedziałkowej debaty CO-MEDIA
- Piąty Dzień Festiwalu
- Szósty Dzień Festiwalu
- Siódmy Dzień Festiwalu
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, January 15, 2025 04:39:31
IP          : 18.224.60.19
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html