To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Drzewo genealogiczne Tarłów   -   20/12/2005
Powstało, wraz z objaśniającą je książką w II połowie XIX wieku. Potężne, o wymiarach ponad trzy na dwa metry trafiło do Muzeum Okręgowego w Tarnowie jako dar ostatniej właścicielki Zamku w Dębnie – i zarazem wyraz jej ostatniej woli. Malowane na płótnie drzewo genealogiczne rodu Tarłów przypominać będzie o przynależności Zamku do rodu, pieczętującego się herbem „Topór”.

Ogloszenie

Jest jednak związany z tym darem warunek. Znajdujące się od wielu pokoleń w rękach rodziny państwa Chomiczewskich płótno ma zostać poddane gruntownej konserwacji i być wyeksponowanym na Zamku w Dębnie. Ma to swoje uzasadnienie – Zamek na przełomie XVII i XVIII wieku należał do rodu Tarłów, pieczętującego się herbem „Topór”. W 1630 roku nabyła go Teofila z Tarłów, wdowa po księciu Januszu Ostrogskim, kasztelanie królewskim. Z tych czasów zachował się jedynie obecny portal wejściowy, datowany na 1722 rok. Płócienne drzewo genealogiczne tego rodu stanowi dziś dla badaczy rzadkość – ze względu na znikomą ilość zachowanych tego typu przedstawień.
Całość płótna wypełnia mocno rozbudowane drzewo z dwoma alegorycznymi postaciami siedzącymi u podstawy. Z lewej – kobiety z orłem na piersi, ze zwojami pism u stóp i herbem „Topór.” I z prawej – mężczyzny w zbroi na tle panoplionów. Kompozycję otacza bordiura utworzona z herbów z podpisami rodzin spowinowaconych i spokrewnionych z Tarłami na przestrzeni wieków – są to między innymi Oleśniccy, Szamotulscy, Koniecpolscy i Sobiescy.
Uzupełnieniem i komentarzem płótna jest książka „Genealogia Domus Antiquissima et Vetustissm Tarłowiana” (?), pisana ręcznie z 325 numerowanymi stronami. Wypisy dotyczące poszczególnych osób z rodu Tarłów zaczerpnięte zostały z herbarzy autorstwa Paprockiego i Niesieckego oraz wcześniejszych tekstów Długosza, co pozwala datować książkę na 2 poł. XIX wieku. Sama książka stanowi zbiór nazwisk – haseł odnoszących się do rodzin pieczętujących się herbem „Topór”. Została przekazana w formie depozytu do zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 14:00:35
IP          : 3.144.250.229
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html