To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Jedność czy wiara ?    -   31/12/2005
W ostatnich tygodniach Ksiądz Biskup Ordynariusz Wiktor Skworc kilkakrotnie zabierał publicznie głos, zaniepokojony działalnością na terenie diecezji Bractwa Św. Piusa X, kontynującego spuściznę odziedziczoną po swoim założycielu, zmarłym w roku 1992 kontrowersyjnym arcybiskupie Marcelu Lefebvre. Hierarcha ten, programowy przeciwnik postanowień Soboru II Watykańskiego, w roku 1988 wyświęcił, bez zgody papieża, czterech biskupów, co - zdaniem Watykanu - ściągnęło na niego i czterech nowych purpuratów ekskomunikę. Lefebryści, jak potocznie nazywa się kapłanów Bractwa i ich wiernych, w tym roku otwarli "swoją" kaplicę w Tuchowie. Przed świętami gościł u nas przełożony Bractwa na Polskę ks. Karl Stehlin, z którym przeprowadziliśmy długą i ciekawą rozmowę. Zapraszamy do jej wysłuchania.

Ogloszenie

Działalność Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X rozpoczęła się w 1970 r., gdy w szwajcarskim miasteczku Ecône francuski arcybiskup Marcel Lefebvre otwarł seminarium duchowne, kształcące przyszłych księży w duchu przedsoborowym. Bractwo skupia księży i świeckich przeciwnych Soborowi Watykańskiemu II. Lefebryści nie zgadzają się z posoborową praktyką aggiornamento (uwspółcześnienie) Kościoła, zarzucając, że jest to odpowiedź na trendy modernistyczne i ideologię liberalną, tylekroć piętnowaną przez papieży. Krytykują również dekret o wolności religijnej, który stawia Kościół Rzymskokatolicki w niektórych krajach na pozycji gorszej niż inne wyznania. Ich zdaniem ekumenizm prowadzi do powolnej "protestantyzacji" Kościoła. Nie przyjmują do wiadomości zmian w liturgii, które umożliwił Sobór. Nadal zatem odprawiają msze w języku łacińskim a kapłani zwróceni są przodem do Tabernakulum. Za profanację uważają m.in. przyjmowanie komunii na rękę.
Po kilkunastu latach przerwy w bezpośrednich kontaktach między Stolicą Apostolską a Bractwem pod koniec sierpnia br. doszło do spotkania papieża Benedykta XVI z biskupem Bernardem Fellayem, obecnym przełożonym Bractwa, jednym z 4 nielegalnie wyświęconych w 1988 r. biskupów. Kontynuację dialogu z Bractwem Watykan uzależnia od przyjęcia przez jego członków postanowień Soboru Watykańskiego II.
Od połowy lat 90. ubiegłego wieku Bractwo Św. Piusa X działa też w Polsce. W tej chwili w naszym kraju jest 12 kaplic, w których odbywają się nabożeństwa sprawowane przez 6 kapłanów Bractwa, w tym dwoje Polaków. Jeden z nich, ks. Rafał Trytek od kilku miesięcy odprawia msze w rycie trydenckim i opiekuje się kaplicą pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa na tuchowskim Rynku.
Przed świętami gościł tam także przełożony Bractwa na Polskę, pochodzący z Austrii, Ksiądz Karl Stehlin, z którym przeprowadziliśmy długą i wielowątkową rozmowę. Oto jej treść :

- Czym jest Bractwo i jakie stawia sobie cele ? Jak to się stało, że Bractwo zawitało do naszej diecezji i powstała kaplica w Tuchowie ?
Posłuchaj odpowiedzi na to pytanie (((mp3)))

- Bractwo Św. Piusa X znane jest przede wszystkim z nieprzejednanie wrogiej postawy wobec posoborowych zmian w Kościele. Ale przecież Kościół zmieniał się i zmienia nieprzerwanie od dwóch tysięcy lat. Biorąc to pod uwagę, wiele osób doceniających wysiłek podjęty przez ludzi Kościoła na II Soborze Watykańskim nie rozumie Waszej postawy i streszcza ją jako "nie, bo nie", takie konserwowanie tradycji łacińskiej Kościoła dla niepewnej wartości samego konserwatyzmu, bez oglądania się na inne ważne cele tej instytucji. Np. msza w rycie trydenckim, też nie pojawiła się w Kościele od razu i była wynikiem wielkich przemian historycznych, nie tylko zresztą w łonie Kościoła. Przez 500 lat od czasu ukonstytuowania liturgii mszy sprawowanej po łacinie, wydarzyło się, eufemistycznie mówiąc, sporo nowych rzeczy. Skąd zatem tak głęboka krytyka zmian, będących wynikiem postanowień ostatniego Soboru i jakie są teologiczne podstawy tak silnego przywiązania Bractwa do "starej" łacińskiej tradycji ?
Posłuchaj odpowiedzi na to pytanie (((mp3)))

- Łacińska Msza Święta Wszechczasów jest zatem, według księdza, wartością samą w sobie. Czy w takim razie wierni Kościoła Rzymsko-Katolickiego, tacy jak my, uczestniczący już obecnie w swej zdecydowanej większości we mszy "posoborowej" grzeszą, są – według Księdza - świętokradcami lub ich uczestnictwo w sprawowaniu Najświętszej Ofiary jest niepełne ?
Posłuchaj odpowiedzi na to pytanie (((mp3)))

- Chcieliśmy zapytać o stosunek Bractwa do papieża i władzy papieskiej. Otwarty konflikt między Bractwem a Stolicą Apostolską, wywołany w połowie 1988 roku przez decyzję abpa Lefebvre o wyświęceniu czterech biskupów bez zgody Ojca Świętego był jawnym podważeniem autorytetu papieża i jego władzy. Dla większości – w tym wielu kapłanów z Waszej wspólnoty – stanowiło to ostateczne zerwanie i tak cienkiej linii łaczącej Was z Watykanem. Ksiądz twierdzi jednak, że nadal jesteście częścią Kościoła, nad którym pieczę sprawuje przecież Następca Św. Piotra. Jaki jest zatem stosunek Bractwa do władzy papieskiej i czy uległ on zmianie na przestrzeni ostatnich 17 lat ?
Posłuchaj odpowiedzi na to pytanie (((mp3)))

- Raz jeszcze prosimy o ocenę wydarzeń z pierwszej połowy 1988 roku z punktu widzenia przedstawiciela Bractwa Św. Piusa X. Początkiem maja tamtego roku, w wyniku trudnego dialogu prowadzonego na osobiste życzenie Jana Pawła II udaje się podpisać protokół uzgodnień, czyli wstęp do porozumienia między Watykanem a Bractwem, kilka dni później jednak swój podpis pod tym dokumentem wycofuje arcybiskup Lefebvre. Miesiąc później dochodzi do bezprecedensowego w historii Kościoła aktu wyświęcenia biskupów bez zgody Papieża, co zdaniem Watykanu stawia arcybiskupa i czterech nowych biskupów poza nawiasem Kościoła. Decyzja arcybiskupa nie tylko zresztą zdaniem Watykanu ale też współbraci księdza, których część odchodzi i zakłada nowe Bractwo św. Piotra, prowadzi do schizmy. Co takiego stało się między początkiem maja a końcem czerwca 1988 roku, że z zaczynu unormowania stosunków z Rzymem nie zostało ostatecznie nic ? Dlaczego zdecydowaliście się na otwarty konflikt z Rzymem i bezpośrednie już oskarżenia o działalność schizmatyczną ?
Posłuchaj odpowiedzi na to pytanie (((mp3)))

- Korzystając z obecności Pana Jacka Jurka, jednego z inicjatorów powstania kaplicy Bractwa w Tuchowie, zapytujemy, czy Ksiądz Biskup Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej był informowany o takim pomyśle i w jaki sposób ? Czy ksiądz Stehlin zabiegał w Kurii o jakieś spotkanie dotyczące kaplicy i swojej działalności na terenie diecezji tarnowskiej ? Czy Ksiądz nie obawia się, że zadrażnienia stosunków Bractwa z hierarchią kościelną mogą doprowadzić do poważnego kryzysu w Kościele - do pomieszania wśród wiernych, do konfliktu i w rezultacie rozsczepienia ?
Posłuchaj odpowiedzi na to pytanie (((mp3)))

- Czy zatem, reasumując długą rozmowę, można powiedzieć tak: oponenci działalności Bractwa walczą o ocalenie jedności Kościoła, sądząc, że w ten sposób ocalą wiarę; natomiast Bractwo ponad jedność i wszelkie kompromisy przedkłada wiarę i jej strażniczkę – tradycję ? Czy Ksiądz nie uważa, że mimo wszystko warto szukać jedności, albo przynajmniej „części wspólnej” między wiernymi, tego co nas - mimo wszystkich różnic - łączy w dążeniu do Najwyższego Celu ?
Posłuchaj odpowiedzi na to pytanie: (((mp3)))

Rozmowę przeprowadzili Piotr Dziża i Mirosław Poświatowski.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 14:34:40
IP          : 3.147.127.118
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html