To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   X Festiwal Komedii TALIA   -   02/10/2006
Hasłem tegorocznej, jubileuszowej "Talii" jest „Jutro będzie lepiej...”. -Podczas festiwalu, już przez dziesięć lat staramy się przybliżać rzeczywistość taką jaka jest, rzeczywistość która już się nie odstanie. Ludzi, którzy śmiesznie, czasem groteskowo próbują cofnąć i zmienić to, co się stało, a przecież to się nie odstanie. Zapytają Państwo: co z jutrem? Odpowiadam: jutro będzie lepiej, bo „wczoraj” się nie odstanie. Trzeba się z tym pogodzić - tak tłumaczy wybór festiwalowego hasła Wojciech Markiewicz, dyrektor Tarnowskiego Teatru im L.Solskiego.

Ogloszenie

Podczas festiwalu zobaczymy 14 spektakli konkursowych. Będą spotkania z aktorami, warsztaty teatralne dla młodzieży, recitale.
Tradycyjnie najwięcej, bo aż 6 spektakli pokażą krakowskie teatry. Spektakle teatrów z Warszawy, Legnicy, Krakowa, Wrocławia, Białegostoku i Tarnowa ocenią Anna Retmaniak, Katarzyna Janowska, Sylwester Chęciński, Jacek Fedorowicz i Edward Linde-Lubaszenko. Także publiczność będzie mogła wybrać swoich faworytów i wygrać atrakcyjne nagrody. Karnet na wszystkie spektakle i koncert finałowy kosztuje 270 zł. Bilety na poszczególne spektakle są w cenie od 20 do 40 zł.
"Talia" zagości nie tylko przy ulicy Mickiewicza i nie tylko na scenicznych deskach. Program imprez i spektakli przewiduje "użycie" takich miejsc jak Młyn Szancera, Pałacyk w Parku Strzeleckim, hala widowiskowa przy ul. Gumniskiej, Aula Jana Pawła II, hotel Cristal Park w Mościcach, restauracja "Ke Moro" (tu działał będzie Klub Festiwalowy). W restauracji Pasaż odbędzie się festiwalowy prolog, który będzie okazją do fetowania nie tylko jubileuszu "talii", ale też jej równolatki - Wyższej Szkoły Biznesu w Tarnowie.

A oto cały program X Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA
7 – 14 paędziernika 2006

6.X PIĄTEK

Prolog, czyli „Talia – dedykacje”
Tegoroczna, jubileuszowa „Talia” rozpocznie się Pasażem TEMI, z okazji dziesięciolecia działalności Wyższej Szkoły Biznesu w Tarnowie. Z tej okazji, w prologu Festiwalu Komedii, Tarnowski Teatr zaprasza na recital Marty Bizoń. Aktorka, prócz ról teatralnych ma w dorobku także udział w filmach, m.in. w „Qvo Vadis”. „Liście Schindlera” czy „Zakochanym Aniele”. O jej talencie zaświadcza także główna nagroda na XVI Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Marta Bizoń ma w swoim repertuarze około 200 piosenek, m.in. Hanki Ordonówny, Edith Piaff, Georga Gershwina, czy Agnieszki Osieckiej...
Restauracja Pasaż, godz. 18:00

7.X. SOBOTA
Inauguracja Festiwalu
„Sługa dwóch panów”, Carlo Goldoni – czyli „del’arte po litewsku Teatr Studio w Warszawie
Sztuka należy do najbardziej znanych komedii Carla Goldoniego (1707-1793). Wszystko dzieje się w XVIII-wiecznej Wenecji na tle karnawału. Zabawne nieporozumienia i perypetie zakochanych par dodatkowo komplikuje zwinny Trufaldin, który służąc dwóm panom jednocześnie, myli ich polecenia albo miesza sprawy wymagające dyskrecji i taktu.
Przekład: Zofia Jachimecka, reżyseria: Rimas Tuminas, scenografia: Adomas Jacovskis, kostiumy: Aleksandra Jacovskytë, muzyka: Faustas Latënas, asystent reżysera: Krzysztof Strużycki, praca nad słowem: Grażyna Matyszkiewicz. Obsada: Andrzej Mastalerz, Michał Bieliński, Andrzej Andrzejewski, Agnieszka Grochowska, Monika Obara, Janusz Stolarski, Rafał Cieszyński, Krzysztof Strużycki, Wojciech Zieliński, Mariusz Słupiński,, Joanna Pierzak.
Duża Scena Teatru, godz. 17:30

Tabor Cygański
Czyli szalony, kolorowy przejazd publiczności z Tarnowa do Mościc.
Ulice Tarnowa, od godz. 19:30

„Stryczek dla dwóch, czyli rzeź domowa”, Ivan Bukovcan – inaczej: rzeź rodzinna z kasą w tle
Teatr KTO w Krakowie
Tragikomedia słowackiego dramatopisarza w wydaniu krakowskiego teatru, który po 28 latach istnienia, 1 stycznia 2005 stał się teatrem miejskim. W grudniu tegoż roku miała miejsce premiera „Stryczka...”. KTO stylem pracy i repertuarem nawiązuje do tradycji średniowiecznego teatru jarmarcznego, wędrownego, kuglarskiego, gdzie tworzywem staje się przede wszystkim ciało aktora, głos, ruch, muzyka, a w bardzo ograniczonym wymiarze słowo.
Reżyseria: Miro Prochazka, scenografia: Joanna Jaśko – Sroka. Obsada: Jacek Buczyński, Beata Wojciechowska, Błażej Wójcik.
Hotel Cristal Park w Mościcach, godz. 20:00

Bal z Talią
Wspólna zabawa z udziałem publiczności, aktorów i zaproszonych gości
Hotel Cristal Park w Mościcach, godz. 21:30

8. X. NIEDZIELA
XXXII Salon Poezji
Salon z udziałem jurorów Festiwalu – Jacka Fedorowicza, Anny Retmaniak, Katarzyny Jankowskiej. Scenariusz i prowadzenie – Wojciech Markiewicz.
Tarnowski Ratusz, godz. 11:00

„Operacja Dunaj”, Robert Urbański – czyli „jak historia figle płata” w reżyserii Jacka Głomba
Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Głośny spektakl opowiadający prawdziwą historię o polskim czołgu, który zgubił się wraz z załogą w czasie inwazji na Czechosłowację w 1968 roku.
Reżyseria: Jacek Głomb, scenografia: Małgorzata Bulanda, muzyka: Bartek Straburzyński, ruch sceniczny: Tomasz Wygoda. Obsada: Bogdan Grzeszczak, Tadeusz Ratuszniak, Rafał Cieluch, Paweł Wolak, Janusz Chabior, Joanna Gonschorek/Gabriela Fabian, Tomasz Radawiec, Małgorzata Urbańska, Anita Poddębniak, Paweł Palcat, Zuza Motorniuk, Justyna Pawlicka, Magda Skiba, Ewa Galusińska, Katarzyna Dworak.
Hala Widowiskowo – Sportowa, ul. Gumniska, godz. 17:30

„Brzeg – Opole” – czyli „Girls Power w wersji dolnośląskiej
Debiut formacji teatralnej założonej przez absolwentki krakowskiej PWST
„Dwie dziewuchy gawędzą sobie w pustym przedziale drugiej klasy pośpiesznego. Pierwsza, absolwentka gastronomika, jedzie do jednostki, w której służy jej narzeczony. Druga, studentka, wraca do mamy z ponurą wieścią o nieplanowanej ciąży. Aktorki krakowskiego Starego Teatru, Ojrzyńska i Drozda, dość złośliwie pokazują starcie dwóch modeli kobiecości, obu beznadziejnie naiwnych. Same napisały sobie tekst sztuki, same się wyreżyserowały i efekt jest taki, że obecnym na widowni mężczyznom bereciki podskakują z zazdrości.” – pisał na łamach Przekroju Łukasz Drewniak. Spektakl zdobył główną nagrodę w konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej; 26 września był transmitowany przez kanał TVP Kultura.
Tekst, reżyseria, udział: Marta Ojrzyńska i Joanna Drozda
Mała Scena Teatru, godz. 20:00

9.X. PONIEDZIAŁEK

„Napis”, Gerald Sibleyras – hit sezonu z Martą Lipińską i Krzysztofem Kowalewskim
Teatr Współczesny w Warszawie
Pewnego dnia w windzie domu przeciętnych, „politycznie poprawnych”, obywateli Europy pojawia się obelżywy napis. Napis dotyczy nowego lokatora. Z pozoru mało znaczące wydarzenie przeradza się w nie lada aferę, a lokatorzy domu, osoby bez widocznych ułomności, uchodzące za spokojne i zrównoważone, przeciętnie obyte, zmieniają się w stado hien.
Przekład: Barbara Grzegorzewska, reżyseria: Maciej Englert, scenografia: Marcin Stajewski, kostiumy: Anna Englert. Obsada: Krzysztof Kowalewski, Agnieszka Pilaszewska, Leon Charewicz, Monika Krzywkowska, Janusz Michałowski, Marta Lipińska.
Duża Scena Teatru, godz. 18:00

„Historie Petera Zelenki” wg dramatów i scenariuszy Petera Zelenki – czyli rzecz o tym, co wolno artyście
Teatr Nowy w Krakowie
Życie kilku przyjaciół, którzy w swym nieszczęściu i niespełnieniu dochodzą do granic absurdu. Główny bohater usiłując odzyskać miłość życia topi smutki w alkoholu, jego kompan oddaje się przyjemnością z kuchennymi przyrządami, spełniając się w końcu z kochanką – manekinem, ojciec bohatera przebiera się w sukienki mamy, mam w kalesony ojca... „Historie...” są pełne dobrego polsko-czeskiego humoru, są zabawne dialogi przy czystej i groteskowa wizja świata ludzi takich jak my. Sztuka śmieszy więc, trochę przestrasza, zastanawia, pozwala na chwilę melancholii. Na scenie oprócz aktorów pojawia się również wielki ekran, w którym ukazuje się m.in. Edward Linde-Lubaszenko. Spektakl przyjęty bardzo pozytywnie i z dużym zainteresowaniem przez publiczność.
Peter Zelenka (ur. 1967) ma w swym dorobku zarówno sztuki teatralne, jak i scenariusze komedii dla czeskiej telewizji oraz filmy dokumentalne. Z czasem jego specjalnością stały się zręczne mistyfikacje – filmy sprawiające wrażenie dokumentów, choć całkowicie wyreżyserowane.
Reżyseria: Piotr Sieklucki; reżyseria TV: Michał Marczak; scenografia: Łukasz Błażejewski; opracowanie muzyczne: Maciej Skuratowicz. Obsada: Katarzyna Chlebny, Marzena Ciuła, Hubert Bronicki, Adam Szarek, Andrzej Rozmus /Maciej Skuratowicz, Konrad Kosecki, TV: Iwona Bielska, Edwrad Linde-Lubaszenko.
Mała Scena Teatru, godz. 20:00

10.X.WTOREK

„Wszystko o kobietach”, Miro Gavran – czyli „co mężczyzna wiedzieć powinien”
Teatr Ludowy w Krakowie
To napisana z matematyczną precyzją - oczywiście przez mężczyznę - sztuka o kobietach. Skonstruowana jak misterna układanka z puzzli. Jednak każda z bohaterek bardziej niż babą jest tutaj człowiekiem. Ich losy i powodujące nimi uczucia subtelnie i dyskretnie ocierają się o siebie, a one samie przeglądają się w sobie na wzajem jak w tysiącu lustrach: matka i córki, siostry, rywalki, najlepsze przyjaciółki, koleżanki z pracy i koleżanki z przedszkola z lalką Barbie w objęciach oraz żywotne pensjonariuszki Domu Seniora. Wszystkie znalazły się w sieci skomplikowanych relacji międzyludzkich.
Tłumaczenie: Anna Tuszyńska, reżyseria: Paweł Szumiec, scenografia: Marek Braun, kostiumy: Jolanta Łagowska. Obsada: Marta Bizoń, Magdalena Nieć, Beata Schimscheiner
Duża Scena Teatru, godz. 18:00

„Gimpel Głupek” wg Isaaca Bashevisa Singera – w reżyserii Józefa Markockiego
Teatr Formy we Wrocławiu
O swoim przedstawieniu mówi Józef Markocki: Monodram, w którym wykorzystuję na równi słowo, muzykę, śpiew, ruch i pantomimę jako środki wyrazu formy teatralnej, próbuję je tu połączyć w jedną organiczną całość. (...) W spektaklu świat duchów i demonów, który splata się się z codziennym realnym życiem, ukazuje człowieka, tytułowego bohatera Gimpla, jako postać pozornie sprzeczną wewnętrznie, tragikomiczną, który poprzez swoją naiwną filozofię życia i prostoduszność, uchodzi w społeczności małego miasteczka, za swoistą ofiarę losu – głupka. W innej warstwie postrzegamy go jednak jako postać szalenie bogatą, nietuzinkową, odartą z fałszu i wyrachowania, na którego społeczność przenosi odwieczną potrzebę projekcji własnej słabości? Może tego co wyparte, wstydliwe…?
Owe zderzenie tych przeciwstawnych postaw zarówno dla autora tekstu, jak i dla mnie stało się ęródłem konstruowania opowieści sądzę uniwersalnej, ciągle żywej, jako że natura ludzka chyba tak naprawdę się nie zmienia.
Scenariusz, reżysera, scenografia Józef Markocki, wykonanie: Józef Markocki, akompaniament: Mieczysław Litwiński.
Mała Scena Teatru, godz. 20:00

Spotkanie z poezją
Wieczór autorski – promocja wierszy Marty Bizoń.
Foyer Teatru, godz. 21:00

11.X. ŚRODA

„Powiedz to w ciszy”
Pierwszy dzień warsztatów teatralnych dla młodzieży, według projektu Teatru Formy z Wrocławia. Prowadzenie: Józef Markocki
Tarnowskie Centrum Kultury, godz. 9:00 – 14:00

„Paragraf 22. Epizod”, Joseph Heller (przeł. Lech Jęczmyk) – czyli śmiesznie i smutno o wojnie
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Wśród najsławniejszych utworów antywojennych „Paragraf 22” Josepha Hellera (1923-1999) zajmuje szczególne miejsce. Tworzywem powieściowym stały się tu realne doświadczenia autora z II wojny światowej, gdy – tak jak jego bohaterowie – służył w lotnictwie amerykańskim, zrzucając we Włoszech bomby niekoniecznie w te miejsca, w które należało trafić. Choć spektakl powstał prawie pół wieku po napisaniu powieści, pozostaje wciąż – niestety – boleśnie aktualny. Sztuka jest satyrą na wojsko, sposobem na ukazanie bezsensu i okrucieństwa wojny. Demaskuje, obnaża absurd świata wojny, militaryzmu jako takiego. Przedstawienie „Paragraf 22. Epizod” jest też głosem protestu, niezgody na świat, w którym wielu młodych ludzi nie ma szansy przeżyć godnie całego życia, lecz dostaje z niego tylko „epizod”.
Reżyseria: Piotr Dąbrowski, scenografia: Marek Mikulski, muzyka: Marek Bychawski, choreografia: Filip Szatarski. Obsada: Maciej Bania, Tadeusz Sokolowski, Rafał Olszewski, Sławomir Popławski, Franciszek Utko, Piotr Półtorak, Monika Zaborska-Wróblewska, Krzysztof Ławniczak, Jerzy Łuszcz (gościnnie).
Pałacyk w Parku Strzeleckim, godz. 18:00

„Darkroom” na motywach powieści Rujany Jegier – czyli „prawie kabaret o tym, jak nas zjadają stereotypy”
Teatr Polonia. Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, Warszawa
„Darkroom” (oparty na motywach powieści Rujany Jeger) w reżyserii nagrodzonego „Paszportem Polityki” Przemysława Wojcieszka to barwna opowieść obyczajowa o świecie bez złudzeń, świecie pełnym cynizmu ale z nadzieją na dialog między pokoleniami i między środowiskami. Ten przepełniony ironią tekst o młodych ludziach jest ich manifestem i zarazem portretem. O co warto walczyć? I czy w ogóle warto?
„Darkroom” to mroczny labirynt, w którym nie wiadomo jak się poruszać. I nigdy nie wiadomo, na co można trafić: „kto i w jaki sposób cię wydyma, ani też kogo ty wydymasz i jak…” Bohaterami są młodzi ludzi: młode małżeństwo i ich przyjaciel-gej. Jest też konserwatywny dziadek Stanisław. Co z tej wybuchowej mieszanki postaci i charakterów może wyniknąć? Dialogi iskrzą. Postaci są pełnokrwiste. A Przemysław Wojcieszek przeniósł akcję powieści do Polski, historie jej bohaterów zderzył z problemami młodych i starych Polaków. Poplątane historie rodzinne, tematy tabu, bolesne doświadczenia, brak miłości. Temat na sztukę? Temat na kilka sztuk.
Reżyseria, adaptacja: Przemysław Wojcieszek, scenografia: Marceli Sławiński, muzyka: Antoni Łazarkiewicz. Wykonawcy: Maria Seweryn, Arkadiusz Janiczaek, Jerzy Łaciński, Rafał Mohr, Karol Wróblewski.
Duża Scena Teatru, godz. 20:00

12.X.CZWARTEK

„Powiedz to w ciszy”
Drugi dzień warsztatów teatralnych dla młodzieży, według projektu Teatru Formy z Wrocławia. Prowadzenie: Józef Markocki
Tarnowskie Centrum Kultury, godz. 9:00 – 14:00

„Miłość w czasach zarazy”
Ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród w Ogólnopolskim Konkursie Komediopisarskim „Miłość w czasach zarazy”, w obecności autorów, zaproszonych gości i publiczności. Ogłaszać będzie komisja konkursowa w składzie: Anna Burzyńska, Maciej Wojtyszko, Józef Opalski, w obecności autorów. Gośćmi będą członkowie Rady Artystycznej Tarnowskiego Teatru: Wojciech Majcherek, Janusz Majcherek, Jan Polewka, Krzysztof Miklaszewski.
Mała Scena Teatru, godz. 16:00

„Filozofia po góralsku” wg. ks. Józefa Tischnera – czyli „im wyżej, tym lżej”
Teatr Studio w Warszawie
„Na pocątku wsędy byli górole. Górole byli tyz piyrsymi filozofami” - tak zaczyna się legendarna książka księdza Józefa Tischnera. W efekcie, ci, których uważamy za Greków to po prostu Górale, którzy udawali Greka... W „Filozofii...” Tischnera Pitagoras to Jędruś Waksmundzki z Ostrowska, Zenon z Elei to Zenek z Dunajca, a Sokrates „nie nazywoł się Sokrates, ba Jędruś Kudasik z babóm swojóm Wandóm to jest Ksantypóm co koło niego bockowała”. „Kształt sceniczny przedstawienia pomyślano skromnie, by nie zagłuszał tekstu. Po każdej sekwencji poświęconej jednemu filozofowi pojawiają się intermedia: góralskie przyśpiewki, częstowanie oscypkiem, robienie zdjęć z białym niedęwiedziem z Krupówek (…)” – pisał o spektaklu Piotr Gruszczyński na łamach Tygodnika Powszechnego.
Scenariusz, reżyseria, wykonanie: Irena Jun i Wiesław Komasa, z udziałem dwojga muzyków (skrzypce), którzy wykonują również zadania aktorskie.
Duża Scena Teatru, godz. 17:00

„Czy umiemy się z siebie śmiać?” Towarzyszące Festiwalowi Komedii „Telewizyjne Studio Otwarte” z udziałem recenzentów, dramaturgów, teoretyków i twórców teatralnych.
Studio TVP Kraków w Tarnowie i Krakowie, TVP Kultura, godz. 18:30 – 19:15

Wokół Talii – „Wielkie kazanie księdza Bernarda” – czyli „jak przegnać diabła diabłem”
Teatr Stu w Krakowie, Leszek Kołakowski
„Reżyser przedstawienia Krzysztof Jasiński stworzył teatr czysty, teatr, który dotyka i boli, teatr, w którym na godzinę zapomina się o tym, co za oknem i wierzy do końca w świat naznaczony wonią kadzidła i iluzją witraży scenografa Jana Polewki. Przez godzinę z hakiem w Teatrze STU wierzy się w Diabła, któremu dobry Bóg dał talent Jerzego Treli.” – pisała na łamach „Gazety Krakowskiej” Magda Huzarska.
„Oto Jerzy Trela - w mnisim habicie, przepasany mnisim sznurem, w czarnym wełnianym serdaku, z twarzą, którą upływający czas zmienił w ekspresyjną rzeźbę, wygłosi za chwilę Wielkie kazanie księdza Bernarda Leszka Kołakowskiego. (…) Trela nikogo nie chce nawracać, ten mnich to raczej prowincjonalny Savonarola, obce mu są intelektualne niuanse, ojciec Bernard rzuca gromy na swoich słuchaczy, kilku przypadkowo wybranym wskazuje, gdzie w każdym z nich siedzi zgnilizna. Zachowuje się jak barokowy kaznodzieja. Niebywale wymowny, żarliwy, myli Jonasza z wielorybem, ale ani na chwilę nie traci kontenansu. (…) Coś jednak się nie zgadza w tym kazaniu pogromcy grzechu. Ojciec Bernard powoli pozbywa się atrybutów duchowego stanu. Wpierw zdejmuje wełniany serdak, potem rozwiązuje mnisi sznur (…) nagle zmienia taktykę. W potoku wymowy pojawia się dziwaczny pomysł: wygnać diabła diabłem. A wygnanie diabła diabłem oznacza poddać się grzechowi, grzeszyć ponad wszelką miarę...” (Tomasz Mościcki)
Reżyseria: Krzysztof Jasiński; muzyka: Jan Kanty – Pawluśkiewicz, obsada: Jerzy Trela.
Nieznane jeszcze miejsce, godz. 20:00

Czytanie dramatu
Czytanie fragmentów dramatu współczesnego autorstwa laureata Ogólnopolskiego Konkursu Komediopisarskiego w reżyserii Andrzeja Sadowskiego. Spotkanie twórców, aktorów i laureatów konkursu z publicznością.
Mała Scena Teatru, godz. 22:00

13.X. PIĄTEK

„Powiedz to w ciszy”
Trzeci i ostatni dzień warsztatów teatralnych dla młodzieży, według projektu Teatru Formy z Wrocławia. Prowadzenie: Józef Markocki
Tarnowskie Centrum Kultury, godz. 9:00 – 14:00

Finał warsztatów teatralnych
Prezentacja dokonań uczestników warsztatów dla młodzieży „Powiedz to w ciszy”.
Plac przed Tarnowskim Teatrem i foyer, godz. 17:30

„Bloczek”, Carole Greep – „czyli gwiazdy śmieszne zaplątanie”
Lea, Cecile, Charlotte – trzy niezamężne kobiety, mają w życiu jeden cel – dobrze się bawić. Witamy w ich wspaniałym świecie! Sztuka jest zbudowana tak, jakbyśmy przez dziurkę od klucza przez tydzień podglądali życie trzech bohaterek, które zastanawiają się nad facetami, problemami z nadwagą, facetami, dietami cud, no i niewątpliwie FACETAMI. „Warto wybrać się na komedię "Bloczek" Carole Greep, by zobaczyć koncert gry aktorskiej Agaty Kuleszy, Hanny Śleszyńskiej i Agnieszki Wosińskiej. (…) Aż dziwi bierze, że tak im się nie układa z mężczyznami, bo przecież każda z wykonawczyń pobudza krew w żyłach męskiej części widowni.” – pisał Janusz R. Kowalczyk w „Rzeczpospolitej”. Spektakl tylko dla widzów dorosłych.
Przekład: Katarzyna Skawina, reżyseria: Romuald Szejd, ruch sceniczny: Zofia Rudnicka. Obsada: Agata Kulesza, Hanna Śleszyńska, Agnieszka Wosińska.
Duża Scena Teatru, godz. 18:00

„Griga obchodzi imieniny” – czyli śmieszno – smutny Czechow w wykonaniu młodego teatru
Teatr Nowy w Krakowie
„W szkole teatralnej, młodzi aktorzy uczeni są różnych technik aktorskich, które pojawiały się na przestrzeni ostatniego stulecia, m.in. szkoły Czechowowskiego realizmu. Piotr Sieklucki reżyserując spektakl, postanowił bawić się konwencjami teatralnymi, uciekając od sztampy. Ta zabawa zrodziła bardzo interesujący, ekspresyjny, barwny spektakl, wchodzący w niezwykle jasny i czytelny sposób w dyskurs z tym, co często proponują skostniałe teatry instytucjonalne!”
Adaptacja i teżyseria: Piotr Sieklucki, światło i dęwięk: Tomasz Kireńczuk / Grzegorz Stępniak. Obsada:: Aneta Wirzinkiewicz, Dominik Nowak, Piotr Sieklucki.
Młyn Szancera, godz. 20:00

14.X. SOBOTA

„Nie wszyscy złodzieje przychodzą kraść” Dario Fo – czyli „uśmiechnięty noblista o smutnych złodziejach”
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego
Niesamowicie trudne do przewidzenia i pełne barwnego komizmu perypetie par małżeńskich, które spotkały się w tym samym czasie, w tym samym miejscu. Akcja tej kryminalnej komedii toczy się w mieszkaniu, które ma zamiar okraść złodziej. Złodziej, co prawda wcześniej upewnił się, że właściciel i jego żona przebywają poza miastem, ale nie był w stanie przewidzieć lawiny nieprawdopodobnych zdarzeń, które nastąpią, zanim dopełni dzieła. Na początku zaskoczy go telefon potwornie zazdrosnej małżonki właściciela mieszkania, potem całkiem niespodziewanie do drzwi zapuka sam właściciel, wreszcie - pojawia się także postać żony ale, o zgrozo – nie właściciela, a samego złodzieja… Kolejne wydarzenia biegną bez opamiętania prowadząc do coraz bardziej absurdalnych i śmiesznych sytuacji. Widz aż do ostatniej chwili nie jest w stanie przewidzieć jaki będzie finał. Cóż, rzeczy nie zawsze są takimi, jakimi nam się wydają i okazuje się, że czasem lepiej jest spotkać prawdziwego bandytę, niż kogoś, kto tylko sprawia pozory moralności.
Farsę „Nie wszyscy złodzieje…” mało znany w Polsce, lewicujący artysta Dario Fo napisał w latach 50-tych. Większość jego sztuk porusza tematy polityczne i społeczne, ubrane częstokroć w szaty rodem z commedia dell’arte.
W tarnowskiej inscenizacji, której premiera miała miejsce 25 marca, zobaczymy Martę Mariannę Gortych, Ewę Romaniak, Annę Lenczewską, Piotra Jędrzejka, Przemysława Sejmickiego (zarazem asystenta reżysera), Roberta Żurka i Marka Kępińskiego. Reżyseruje Andrzej Sadowski, autorem scenografii jest Paweł Bitka. Tłumacz – Radosław Piszczek.
Duża Scena Teatru, godz. 17:00

Finał i Noc Kabaretowa
Finał X Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia oraz Noc Kabaretowa według scenariusza i z udziałem Marcina Wolskiego oraz kabaretu „LIMO” i Joanny Jerzewskiej . Ogłoszenie werdyktu jury (jurorzy: Anna Retmaniak – PR 1 Polskiego Radia, Katarzyna Janowska – TVP Kultura, Tygodnik „Polityka”, Sylwester Chęciński – reżyser, Jacek Fedorowicz – autor, publicysta, aktor, Edward Linde Lubaszenko – pedagog PWST, aktor, reżyser), ogłoszenie wyników plebiscytu publiczności i wręczenie nagród.

Wokół Talii
Codziennie w Klubie Festiwalowym, spotkania twórców i aktorów z publicznością, spotkania, debaty i dyskusje, biuro prasowe, festiwalowe studio, kiermasz książek i festiwalowa gazeta. A także - jak przystało na miejsce - specjalne festiwalowe kreacje kulinarne Mistrza Kuchni.
Restauracja "Ke Moro", ul. Żydowska, codziennie o godz. 21.30
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 16:46:58
IP          : 3.144.28.161
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html