To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Program festiwalu "Dozwolone do 21"   -   17/5/2006
Tegoroczna 24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Dozwolone do 21" zbliża się dużymi krokami. Festiwal, będący jednym z najbardziej prestiżowych na świecie wydarzeń filmowo - edukacyjnych młodego kina nieprofesjonalnego i niezależnego, ponownie organizowany jest w Tarnowie i odbędzie się w dniach od 25 do 28 maja. Na konkurs nadesłano ponad 90 filmów z Polski, Czech, Białorusi, Finlandii, Szwecji, Ukrainy, Niemiec i Anglii. Komisja kwalifikacyjna w składzie: Agnieszka Wlazeł, Witold Kon i Tadeusz Koniarz do konkursu zakwalifikowała 86 obazów młodych filmowców, które zobaczymy podczas projekcji w Tarnowskim Teatrze im. L.Solskiego.

Ogloszenie

W programie festiwalu są też m.in. piknik w Klikowej, spotkania z kinem niezależnym w TCK i "Alchemiku". Jak przed rokiem festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty filmowe, które poprowadzi Tarnowianin, reżyser Dariusz Kuciewicz.
W jury tegorocznego konkursu zasiądą :

Maria Malatyńska
– krytyk filmowy i publicystka, od 35 lat pracuje w mediach, niegdyś w „Życiu Literackim”, „Echu Krakowa”, „Magazynie Filmowym”, później, po likwidacji tych pism - w „Filmie”, „Tygodniku Powszechnym”, wiele lat w miesięczniku „Kino” i w „Przekroju”. Publikuje w „Zeszytach Europejskich”, „Dekadzie Literackiej” i „Odrze”. Jest stałym recenzentem filmowym w „Gazecie Krakowskiej” i w miesięczniku „Kraków”. Występuje w radio, pojawia się w telewizji. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także FIPRESCI - czyli Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej. Laureatka Nagrody Krytyki Filmowej im. Karola Irzykowskiego i Nagrody Fundacji Kultury Polskiej. Bywa jurorem krajowych i zagranicznych festiwali filmowych. W latach dziewięćdziesiątych była dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie.
Od kilkunastu lat pracuje też jako wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.
Jest autorką książki „Gwiazdozbiór Krakowski”, uczestniczyła w zbiorowych tomach m.in.: „Zbigniew Cybulski – aktor XX wieku”, „Niemiecki ekspresjonizm filmowy”, „Sienkiewicz i film”, „Ku uczczeniu Mickiewicza”. Opracowała obszerny tom wywiadów, wystąpień i komentarzy Andrzeja Wajdy, wydanych pt. - „Andrzej Wajda, o polityce, o sztuce, o sobie”, a wraz z córką, Agnieszką Malatyńską–Stankiewicz, dziennikarką „Dziennika Polskiego”, wydała książkę ich wspólnych wywiadów z muzykami i filmowcami pt. „Scherzo dla Wojciecha Kilara”. Mieszka w Krakowie.

Kinga Gałuszka
- Tarnowianka z rocznika 1978, absolwentka (2002 r.) filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorantka tejże uczelni. W II połowie lat 90. związała się z amatorskim ruchem filmowym i tarnowskim AKF „Szwenk”w Pałacu Młodzieży. Laureatka Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Dozwolone do 21” w Warszawie w 1995 roku za film „Nad Styksem”. Od 2004 roku mieszka w Warszawie. Pracowała w redakcji filmowej TVP Kultura, a obecnie w Dziale Koprodukcji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Witold Kon (przewodniczący Jury)
– przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych, twórca i dyrektor pierwszych 12 Festiwali „Dozwolone do 21” (pod nazwą Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Filmów Amatorskich). Od prawie 20 lat Przewodniczący FNTF. Animator filmowej edukacji artystycznej, członek jury wielu festiwali filmów niezależnych, także zagranicznych. Dyrektor dwóch edycji Światowego Festiwalu Filmów Niezależnych UNICA (1997 i 2003). Nagrodzony m.in. Złotym Medalem UNICA oraz w 2004 roku - Nagrodą Ministra Kultury.

Artur Więcek "Baron” – scenarzysta, reżyser, rocznik 1967. Dla telewizji publicznej współtworzył i realizował pierwszą serię „Rozmów na koniec wieku”, wyreżyserował „Historię filozofii po góralsku wg Tischnera” (Nagroda Specjalna Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na Festiwalu Filmów Fabularnych, Gdynia 1999 oraz Jańcio Wodnik na festiwalu „Prowincjonalia”, Września, 2000), a także cykl dokumentalny „Archiwum polskich wydarzeń kulturalnych”. Jest współscenarzystą filmów telewizyjnych „W tym domu nie straszy” i kontynuacji „W tym domu nadal straszy” oraz serialu animowanego „Kleofas w świecie kapitalizmu” (nagroda Fundacji Przedsiębiorczości).
Jest także reżyserem i współscenarzystą wielu programów telewizyjnych, kilkunastu filmów edukacyjnych oraz kilku filmów fabularnych, w tym m.in. „Archiwum polskich wydarzeń kulturalnych”, „Wizytówki” a także sportowych programów rozrywkowo – edukacyjnych.
Jego debiut fabularny „Anioł w Krakowie” był nagradzany i nominowany do najważniejszych nagród filmowych m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – Gdynia 2002 (w tym za najlepszy debiut reżyserski, najlepszy debiut aktorski i najlepszą komedię) czy na Festiwalu „Prowincjonalia” we Wrześni (nagroda dla reżysera za najlepszy film, dla najlepszego aktorska, za najlepszą muzykę).
Dodatkowym wyróżnieniem było to, że film był pokazywany w kinach na wszystkich niemal kontynentach, w tym m.in. w Los Angeles, Chicago, Seattle, Toronto, Sydney, Melbourne, Hamburgu, Sztokholmie i Helsinkach… Jego drugi kinowy film pełnometrażowy – „Zakochany Anioł” – miał swą premierę 21 kwietnia 2005 roku w Hollywood przy Bulwarze Zachodzącego Słońca… Natomiast Jerzy Trela, za rolę Szajbusa w tym filmie został mianowany do pierwszej trójki najlepszych aktorów drugoplanowych za rok 2005 ogłoszonych przez „Polskie Orły”.
W 2005 „Baron” zrealizował dokument „Goralenvolk” opowiadający o trudnych losach Podhala w czasie okupacji hitlerowskiej i o kolaboracji wielu górali – film został bardzo życzliwie przyjęty przez krytyków i widownię, kwalifikując się do Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Krakowie 2005. Aktualnie rozpoczął pracę nad cyklem filmów reporterskich poświęconych losowi kobiet w państwach muzułmańskich oraz nad dokumentalnym filmem biograficznym o księdzu Tischnerze.



PROGRAM FESTIWALU :

25 maja 2006 r. – czwartek

12.00 – 14. 00 Spotkanie z Kinem Niezależnym, projekcje filmów
16.00 – 17. 45 Projekcje konkursowe /I/
18.00 Uroczyste rozpoczęcie 23. MFF „Dozwolone do 21”
20.00 Wieczór Młodych Filmowców w Piwnicy Tarnowskiego Centrum Kultury (impreza dla zaproszonych gości)

26 maja – piątek

10.30 – 14.00 Projekcje konkursowe /II/
16.00 - 18.30 Projekcje konkursowe /III/
20.30 Impreza towarzysząca – Wieczór z Kinem Niezależnym, spotkanie w Kawiarni Alchemik

27 maja – sobota

10. 30 –14.00 Projekcje konkursowe /IV/
16.00 – 18.30 Projekcje konkursowe /V/, omówienie filmów, otwarta dyskusja z jury
19.00 Piknik filmowy w PSO Klikowa (impreza dla zaproszonych gości)

28 maja - niedziela

11.30 – 14. 30 Uroczystość zakończenia Festiwalu z wręczeniem nagród i projekcją filmów laureatów; podsumowanie Międzynarodowych Warsztatów Filmowych z pokazem zrealizowanego filmu "Młodzi w kadrze" ; bankiet pożegnalny

Z krótkimi opisami 86 zakwalifikowanych filmów konkursowych można zapoznać się pobierając stąd plik tekstowy.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, January 2, 2025 20:46:32
IP          : 3.147.27.152
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html