To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  14 V - Popołudnie z muzyką w Kąśnej   -   04/5/2006
Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna zaprasza w niedzielę 14 maja o godzinie 15:00 na "Popołudnie z muzyką" w kompleksie Dworsko-Parkowym w Kąśnej Dolnej. W programie muzycznego popołudnia m.in koncert pieśni kameralnej w wykonaniu znakomitej wokalistki Urszuli Krygier oraz trojga wybitnych instrumentalistów - Bartłomieja Nizioła, Tomasza Herbuta i Tomasza Strahla, recital fortepianowy i gitarowy, występ kwartetu wilonczelowego a także prezentacja kostiumów historycznych przygotowanych przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. J. Szczepanika w Tarnowie.

Ogloszenie

Koncert pieśni kameralnej poprowadzi Anna Woźniakowska. Kąśniańskiemu audytorium zaprezentują się w nim:

Urszula Kryger - mezzosopran
Jest absolwentką dwóch wydziałów Akademii Muzycznej w Łodzi: instrumentalnego w klasie fortepianu (1988) i wokalno-aktorskiego w klasie Jadwigi Pietraszkiewicz (1992). Studia wokalne kontynuowała pod kierunkiem Andrzeja Orłowicza w Kopenhadze. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych konkursach muzycznych, otrzymując wysokie nagrody. Do jej największych sukcesów należą zwycięstwa w I Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wokalistów im. St. Moniuszki w Warszawie (1992), VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. J. Brahmsa w Hamburgu (1994) oraz 43. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (1994). Odtąd jej karierze towarzyszy niesłabnące zainteresowanie melomanów i krytyki.
W 1995r. wystąpiła w La Scali z recitalem pieśni Fryderyka Chopina. Rok później z wielkim sukcesem debiutowała na scenie Semper Oper w Dreźnie w operze „Kopciuszek” G. Rossiniego w partii Angeliny.
Publiczność polska i wielu krajów świata ma okazję często podziwiać jej kreacje w dziełach oratoryjnych wykonywanych pod batutą tak znakomitych mistrzów, jak: Jan Krenz, Jerzy Semkow, Rafael Frühbeck de Burgos, Sir Colin Davis, Armin Jordan.
Jej dyskografia (na całym swiecie) powiększa się z roku na rok. Ma na swoim kilka Fryderyków (Duety rosyjskie – Fryderyki 2001, Pieśni Karłowicza i Szymanowskiego – Fryderyki 2002, kompletne wydanie Pieśni K. Szymanowskiego nagrane dla firmy Channel Classics nagrodzone Fryderykiem 2004 za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej).


Bartłomiej Nizioł - skrzypce
32 letni skrzypek naukę gry na tym instrumencie rozpoczął w wieku pięciu lat. W 1993 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie skrzypiec Jadwigi Kaliszewskiej. Uczestniczył w krajowych i zagranicznych kursach mistrzowskich, m.in. u P. Amoyala, Z. Brona, M. Fuksa, R. Ricciego. Bartłomiej Nizioł jest zwycięzcą prestiżowych międzynarodowych konkursów skrzypcowych: w 1988 zdobył I nagrodę na konkursie w Lublinie, w 1991 - I nagrodę na konkursie w Adelajdzie, w tym samym roku - I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, w 1992 - I nagrodę na konkursie w Pretorii oraz I nagrodę na konkursie Eurowizji w Brukseli, zaś w 1993 - I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Paryżu (Konkurs im. J. Thibaud ). Z powodzeniem koncertuje na wielu festiwalach w krajach Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Współpracował m.in. z Janem Krenzem, Markiem Janowskim, Davidem Zinmanem, Grzegorzem Nowakiem, Jackiem Kaspszykiem. Występował m. in. z Englisch Chamber Orchestra, London Symphony, Radio France, NDR-Hannover, Sinfonia Varsovia, New Tokyo Philharmonic. Nagrywał dla takich firm fonograficznych jak DUX, CD Accord, REM, Sonoris, zdobywając nominacje i nagrody przemysłu płytowego (płyta z utworami Henryka Wieniawskiego nagrana z pianistą Waldemarem Malickim otrzymała nagrodę "Fryderyk '97"). Od 1997 Bartłomiej Nizioł jest koncertmistrzem Tonhalle Orchestra w Zurychu, kontynuując jednocześnie karierę solistyczną - w 2001 wystąpił m. in. na festiwalu muzyki polskiej Europalia w Belgii.
Obecnie Bartłomiej Nizioł piastuje funkcję wiceprezesa Towarzystwa Muzycznego im H. Wieniawskiego w Poznaniu.


Tomasz Strahl - wiolonczela
Jest obecnie najmłodszym profesorem sztuk muzycznych w Polsce. Ukończył w 1989 r. Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. K. Michalika. Jako stypendysta Rządu Austriackiego odbył roczne Studium podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu u prof. T. Kuhne. Studiował również kameralistykę u wybitnego polskiego skrzypka Krzysztofa Jakowicza, który otoczył go stałą opieką artystyczną. Od 1990 r. wykłada w macierzystej uczelni w Warszawie.
Artysta jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wykonawczych – m.in. I nagrody V Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. N. Zabaleta w San Sebastian w Hiszpanii (1991). Występował pod batutą takich dyrygentów jak: Henryk Czyż, Jerzy Maksymiuk, Phillippe Entremont, Krzysztof Penderecki i Marek Pijarowski. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową współpracując z większością orkiestr symfonicznych w Polsce. Występował m.in. z WOSPPR (obecnie NOSPR) w Katowicach, z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, z Polską Orkiestrą Kameralną, Polską Orkiestrą Radiową oraz z Orkiestrą ’’Concerto Avenna”. Współpracuje z wybitnymi dyrygentami i solistami oraz z ’’Kwartetem Wilanów”. Ważnym wydarzeniem dla artysty było wykonanie w 1993 r. koncertu wiolonczelowego W. Lutosławskiego w obecności kompozytora pod dyrekcją M. J. Błaszczyka. Wśród bardziej znaczących koncertów Tomasza Strahla, wymienić można występy solisty w Schauspielhaus w Berlinie, Brucknersaal w Linzu, St. John’s Smith Square w Londynie, Art Center w Tel-Avivie, Toppan Hall w Tokio, w L’Auditorii w Barcelonie, w Sali im. S. Moniuszki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, oraz w Filharmonii Narodowej. Odbył liczne tournée koncertowe po Japonii, Kanadzie i Hiszpanii. Wziął udział w przedstawieniu "Fortepianissimo” wraz z K. Jabłońskim w Teatrze Wielkim w Warszawie. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Nagrywał także dla CBC Radio w Kanadzie.
Artysta dwukrotnie był nominowany do nagrody "Fryderyk” (1997, 2001).
T. Strahl prowadzi liczne kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii (Kyoto University of Arts). W maju 2001 roku otrzymał z rąk prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł Profesora, a w lutym 2002 r. Złoty Krzyż Zasługi. Jest laureatem nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2003 w kategorii – Album roku MUZYKA KAMERALNA.


Tomasz Herbut – fortepian
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat. W latach 1967-79 uczęszczał do Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Mieczysława Dawidowicza. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Bronisławy Kawalla – dyplom z wyróżnieniem w 1984 - a następnie w „Hochschule für Musik und Theater” w Zurychu w mistrzowskiej klasie fortepianu Homero Francesch’a – Solistendiplom w 1987 – oraz w klasie interpretacji pieśni Irwina Gage’a. W latach 1983-88 wielokrotnie uczestniczył w kursach mistrzowskich Tamasa Vasary’ego i w szczególności Nikity Magaloff’a.
Pianista jest laureatem XIX Festiwalu Młodych Solistów w Bordeaux oraz Nagrody Artystycznej Miasta Zurychu. Od roku 1977 koncertuje w większości krajów Europy, Azji i w Ameryce. Jest zapraszany regularnie - zarówno jako solista jak i zamiłowany kameralista - na międzynarodowe festiwale muzyczne takie jak: „Festiwal Flandryjski“, “Vratislavia Cantans“, „Menuhin Festival Gstaad“ czy „Chopin Festival“ w Paryżu.
W Szwajcarii, gdzie obecnie mieszka i pracuje, gra w największych salach koncertowych: Victoria Hall w Genewie, Tonhalle w Zurychu czy Casino w Bernie. Od roku 1983 regularnie koncertuje w Polsce. Współpracuje z tak znakomitymi muzykami jak: Paul Meyer, Patrick Demenga, Homero Francesch, „Kwartet Varsovia“, „Kwartet Camerata“, „Kwartet Sląski“ czy też czołowy szwajcarski kwartet „Sine Nomine“. Pianista dokonał rozlicznych nagrań radiowych i telewizyjnych w wielu krajach Europy, nagrywał także dla polskiej wytwórni płytowej DUX. W 2002 roku artysta został laureatem Polskiej Nagrody Muzycznej „FRYDERYK“.
W ostatnim czasie Tomasz Herbut dał się poznać jako doskonały znawca oraz interpretator pieśni, z którym chętnie współpracują wybitni polscy i szwajcarscy śpiewacy z Jadwigą Rappé, Urszuą Kryger czy też Rudolfem Rosenem na czele.
Od 1990 roku jest profesorem fortepianu i interpretacji pieśni w „Hochschule der Künste“ w Bernie. Jest jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych, prowadzi również kursy mistrzowskie w Europie, Azji i Ameryce.


Program koncertu obejmuje utwory Luisa Spohra, Johannesa Brahmsa, Franza Schuberta, Ralpha Vaughan-Williamsa i Dymitra Szostakowicza.

Po koncercie czworga wybitnych muzyków przyjdzie pora na tych, którzy dopiero rozpoczynają muzyczną karierę. Z recitalem fortepianowym wystąpi Martyna Smolińska, a po niej wystąpi Kwartet Wiolonczelowy B. Kołodziejczyka. Recital gitarowy da też młoda Tarnowianka, Alicja Kawa.
O oprawę gastronomiczną popołudnia utrzymanego w konwencji pikniku - "majówki" zadba Restauracja „Tatrzańska”.
Wyjazd autokaru do Kąśnej Dolnej sprzed tarnowskiego teatru w niedzielę 14 V o godz. 14 i 17. Dodatkowych informacji można zaczerpnąć w Biurze koncertowym Centrum Paderewskiego, Tarnów, Rynek 9, tel.: 014 621 09 21, 014 689 90 08.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, January 2, 2025 20:28:55
IP          : 3.135.215.149
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html