To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Październik w MBP   -   03/10/2006
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w październiku na cykliczne spotkania i zajęcia organizowane w jej oddziałach i filiach. Zaplanowano też kilka wernisaży (m.in. poświęcony 500 rocznicy wydania "Statutu Łaskiego") oraz dwa spotkania autorskie (m.in. z K.Petkiem). Biblioteka ogłasza też kilka konkursów. MBP w Tarnowie tradycyjnie włącza się w inicjatywy i przedsięwzięcia przygotowywane wspólnymi siłami przez różnorodne instytucje. Nie inaczej będzie w październiku, kiedy to część spotkań odbędzie się pod szyldem XXI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Ogloszenie

Nie zabraknie również salonów poezji – tym razem dwóch; jeden z nich towarzyszy X Ogólnopolskiemu Festiwalowi Komedii „Talia”, zaś drugi to... „Kraj człowieka poczciwego...”. W pierwszym z wymienionych Salonów, tradycyjnie współorganizowanych przez Muzeum Okręgowe i Teatr im. L.Solskiego, 8 października o godz. 11:00, wezmą udział jurorzy i goście X Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii „Talia”.
Drugi z Salonów, 22 pażdziernika, poświęcono poezji staropolskiej. „Kraj człowieka poczciwego" będzie okazją do spotkania z twórczością Mikołajem Reja, Jana Kochanowskiego i Jana Łaskiego. Staropolskie wiersze przeczyta Wojciech Siemion, zaś poezji towarzyszyć będzie koncert muzyki dawnej w wykonaniu Bractwa Lutni z Dworu na Wysokiej oraz prezentacja „Statutu” Jana Łaskiego.

To ostatnie dzieło obchodzi w tym roku 500 urodziny i z tej okazji 19 października w Galerii Niebieskiej MBP, ul. Krakowska 4, o godzinie 18:00 zaplanowano wernisaż wystawy monograficznej ze zbiorów MBP z okazji Roku Łaskiego ogłoszonego przez Sejm RP.
Jan Łaski (1455 – 1531) - prymas Polski i kanclerz wielki koronny przygotował pierwszą drukowaną kodyfikację prawa polskiego stanowiącą fundament na którym opierały się późniejsze zbiory praw polskich. „Statut” wydany w 1506 r. jest pierwszym ilustrowanym polskim drukiem, najsłynniejszym jaki wydała znana krakowska oficyna Jana Hellera. Zawiera m.in. pierwodruk najstarszej religijnej pieśni polskiej „Bogurodzica”.
Statut Łaskiego, Statuty Łaskiego - łac. Commune Incliti Poloniae regni privilegium constitutionum et indultuum publicitus decretorum approbatorumque (Przesławnego Królestwa Polskiego przywileje, konstytucje i zezwolenia urzędowe oraz uznane dekrety) - jest dokumentem będącym spisem wszystkich statutów i przywilejów obowiązujących w Królestwie Polskim poczatku XVI w., opracowany przez kanclerza wielkiego koronnego Jana Łaskiego na zlecenie króla i sejmu, a następnie uchwalony przez sejm radomski w 1505 r. Statut Łaskiego nie obejmował uchwalonego w 1501 przywileju mielnickiego, który powierzał decydującą władzę w państwie senatowi. Był więc wyrazem zwycięstwa nowej magnaterii skupionej wokół Jana Łaskiego i popieranej przez średnią szlachtę nad obozem starego możnowładztwa. Pomijał także tekst unii mielnickiej, która miała wprowadzić między Koroną a Litwą unię realną.
Statut wydrukowany w 1506 w Drukarni Jana Hallera w Krakowie i rozesłany do wszystkich sądów polskich, przyczynił się do ujednolicenia systemu prawnego i zwiększenia centralizacji państwowej, a także upowszechnienia znajomości prawa wśród szlachty. Egzekucja praw i przywilejów zawartych w Statucie stała się głównym postulatem ruchu egzekucyjnego, rozwijającego się w I połowie XVI wieku. Statut stał się fundamentalnym źródłem prawa aż do rozbiorów. Składał się z dwóch części, z których pierwsza dotyczyła prawa publicznego i sądowego i zawierała ułożone chronologicznie przywileje ziemskie i generalne, statuty i edykty królewskie, konstytucje sejmowe, umowy i traktaty międzynarodowe. Część ta posiadała charakter urzędowy, gdyż została potwierdzona przez króla Aleksandra Jagiellończyka. Część druga obejmowała przede wszystkim pomniki prawa niemieckiego i nie posiadała mocy formalnoprawnej.
Wernisaż wystawy jest częścią programu Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. W jego ramach w obiektach MBP odbędzie się też kilka wykładów i spotkań (szczegółowy program: patrz tutaj).
W związku z XXI TKCH przygotowała także ofertę dla dzieci. Nie zabraknie projekcji filmów wideo o tematyce religijnej - w Filii nr 9 przy ul. Krzyskiej 116, 17 października o godz. 13:00 zobaczyć będzie można „Życie Chrystusa”, zaś dzień później, o tej samej porze – „Biblię”. Z kolei w Filii nr 5 – ul. Zagumnie 27, 19 i 20 października o 11:00 pokazane zostaną kolejne części „Opowieści Biblijnych”. Tego samego dnia, o godz. 11:00 w Filii nr 9 odbędzie się. „Konkurs piosenki religijnej dla przedszkolaków.”

Biblioteka ma także w pażdziernikowych planach dwa ciekawe spotkania autorskie. 17 października w Czytelni Naukowej MBP, przy ul. Krakowskiej 4, o godzinie 10:00 odbędzie się poranek autorski z Krzysztofem Petkiem. Jest on autorem cyklu powieści sensacyjno-przygodowych dla młodzieży, dziennikarzem, reportażystą, organizatorem wypraw i szkół przetrwania. Jego serie „Porachunki z przygodą”, „Gra”, a ostatnio „Operacja Hydra” cieszą się ogromnym powodzeniem wśród młodzieży. Od roku 2001 jest członkiem Związku Literatów Polskich. Urodził się w 1970 roku w Wadowicach (Beskidy). Od najmłodszych lat związany był z harcerstwem, działając w Harcerskim Szczepie Osiedlowym „Kopernikowcy”. Zaliczył 28 obozów harcerskich, ponad 300 wypraw, biwaków i rajdów. W terenie spędził łącznie 3 lata, o każdej porze roku. Od 1987 roku przez 7 lat prowadził harcerski Oddział Specjalny powołany do ochrony obozów, biwaków, baz harcerskich. Uczestnicząc między innymi w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne przeszedł dodatkowe (poza harcerskimi) szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych. Dziennikarzem został w drugiej klasie liceum, rozpoczynając publikowanie w ogólnopolskich czasopismach. Studia politologiczne ze specjalizacją dziennikarską ukończył w 1994 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Publikował w Gazecie Młodych, Sztandarze Młodych, Dzienniku Zachodnim, Dzienniku Beskidzkim, Dzienniku Śląskim, Panoramie (tam pracował w latach 1994/95), Super Expressie, Polityce, Poznaj Świat, czasopismach lokalnych. Pracował w studiu radiowym SSR EGIDA, dla Telewizji Katowice przygotowywał programy dla dzieci i młodzieży. Współpraca z Wydawnictwem Siedmioróg przyniosła efekt w postaci serii „Porachunki z przygodą”. Autor obecnie współpracuje z Wydawnictwem Literatura z Łodzi (seria „Gra”), pozostałe książki wydaje jego Agencja World-Press. Wciąż pisze kolejne książki, podróżuje po Polsce zapraszany na spotkania autorskie, przygotowuje także scenariusz do filmu na podstawie jednej z książek.

Z kolei 27 października o 16:00 w Oddziale MBP dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, przewidziano spotkanie autorskie z Mariuszem Miterą . Spotkanie nosi tytuł „Rzeczywistość zbyt prawdziwa” i jest również tytułem promowanego na spotkaniu tomiku poezji młodego autora. Impreza odbędzie się w ramach warsztatów poetyckich Grupy Młodych Autorów, która skupia uzdolnioną literacko młodzież szkolną i pracującą. Opiekunem merytorycznym Grupy jest tarnowski poeta Zbigniew Mirosławski. Warsztaty poetyckie odbywają się raz w miesiącu i każdy kto pisze wiersze lub małe utwory prozatorskie, może przyjść na spotkanie, pokazać swoją twórczość i…. zostać członkiem Grupy. Młodzi twórcy zamieszczają swe utwory w cyklicznym piśmie wydawanym przez Bibliotekę pt. „ASPIRACJE. Magazyn literacki młodych”. Ponadto MBP wydaje indywidualne tomiki poetyckie poszczególnych członków Grupy.

MBP zaprasza też na cykl prelekcji i wykładów organizowanych w swoich placówkach.
„Język zwierciadłem kultury“ to cykl prelekcji dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, promujący piękno i bogactwo języka ojczystego - prowadzony przez pracowników Biblioteki. Rok 2006 ogłoszony został Rokiem Kultury Języka Polskiego. Terminy do uzgodnienia telefonicznie 014 / 688-80-23 wew.26
Oddział Starych Druków i Książki XIX - wiecznej proponuje prelekcje w oparciu o własne zbiory nt. dziejów książki, historii ilustracji książkowej. Terminy do uzgodnienia telefonicznie 014 / 688-80-21 wew.13
Dział Informacyjno – Wydawniczy zaprasza na prelekcje nt.: historia Biblioteki, źródła informacji o książce, internet, zbiory, katalogi. Terminy do uzgodnienia telefonicznie 014 / 688-80-21 wew.19

W ramach "Bibliotecznego Przedszkola" w MBP (Filia nr 13, ul. Starodąbrowska 4) co czwartek w godzinach 13:00-14:00 można zaglądnąć do Kącika Krasnoludków –„Gromadka Misia Uszatka” na zajęcia literacko – plastyczne dla dzieci.

Miejska Bibiloteka Publiczna organizuje też liczne konkursy.
„Kto w kałuży maluje” to konkurs plastyczny mający na celu ukazanie pejzażu jesiennego, z wykorzystaniem pełnej gamy barw, które towarzyszą tej, tylko na pozór, szarej porze roku. Prace mogą być ilustracją do dowolnie wybranego utworu literackiego o jesieni lub studium z natury. Technika dowolna, także kolaż z liści i roślin. Konkurs prowadzi Filia Nr 2, ul. Gumniska 25, tel. 621 –52 –14. Termin dostarczenia prac – 10 październik 2006 r. Wernisaż wystawy pokonkursowej – 19.10. godz. 12.00.
Jest tez konkurs plastyczny Wachlarze”.
Wachlarze były niezbędną częścią stroju już w starożytnym Rzymie, a pochodzą z Dalekiego Wschodu. W ciągu dziejów miały różne formy: np.: wachlarz grecki w kształcie serca z liścia palmowego lub deseczek malowanych, także wyplatany z włókien papirusa, wachlarz rzymski w formie prostokątnej chorągiewki obracającej się wokoło osi- rękojeści, wachlarz składany (półkolisty lub koło) o pokryciu z papieru, tkaniny, strusich piór ; ze składanymi stelażami (z listewek np. z kości słoniowej). Wachlarze były bogato zdobione haftami, malowanymi obrazkami, dekorowane cekinami.
Konkurs prowadzi Filia Nr 9, ul. Krzyska 116, tel. 625 – 13 – 96. Termin dostarczenia prac – 10 październik 2006 r.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 16:34:39
IP          : 3.142.136.208
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html