To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Archeologiczne odkrycie    -   26/7/2006
W 1979 roku mieszkaniec wsi Łętowice Józef Adamus w trakcie prac budowlanych na terenie swojej posesji odkrył w ziemi naczynia gliniane, popioły i przedmioty metalowe. Znaleziska te przekazał do Muzeum w Tarnowie. Analiza przedmiotów przekazanych z Łętowic wykazała, że całość znaleziska pochodzi z ciałopalnego cmentarzyska z początków naszej ery; naczynia okazały się urnami, zaś przedmioty metalowe - elementami wyposażenia grobów. Badania archeologiczne prowadzone były w Łętowicach od 1984 do 1988 roku. Miesiąc temu prace zostały wznowione – archeolodzy odkryli kolejne groby ciałopalne.

Ogloszenie
>

Podczas badań sprzed lat wiele problemów stwarzał fakt, iż cmentarzysko jest całkowicie zabudowane domami, a jedyne dostępne dla wykopalisk przestrzenie to fragmenty ogródków przydomowych, na których założono wykopy. Ostatecznie badania przerwano, oszczędzając podwórka i ogrody – w sumie odkryto 33 obiekty archeologiczne, w tym 22 groby ciałopalne oraz kilka śladów po ogniskach i jamach starożytnych. Prace archeologiczne wznowiono w tym roku – 24 czerwca rozpoczęła działalność ekspedycja z Muzeum Okręgowego w Tarnowie; Muzeum koordynuje program „Archeologiczne badania ratownicze na stanowiskach zagrożonych na terenie województwa Małopolskiego”, finansowany z programu operacyjnego „Dziedzictwo Kulturowe – priorytet 4: ochrona zabytków archeologicznych”. Badania prowadzone będą na 5 stanowiskach – 2 w okolicach Krakowa i 3 w regionie tarnowskim.
W Łętowicach już w pierwszym dniu prac odkryto dwa groby ciałopalne z I wieku n.e. Jeden z nich to grób popielnicowy; kości zmarłego złożone były do naczynia glinianego – urny. Urna jest pięknie zdobiona ornamentem zakropkowanego meandra. Drugi odkryty grób, to grób jamowy – kości zmarłego zostały wsypane do jamy wykopanej w ziemi. Jest to zapewne grób wojownika, o czym świadczy obecność w grobie grotu oszczepu.
W dniu dzisiejszym, 26 lipca archeolodzy mieli odsłonić kolejne groby – dzięki szczegółowym badaniom uda się zdobyć szereg informacji o kulturze materialnej ludności zamieszkującej te tereny na początku naszej ery.

Posłuchaj, co na ten temat mówi zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, archeolog Andrzej Szpunar : (((mp3))).

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, January 2, 2025 19:19:27
IP          : 18.117.192.109
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html