To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   CZWARTY ek stra FILM   -   22/2/2006
Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 2 marca o godzinie 18.30 na kolejny seans filmowy z cyklu CZWARTY ek stra FILM. Tym razem zaprezentowany zostanie głośny film niemieckiego reżysera – Marca Rothemunda pt. „Sophie Scholl – ostatnie dni”(w oryg. Sophie Scholl – Die letzten Tage). Film nagrodzony i doceniony na międzynarodowych festiwalach filmowych, jest także nominowany do tegorocznego Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny. Dwa podwójne zaproszenia na seans w "Marzeniu" otrzymają wylosowani inTARnauci, uczestnicy kolejnej zabawy, związanej z cyklem.

Ogloszenie
>

Marc Rothemund, debiutował w roku 1998 filmem „Dziwne zachowania dojrzałych płciowo mieszkańców dużych miast w okresie łączenia się w pary (w oryg. Das Merkwürdige Verhalten geschlechtsreifer Groβstädter zur Paarungszeit), a polskiej publiczności znany jest przede wszystkim jako reżyser filmu pt. „Mrówki w gaciach” (w oryg. „Harte Jungs”,1999 r.)
„Sophie Scholl – ostatnie dni” to zapis autentycznych 6 dni z życia młodej studentki, należącej do niemieckiego ruchu oporu nazywanego „Białą Różą”, począwszy od jej aresztowania przez Gestapo w Monachium 18 listopada 1943 r. Historią Sophie zainteresowano się już wcześniej; w 1982 r. Percy Aldon nakręcił „Pięć ostatnich dni” (w oryg. „Fünf letzte Tage”), a w rok później powstał film Michale`a Verhoeven`a pt. „Biała Róża” (w oryg. Die Weisse Rose”). Obydwa filmy jednak ukazane zostały z innej perspektywy niż dzieło Rothemunda. Aldon przedstawia, bowiem Sophie oczami jej więziennej towarzyszki – Elsy Gebel, Verhoeven skupia się bardziej na działalności ugrupowania „Białej Róży” i kończy w momencie zatrzymania Sophie Scholl przez Gestapo, podczas gdy Marc opowiada losy młodej kobiety w momencie jej aresztowania i całą uwagę kieruje wyłącznie na nią. To z jej subiektywnej perspektywy oglądamy wydarzenia przedstawione w tym filmie.
Wielką zaletą tej opowieści jest to, że zamiast filmu stricte historycznego, otrzymujemy studium psychologiczne kobiety uwikłanej w rozgrywkę pomiędzy tchórzostwem a odwagą, zdradą a poczuciem solidarności. Dla wyostrzenia najważniejszych przesłanek tej historii, Rothemund wciąga widza kameralną scenerią w teatralny klimat.
Siła tego filmu tkwi w jego prostocie, główna bohaterka to normalna dziewczyna z typowymi dla jej wieku wątpliwościami, to studentka spragniona życia, a nie patetyczna heroina składająca siebie w ofierze. Jej postępowanie jest dowodem na to, że akty prawdziwego bohaterstwa często dokonują się w samotności: jedna, rozkwitająca dziewczyna pełna energii witalnej przeciwko nazistowskim Niemcom. Reżyser zmusza widza tym samym do zadania sobie kilku, zawsze aktualnych pytań, np. Jak byśmy się zachowali w takiej sytuacji? Jak daleko posunęlibyśmy się, by pozostać wiernym swoim ideałom?
Postać Sophie Scholl wspaniale wykreowała Julia Jentsch, nadając swojej bohaterce charyzmy i naturalności. Przygotowując się do tej roli czytała głównie listy i pamiętniki Sophie, także protokoły przesłuchań, udostępnione dopiero w roku 1990. Sam reżyser przeprowadził wiele rozmów ze świadkami tamtych wydarzeń, m.in. z synem Roberta Mohro, który przesłuchiwał Sophie, z siostrą członka „Białej Róży”, a także z młodszą siostrą Sophie – Elizabeth Hartnagel. Najnowszy film Marca Rothemunda zdobył kilka prestiżowych nagród. W tym roku jest to nominacja do Oskara za najlepszy film zagraniczny (rozstrzygnięcia podczas Oscarowej nocy 5 marca) a w roku ubiegłym m.in. Srebrny Niedźwiedź w kategorii najlepsza aktorka dla Julii Jentsch i Nagroda Publiczności Felix dla tej samej aktorki. Felixa otrzymał też reżyser Marc Rothemund.

Pojedynczy seans filmu jak zwykle w kinie MARZENIE, 2 marca br. o godz. 18.30.

Dwa bezpłatne podwójne zaproszenia na seans filmu w "Marzeniu" powędrują do inTARnautów, którzy do południa w środę 1 marca nadeślą nam zgłoszenie zawierające co najmniej jeden tytuł filmu (innego niż ten), którego tematem była także działalność niemieckich antynazistów. Pocztę zatytułowaną (w temacie wiadomości): SPHIE SCHOLL należy nadsyłać na skrzynkę e-mail: konkursy@intarnet.pl, a sam list podpisać i podać nr tel. kontaktowego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sun, December 22, 2024 06:31:40
IP          : 18.227.134.95
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html