To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Długi weekend pełen wydarzeń (filmy)   -   17/8/2006
To był chyba najbogatszy w atrakcje weekend tego lata. Działo się w Tarnowie, działo się w regionie i mieszkańcy naszego miasta mogli wybierać między licznymi imprezami kulturalnymi, sportowymi, a uroczystościami o charakterze patriotycznym i religijnym. „Filmowa Góra 2006”, „Był sobie blues”, Piknik Lotniczy, żużlowe zawody o najwyższe stawki, Lato z Radiem, obchody Cudu nad Wisłą czy jamneńskie Święto Pojednania – to tylko niektóre z propozycji, z których mogliśmy skorzystać. Wydarzenia minionego długiego weekendu (i ranka tuż po) były również okazją dla bezprecedensowego zaistnienia miasta i regionu w największych ogólnopolskich mediach - radiowej "jedynce", programie I i II TVP oraz w Polsacie.

Ogloszenie

Weekend „zaczął się” już w środę, 9 sierpnia: w pubie – galerii „Studio” przez dwa kolejne wieczory można było brać udział w kolejnej (i nie ostatniej) odsłonie odbywającego się jednocześnie w kilku miastach II Letniego Festiwalu Kina Niezależnego „Filmowa Góra”. Inicjatorami tego przedsięwzięcia są: Stowarzyszenie Promocji Kultury „Liberum Arbitrium” i Agencja Artystyczna Studio w porozumieniu z Fundacją Kombinat Kultury z Zielonej Góry; niewielki pub Andrzeja Tylko i Justyny Ryby stanowi tu scenę zaprzyjaźnioną. Przy Żydowskiej obejrzeliśmy „Ludzi toksycznych” i jedną z propozycji z cyklu „7 Diamentów Kina Offowego”. Kolejne, filmowe „wieczory pod chmurką” – w przyszłą środę i czwartek i tak aż do końca sierpnia. A podczas następnej edycji imprezy „w Polskę” powędruje kilka, niekoniecznie „kinowych”, tarnowskich prezentacji. Prezentowane już na portalu zaproszenie na festiwal obejrzeć możesz (film)


Z kolei dzień później, w piątek, również w „Studio” zagościły prace duńskiego fotografika Steva Holtsona, od dłuższego czasu zamieszkującego w Tarnowie. Wystawa „Silence & Seasons”, którą oglądać można do końca wakacji, stanowi swego rodzaju przegląd dorobku artysty, zajmującego się zarówno portretem, jak i reportażem czy fotografią reklamową. Trochę szkoda, że w prezentowanych pracach tak niewiele jest obserwacji naszego miasta i kraju widzianego oczami obcokrajowca - i wydaje się, że takie też były oczekiwania publiczności. Wybrane prace obejrzeć możesz w fotorelacjach.

Piątek z pewnością należał do sierpniowego festiwalu „Był sobie blues”. Obok grupy Devil Blues gościem Wojciecha Klicha był tym razem sam Maciej Maleńczuk, któremu towarzyszyli jeszcze, obok Wojtka, zawsze niezawodni: Robert Lubera, Krzysztof „Flipper” Krupa i Piotr „Quentin” Wojtanowski. Publiczność na Rynku dopisała i wyraźnie nie chciała wypuścić Maleńczuka. Wcześniej, w przerwie między poszczególnymi koncertami śmiałkowie mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami – w nietypowej dyscyplinie „cięcia dechy” reprezentant płci brzydkiej zmierzył się z reprezentantką płci pięknej; obie deski okazały się wyjątkowo uparte i twarde – krótki filmik rejestrujący powyższe zmagania obejrzeć możesz tutaj: (film)
Zobacz także fragment koncertu : (film) i fotorelację z drugiego festiwalowego koncertu.

Sobota upłynęła pod znakiem drugiego już Pikniku Lotniczego współorganizowanego przez tarnowski aeroklub – Tarnowianie zaczynają się powoli oswajać z niedawno powstałym lądowiskiem przy ul. Lotniczej; na łąkę licznie przybywały całe rodziny z dziećmi. Prócz samolotów, motolotni i zdalnie sterowanych modeli dla najmłodszych przygotowano szereg zabaw, zaś ukoronowaniem wieczoru był koncert. Zobacz króciutką etiudę filmową : (film) .

Rekordy popularności biło zorganizowane również przy Lotniczej jubileuszowe „Lato z radiem” (niedziela) – program obchodzi właśnie swoje 35-lecie. Pod Marcinką bawiło się ponad 35 tysięcy osób! Gwiazdami koncertowego wieczoru byli m.in. Krzysztof Krawczyk i Kombi. Sympatycy „1-ki” mogli ponadto spotkać się z Marią Szabłowską, Małgorzatą Raduchą, Martą Kielczyk, Romanem Czejarkiem, Zygmuntem Chajzerem, Pawłem Sztompke, Andrzejem Matulem, Tomaszem Zimochem, Jarosławem Idzim, Małgorzatą Słomkowską, Małgorzatą Prokopiuk, Kacprem Kaliszewskim, Pawłem Kostrzewą, Zbigniewem Krajewskim, Wojciechem Cejrowskim i Wincentym Pipką. Każdy mógł także skorzystać z ruchomego studia i nagrać własną płytę lub wziąć udział w konkursie. Wieczór zakończył pokaz sztucznych ogni. Galerię zdjęć zobaczyć możesz w fotorelacjach.

W niedzielę na nudę z pewnością nie narzekali też melomani – w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, w ramach „Estrady Młodych” wystąpił dobrze znany tarnowianom, znakomicie zapowiadający się pianista Igor Lipiński. Z kolei miłośnicy wędrówek tropami historii mogli skorzystać z propozycji spaceru z Kazimierzem Bańburskim. Po przeszłości, w podobnym cyklu oprowadza nas również Antoni Sypek – z nim odwiedzać możemy Stary Cmentarz.

W czasie kiedy tarnowianie i turyści bawili się, nasze miasto i okolice zwiedzała popularna dziennikarka i podróżniczka Elżbieta Dzikowska, która przez lata wraz z mężem Tonym Halikiem przygotowywała popularne programy podróżnicze, m.in. „Pieprz i Wanilia”. Pani Dzikowska (na zdjęciu u góry, podczas pracy w naszym regionie)spędziła w regionie trzy dni, zbierając materiały do czwartego tomu przewodnika po Polsce „Groch i Kapusta”, robiąc mnóstwo zdjęć i wywiadów. Książka ukaże się u progu następnego sezonu turystycznego.

W międzyczasie Tarnów powitał grupę dziennikarzy z czasopism turystycznych, którzy w drodze z uzdrowisk (m.in. Krynica i Wysowa) do Warszawy zatrzymali się w naszym mieście. Kilkugodzinny pobyt rozpoczął się smacznym obiadem w jedynej w Polsce restauracji cygańskiej. Dziennikarze zwiedzili katedrę i starówkę.

Innym medialnym akcentem była czwarta już wizyta na antenie popularnego programu TVP1 „Kawa czy herbata” (w środowy, poweekendowy poranek). Dwugodzinny program poranny nadawany był z tarnowskiego Rynku – za pośrednictwem TV Polonia nasze miasto mogła obejrzeć Polonia z całej Europy i USA. Widzowie dowiedzieli się, że odwiedzając Tarnów warto napić się wyjątkowej herbaty z Tarniny, czy poznać najciekawsze miejsca, zabytki korzystając z bezpłatnego audioprzewodnika mp3. Promowana była również otwarta niedawno po raz kolejny restauracja romska oraz jedyna w Europie stała wystawa o kulturze Romów w Muzeum Etnograficznym. Nie zabrakło zaproszenia do Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej na festiwal „Brawo Maestro” oraz do kwiatowej wsi Zalipie. Gośćmi „Kawa czy herbata” byli artyści, muzycy, sportowcy w tym żużlowcy Unii Tarnów Tomasz Gollob i Janusz Kołodziej.
Z pewnością w „długi weekend” nie nudzili się fani żużla, którzy stadion w Mościcach odwiedzili dwa razy, aby podziwiać „Jaskółki” w meczu z Włókniarzem Częstochowa (niedziela) oraz oglądać gwiazdy w finale IMP. Wraz z nami zawody oglądać mogli widzowie Polsatu w całym kraju. Tarnów gościł najlepszych polskich żużlowców gotowych do rywalizacji o tytuł Indywidualnego Mistrza Polski drugi rok z rzędu; zwycięstwo Tomasza Golloba oznacza, że przyszłoroczny finał IMP również odbędzie się w naszym mieście. Relacja z mistrzostw znajduje się na naszym portalu, galerię zdjęć z żużla obejrzeć możesz w fotorelacjach.

15-go sierpnia, we wtorek przypadła rocznica „Cudu nad Wisłą”, czyli Bitwy Warszawskiej; uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej, następnie uczestnicy udali się pod Grób Nieznanego Żołnierza. Po uroczystościach oficjalnych Tarnowianie mogli uczestniczyć w koncercie tańców narodowych z udziałem zespołu Sumadija Serbian Folk Dance i rodzimych "Świerczkowiaków".

Jednym z najważniejszych wydarzeń lata w regionie jest organizowane z inicjatywy ojca Jana Góry „Święto Pojednania” czyli „Odpust Jamneński”, przypadający 15 sierpnia i poprzedzony „Radosnym Pogrzebem Matki Bożej” (Wniebowzięcie NMP). Nie inaczej było w tym roku; religijnym uroczystościom nadano charakter nieco ludyczny, gdyż, jak uważa ojciec Góra, religijność nie jest sferą odrębną od sfery świeckiej. W tym roku twórca wydarzenia, które trwale wpisało się już w pejzaż kulturowy regionu postanowił zrealizować wzbudzający kontrowersje zamysł – "Zlot Matek Boskich", który odbył się 12 sierpnia i rejestrowany był przez TVP2 (5 relacji z tego wydarzenia ukazało się na antenie "dwójki" wświąteczny wtorek). O inicjatywie tej już pisaliśmy – wypowiedzi ojca Góry można odsłuchać (((mp3))).
Współorganizatorem Święta Pojednania było Starostwo Powiatu Tarnowskiego.

I tak minął nam „długi weekend” – najbardziej obfity w wydarzenia spośród wszystkich tegorocznych letnich weekendów. Wrażeń nie brakowało, niekiedy zdarzały się organizacyjne potknięcia, jednak to, co cieszy najbardziej, to fakt, że uczestniczyć możemy także w wydarzeniach organizowanych „pozainstytucjonalnie”, siłami prywatnej inicjatywy. Chciałoby się też, by obok „importu” jak najwięcej było przedsięwzięć inicjowanych tutaj właśnie, własnymi siłami, bez kompleksów; ot, takie budowanie własnej publiczności i własnej marki. Tarnów na to zasługuje, Tarnów stać na to i mimo malkontenctwa - czasami naszemu miastu się to udaje.

M. Poświatowski

Posłuchaj jak tarnowski weekend w mediach ogólnopolskich i z mediami ocenia wiceprezydent miasta Andrzej Sasak: (((mp3)))
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, October 30, 2024 15:35:13
IP          : 18.218.148.131
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html