To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Trwają Dni Tarnowa   -   03/6/2006
Od serii plenerowych imprez, prezentacji, koncertów i widowisk (od południa na ulicy Wałowej a wieczorem na Rynku) rozpoczęły się w piątek obchody Dni Tarnowa - Spotkanie Kultur 2006. Oficjalnej inauguracji dokonano w szczelnie wypełnionej publicznością i znakomitymi gośćmi Sali Lustrzanej po godzinie 18:00. Podczas inauguracji "Dukaty Tarnowskie", "Hermy" i Nagrody Miasta Tarnowa oraz inne wyróżnienia powędrowały do rąk najbardziej zasłużonych społeczników, działaczy kultury i sportu, turystyki, Mecenasów i Przyjaciół Tarnowa.

Ogloszenie

"Dukaty Tarnowskie 2006" otrzymali :

Ks. prof. Andrzej Zając
Twórca, dyrektor i dyrygent Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Tarnovienses”, obchodzącego jubileusz 25 lecia istnienia.

Alicja Miśtak - pedagog, współtwórca Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego "Pueri Cantores Tarnovienses"

Mieczysław Korczak – lekarz-stomatolog, społecznik, jeden z autorów "TARNINY", prezes Stowarzyszenia Kombatantów AK „Jędrusie” Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier w 50- tą rocznicę powstania

Tarnowski Związek Brydża Sportowego w jubileuszu 50 – lecia

Mieczysław Gibała – założyciel i długoletni kierownik Zespołu Folklorystyczno-Kolędniczego „KUMOTRY” oraz sam zespół w jubileuszu 50 - lecia

Andrzej Ciszek
Wyróżniony nagrodą za długoletnią promocję Miasta Tarnowa oraz za rozwój turystyki campingowej i caravaningu. Właściciel campingu 202 "Pod Jabłoniami", otrzymał wyróżnienie w konkursie na najlepszy polski camping "Mister camping 2005" polskiej Federacji Campingu i Caravaningu.

Tadeusz Wrześniak
Właściciel Huty Szkła Gospodarczego Tadeusz Wrześniak, wyróżniony nagrodą w podziękowaniu za pomoc dla tarnowskiego sportu.

Wręczono także Nagrody Przyjaciela Tarnowa - przyznawane przez Prezydenta Miasta Tarnowa dla osób wybitnych, związanych z naszym miastem, promujących go w Polsce i poza granicami trafiła w tym roku do osób wybitnych artystów związanych z teatrem.
Przyjaciółmi Tarnowa zostali :

Prof. Józef Szajna Malarz, pisarz, reżyser, scenograf, dyrektor teatrów, prekursor teatru plastycznego o światowym znaczeniu, nauczyciel wielu pokoleń artystów, więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Profesor, pochodzacy z Rzeszowa, wzruszająco wspominał swoje pierwsze kontakty z Tarnowem. W naszym mieście, jako 17-letni konspirator ZWZ więziony na ulicy Uszulańskiej, wziął - jak to sam ujął - najlepszą szkołę życia. Mimo upływu lat profesor uważa, że jest "u początku drogi" swoich kontaktów z naszym miastem.

"Przyjacielem Tarnowa" został też prof. Kazimierz Braun - Prezes Polskiej Fundacji Kultury, reżyser, scenarzysta, pedagog, autor książek. Profesor powiedział m.in., że on - emigrant i "zawodowy podróżnik" w Tarnowie odnalazł miejsce najżywiej dziś związane z historią swojej rodziny: - Zastanawiałem się nad tym , ale o żadnym innym miejscu na świecie nie jestem w stanie powiedzieć tego, co mogę powiedzieć o Tarnowie - to jest mój dom.

Podczas Gali inaugurującej DNI TARNOWA 2006 wręczono też Nagrody Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, oraz dla mecenasa kultury. Wyróżnienia te są tym cenniejsze, że przyznanie ich wymagało oceny komisji kultury RMT oraz uchwały wszystkich radnych.

W kategorii twórczości artystycznej Nagrodę Miasta Tarnowa otrzymał Tarnowskie Chór Gos.pl. Istniejący od 2003 r. i liczącący 65 członków Chór uświetnił też swoim występem Galę Inauguracyjną.
W kategorii wspierania kultury - tytuł honorowy "Mecenas Kultury Tarnowa" przyznano Tadeuszowi Noskowi - właścicielowi Restauracji-Hotelu "Bristol".
W kategorii upowszechniania kultury Nagrodę przyznano Bogusławowi Wojtowiczowi - jak to ujął współprowadzący Galę Grzegorz Nawrocki - "jednoosobowemu biuru promocyjnemu Tarnowa na zewnątrz". Ten "człowiek renesansu" - miłośnik sztuk plastycznych, literatury, teatru i jazzu jest dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych – Galerii Miejskiej w Tarnowie. Co ciekawe, dyrektor Wojtowicz nie jest rodowitym Tarnowianinem, pochodzi z Rzeszowa, co zamanifestował wspólnie z profesorem Szajną, sugerując nawet jakąś powszechniejszą słabość Rzeszowian do Tarnowa.
O zasługach Wojtowicza i roli jaką odgrywa dla promocji Tarnowa i jego kultury, najdobitniej zaświadczyli laureaci Nagród HERMY, przyznawanych przez Prezydenta Miasta Tarnowa za promocję Tarnowa.
Wśród laureatów tej Nagrody znaleźli się przyjaciele B.Wojtowicza, którzy w sobotę swoimi wernisażami, wspólnie z dyrektorem, zainaugurują działalność Młynu Sztuki przy ul. Kołłątaja 9. Mowa o jednym z największych fotografików na świecie - Ryszardzie Horowitzu oraz światowej sławy filmowcu i malarzu Jerzym Skolimowskim.
Nagrodami "Hermy" uhonorowani zostały także osoby, które z różnych przyczyn nie mogły przybyć w piątek do Tarnowa:

Marek Wojciech Druszcz - fotoreporter i artysta fotografik. Od kilku lat zaznacza swoją obecność artystyczną sygnując swoje wystawy nie tylko swoim nazwiskiem, ale także herbem naszego miasta.

Halszka Wasilewska
Producent Programu "Kawa czy herbata?" Telewizja Polska S.A. Dzięki Jej pomocy i sympatii dla naszego miasta Polacy już trzykrotnie wypijali poranną kawę czy herbatę z Tarnowem w tle.

Tomasz Gollob - "profesor żużla" najwybitniejszy polski żużlowiec, którego ambitna, waleczna, pełna poświęcenia i bardzo koleżeńska postawa na torze sprawia, że Tarnów kolejny raz współtworzy naszą Ekstraligę Żużlową i zdobywa w niej najwieksze sukcesy w historii.

Poinformowano też o przyznaniu jeszcze jednej nagrody, której laureat nie mógł co prawda przybyć do Tarnowa w piątek, ale będzie obecny w sobotę, podczas otwarcia Młynu Sztuki. I to wtedy odbierze Nagrodę Specjalna im. Jana Szczepanika przyznaną mu podczas 20 Tarnowskiej Nagrody Filmowej za całokształt twórczości.

Po zakończeniu Gali Inauguracyjnej jej uczestnicy udali się do sali obok, na bankiet przygotowany przez Restaurację PASAŻ a potem - choć już nie w komplecie - na Rynek, gdzie w strugach deszczu odbywał się jeden z koncertów wielodniowego święta miasta - uwieńczony przed godziną 23:00 pokazem "tańczących fontann".
W sobotę i w niedzielę kolejne imprezy i kolejne koncerty DNI TARNOWA 2006, z wielkim sobotnim koncertem rockowym na stadionie w Mościcach.
Po pełny program imprez: kliknij tutaj.

Z kronikarskiego obowiązku jeszcze kilka informacji. Przez cały weekend na Placu Kazimierza trwa Jarmark Galicyjski - a tam: prezentacje i kiermasz rzemiosł dawnych, rękodzieła. Tam też prezentują się przybyli do Tarnowa wystawcy z Węgier i kapele ludowe.
Z kolei na czas Dni Tarnowa Ratusz, Gmach Główny i Muzeum Etnograficzne będą dostępne dla publiczności w godzinach od 12 do 20. W Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego pokazywane są fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki, w Ratuszu wystawa „Polscy misjonarze w Chinach” , Zbrojownię, Portret Sarmacki. W Muzeum Etnograficznym przy ul. Krakowskiej 10, wystawa „Misterium Wielkanocne w sztuce” oraz „Cyganie - historia, kultura”.
Na te dni bilet wstępu kosztuje tylko 1 zł od osoby, można więc przyjść z całą rodziną.
Ponieważ w Noc Muzeów bardzo wielkim zainteresowaniem cieszyła się możliwość wejścia na wieżę Ratusza, dyrekcja Muzeum postanowiła udostępnić ją także w czasie Dni Tarnowa. Cena biletu na wieżę Ratusza wynosi 10 złotych, liczba biletów jest ograniczona. Na wieżę, co pół godziny wchodzą grupy 6-osobowe. Po drodze można obejrzeć najstarszy w Polsce południowej, czynny mechanizm zegara wieżowego. Wejście na wieżę jest utrudnione i wymaga dobrej kondycji fizycznej, nagrodą jest panorama miasta, tym razem oglądana w dzień.
Dostęp do Ratusza będzie limitowany także rozmaitymi uroczystościami, które w jego wnętrzu się odbędą w niedzielę (Salon Poezji, 50 rocznica Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier).
Dodatkowo można będzie obejrzeć wystawę „ Polska Węgry 1000 lat wspólnej historii” w salach NOT-u (Rynek 10) – tu wstęp bezpłatny.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sun, December 22, 2024 05:41:21
IP          : 3.142.195.79
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html