Tarnowianin Łukasz Maciejewski umacnia swoją zawodową pozycję. Ten popularny dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny a także coraz bardziej ceniony filmoznawca, będzie jedną z czołowych twarzy uruchamianego niedługo kanału tematycznego TVP Film. O znakomicie rozwijającej się karierze i dużej pracowitości tarnowianina świadczy np. fakt, że jest on autorem lub współautorem aż 8 pozycji książkowych, które ukazały się tylko w tym roku na rynku księgarskim. Maciejewski jest też bezpośrednim sprawcą istnej burzy, przetaczającej się obecnie przez środowisko polskich filmowców ...
Ogloszenie |
|
Burzę tę rozpętał swoim tekstem "Filmiki" opublikowanym kilka tygodni temu w Tygodniku Powszechnym. Wbrew uspokajającym opiniom, wygłaszanym podczas ostatniego festiwalu w Gdyni, ostro krytykował w tym artykule- pamflecie stan i kondycję polskiego kina. Swoim tekstem wywołał ważną debatę pt. „Co złego dzieje się w polskim kinie?” z udziałem krytyków, dziennikarzy, twórców i przedstawicieli środowiska.
Jak sprawnie Łukasz Maciejewski posługuje się piórem świadczą nie tylko zresztą artykuły w prasie (współpracuje ze wszystkimi polskimi pismami filmowymi: „Kinem”, „Kwartalnikiem Filmowym”, „Filmem”, „Cinemą”, swoje recenzje i teksty publikuje m.in. w dodatku kulturalnym "Dziennika" oraz w "Tygodniku Powszechnym", „Dekadzie Literackiej”, czy „Przekroju”) ale też rosnąca z roku na rok ilość pozycji książkowych, których jest autorem lub współautorem.
W tym roku Maciejewski opublikował m.in., napisaną wspólnie
z prof. Ewą Mazierską, książkę o Marku Koterskim (wyd. Filmoteka Narodowa). W najbliższych planach ma także autorską monografię Krzysztofa Krauze, jednego z najwyżej przez siebie cenionych żyjących polskich filmowców - jak sam mówi o autorze "Długu", czy ostatnio "Placu Zbawiciela". Książkę o Krauze opublikuje wydawnictwo Skorpion (Stanisława Zawiślańskiego) - wydawca m.in. K. Kieślowskiego i najbardziej znanych książek filmowych w Polsce.
Pokaźna jest lista tytułów, w których pojawiają się recenzje, wywiady, eseje lub analizy Łukasza Maciejewskiego. W tym roku znalazały się wśród nich m.in. rozmowy z Krystyną Feldman ("Teatr Ludowy. Na peryferiach dwóch miast") i wywiad ze Stanisławem Lemem ("Tako rzecze ... Lem", wyd. ACT, Moskwa). Poza tym esej dotyczący kina duńskiego, m.in. twórczości Larsa von Triera ukazał się w książce "Filmowe zwierciadła Europy" a esej „Niewolnica Isaura, czyli stan wojenny w telewizji”
w tomie medioznawczym "30 najważniejszych programów tv w Polsce". Za kilka tygodni analiza Łukasza Maciejewskiego dotycząca „Olivera Twista” Karola Dickensa i Romana Polańskiego opublikowana zostanie w wydawnictwie edukacyjnym, w którym znajdą się
opracowania lektur szkolnych (Poznań, listopad 2006).
Ale Maciejewski nie poprzestaje na posługiwaniu sie piórem, stając się coraz bardziej rozpoznawalną twarzą polskiej krytyki filmowej i dziennikarstwa związanego z X Muzą. Od początku istnienia kanału TVP Kultura jest współgospodarzem "dni filmowych" i debat dotyczących kina na tej antenie. Teraz otrzymał kolejną propozycję "nie do odrzucenia" - ma być jednym z głównych prowadzących nowego kanału tematycznego telewizji publicznej - TVP Film (kanał kilka dni temu otrzymał licencję KRRiT a ruszy wiosną 2007 r.).
Jeśli dodamy do tego wszystkiego pracę, w roli eksperta ds. dokumentu, w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej oraz pracę dydaktyczną na UJ i Akademii Pedagogicznej w Krakowie to obraz obecnego stanu kariery Tarnowianina wydawać może się pełny. Zapewne nie na długo, bo Łukasz niejeden raz już wszystkich zaskoczył ... (pd)
Posłuchaj ciekawej rozmowy z Łukaszem Maciejewskim. Rozmawiają Mirosław Poswiatowski i Piotr Dziża :
-
(((mp3))) - cz. 1
-
(((mp3))) - cz.2
foto: Paweł Topolski