To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   "Dzień Szajny" w MFK   -   22/9/2006
Profesor Józef Szajna, którego twórczości 28 września poświęcony ma być cykl imprez w Mościckiej Fundacji Kultury, z powodu choroby nie będzie mógł wziąć udziału w tym swoistym własnym benefisie. W programie "Dnia Szajny" następuje w związku z tym kilka zmian. Z oczywistych względów nie będzie rozmowy z tym wybitnym artystą, która miała poprzedzić wystawienie spektaklu "DÉBALLAGE"(czyli rozpakowanie). Rozbudowaniu ulega natomiast wystawa prac profesora, którą od 28 września do 22 października podziwiać będzie można w holu MFK. Mimo usprawiedliwionej nieobecnośći artysty, wciąż zapowiada się zatem nie lada wydarzenie kulturalne w Tarnowie.

Ogloszenie

"Dzień Szajny w Tarnowie" – pod takim hasłem odbędzie się 28 września 2006 r. w Mościckiej Fundacji Kultury prezentacja twórczości jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku – profesora Józefa Szajny.
To wyjątkowe wydarzenie kulturalne rozpocznie się 28.09.2006 r. o godz. 17.30 otwarciem wystawy prac profesora, które pochodzą z „SZAJNA GALERII” w Rzeszowie. Jest to jedyna w Polsce i na świecie stała ekspozycja prac profesora Józefa Szajny. Wszystkie dzieła prezentowane w Galerii są darem profesora dla Rzeszowa – miasta w którym się urodził. Na ekspozycję w Mościckiej Fundacji Kultury złoży się około 50 prac: monumentalne obrazy, rysunki, collages, kompozycje przestrzenne oraz elementy scenografii do najwybitniejszych spektakli teatralnych Szajny. Podczas zwiedzania tej unikalnej wystawy można będzie obejrzeć film poświęcony profesorowi pt. „Sztuka w niewoli” Włodzimierza Gołaszwskiego.Treścią filmu są wojenne i obozowe wspomnienia Józefa Szajny oraz fragmenty realizacji jego głośnych spektakli takich jak: „Dante” i „Replika”. Wystawa czynna będzie do 22 października 2006 r.
O godz. 18.oo rozpocznie się spektakl „DÉBALLAGE” – czyli (ROZPAKOWANIE) (scenariusz i adaptacja: Józef Szajna).
Ten niekonwencjonalny artysta pojmuje teatr jak plastyk – jako niezależne dzieło sztuki. Takie też jest przedstawienie „Déballage ”, które zobaczymy w wykonaniu aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (Katarzyna Słomska, Małgorzata Machowska, Barbara Napieraj, Wojciech Kwiatkowski, Piotr Napieraj, Paweł Wiśniewski ) . Jest to niezwykle plastyczny, o dużej sile wyrazu spektakl, mówiący o degradacji człowieka wskutek jego obojętności, o naszej małości, głupocie, braku miłości.
Ale mówiący z nadzieją na lepszą przyszłość... Oprócz licznych występów gościnnych w teatrach kraju spektakl był prezentowany za granicą m.in. Koszyce-Słowacja; Lwów-Ukraina - Grad Prix Festiwalu „Złoty Lew”; Mexico City-Meksyk – Festiwal Arte; Leon Guanajuato- Meksyk- XXIX Festiwal International Cervantino.
Bilety do nabycia w Mościckiej Fundacji Kultury w godz. 8.oo do 18.oo. telefon 14/633 46 21.
Serdecznie zapraszamy 28 września 2006 r. do Mościckiej Fundacji Kultury.

Józef Szajna, urodzony w 1922 roku w Rzeszowie, w okresie okupacji był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Buchenwaldzie, co wpłynęło na charakter jego twórczości. W 1952 i w 1953 uzyskał na krakowskiej ASP dyplomy w zakresie grafiki i scenografii. Po studiach rozpoczął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni; w roku 1972 został profesorem warszawskiej ASP. Wykłady szły w parze z działalnością zawodową – w latach 1955-63 był scenografem (zaprojektował między innymi scenografię do spektakli: „Myszy i ludzie” według Steinbecka, „Dziady” Mickiewicza); pełnił również funkcję dyrektora, kierownika artystycznego i reżysera Teatru Ludowego w Nowej Hucie, współpracował z krakowskim Starym Teatrem, katowickim Teatrem Śląskim, wrocławskim Teatrem Współczesnym, warszawskim Teatrem Polskim. W roku 1971 stworzył autorski Teatr-Galerię w warszawskim Centrum Sztuki Studio (przekształconym z Teatru Klasycznego). Z prowadzenia Centrum zrezygnował po ogłoszeniu stanu wojennego.
W twórczości Józefa Szajny często powraca motyw rozrachunku z barbarzyństwem totalitaryzmu; przez lata artysta - pedagog realizował również swoją ideę edukacji poprzez popularyzację różnych gatunków sztuki. Jak pisze Małgorzata Kitowska-Łysiak z KUL, Szajna postrzegany bywa przede wszystkim jako człowiek teatru, twórca osobistej formuły „teatru narracji plastycznej”, gdzie „główny akcent położony jest na ekspresję wizualną.” „W odróżnieniu jednak od np. Leszka Mądzika, Szajna nie odrzucił nigdy ani aktora z jego indywidualnym gestem, ani słowa. Niemniej, w programie swojego teatru najbardziej znaczącą rolę przyznawał znakowi plastycznemu: rozbudowanej scenografii i - często groteskowo powiększonemu - rekwizytowi.” W ten sposób łączył on „nasycony osobisteymi refleksjami literacki tekst ze wspomnianą wizjonerską organizacją przestrzeni scenicznej i niesztampowym, intensywnym, ekspresyjnym wyrazem gry swoich aktorów.”

Józef Szajna osobliwie związany jest z Tarnowem - tu, jako wchodzący w dorosłe życie chłopak szukający możliwości czynnego oporu przeciw okupantom hitlerowskim, został aresztowany przez Gestapo. W piwnicy przy ulicy Urszulańskiej przesiedział kilka miesiecy, odbywając jak sam mówi "najlepszą szkołę życia", zanim, w czerwcu 1940 r. znalazł się w pierwszym transporcie więźniów do Oświęcimia. Wspominał tę część swojego życiorysu m.in. podczas czerwcowej Gali w Sali Lustrzanej, gdzie wyrózniony został tytułem "Przyjaciel Tarnowa" (na zdjęciu w trakcie tej uroczystości).
(pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 13:24:16
IP          : 18.116.40.168
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html