To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   KSG jako "Filar" i powrót gazowni   -   14/12/2006
Karpacka Spółka Gazownictwa w Tarnowie zaprosiła do siebie kilka dni temu przedstawicieli mediów, aby poinformować o sukcesach, jakie osiąga i swoich najbliższych planach. Prezes Bogdan Pastuszko poinformował m.in., że firma została laureatem ogólnopolskiego, prestiżowego rankingu „Filary Polskiej Gospodarki”. Znakomite są wyniki finansowe Spółki, KSG sprzedaje coraz więcej, poszerzając również wachlarz oferowanych produktów. W roku przyszłym spółka przeżyje wewnętrzny podział, do łask wróci m.in. nazwa "gazownia".

Ogloszenie
>

Statuetkę "Filar Polskiej Gospodarki 2006" - główne trofeum konkursu, którego organizatorami są Puls Biznesu i międzynarodowa wywiadownia gospodarcza Coface Poland, odebrał prezes zarządu KSG Bogdan Pastuszko 4 grudnia na uroczystej Gali w Teatrze Polskim w Warszawie.
Ranking Pulsu Biznesu ma na celu promowanie i nagradzanie firm, które są ważne w swoich regionach, nie tylko ze względu na skalę działania, ale także ze względu na ich znaczenie dla lokalnej społeczności. swoistym kołem napędowym gospodarki w swoim województwie, prowadzi działalność uczciwie i przejrzyście, a także kreuje miejsca pracy. Karpacka Spółka Gazownictwa została zatem doceniona nie tylko jako swoiste koło napędowe gospodarki w regionie ale również za aktywność we wspieraniu lokalnych inicjatyw kulturalnych, sportowych i charytatywnych. Kolejnym dowodem na uznanie dla KSG z tej strony było w tym roku uzyskanie tytułu "Najlepszy z Najlepszych" i wpisanie firmy do Księgi "Nagród i Wyróżnień Firm Regionu Tarnowskiego" w Izbie Przemysłowo- Handlowej w Tarnowie.

Karpacka Spółka Gazownictwa sprzedaje rocznie blisko 2 mld m3 gazu rocznie. To bardzo dobry wynik. - Obecna, ciepła aura trochę nam pokrzyżowała plany i wzrost zużycia gazu do celów grzewczych nastąpi pewnie dopiero pod koniec roku, ale z kolei kilka pierwszych miesięcy tego roku było zimniejszych niż zwykle, więc – dzięki wiosennemu, wzmożonemu zużyciu - plan sprzedaży powinien zostać wykonany - mówi prezes Pastuszko.
KSG obsługuje prawie 1,4 mln klientów, z czego 97,2% to klienci indywidualni. Indywidualni odbiorcy gazu mają jednak już tylko połowę udziału w globalnej sprzedaży spółki. Prezes Pastuszko tłumaczy to wyraźnymi oszczędnościami w wielu domach, a także skutkami podjętych w nich działań termoizolacyjnych (wymiana okien, ocieplenia budynków). W sytuacji, w której cena staje się barierą dla odbiorcy indywidualnego, z roku na rok rośnie za to sprzedaż dla odbiorców przemysłowych.
Widać to również w inwestycjach spółki. W tym roku jedną z największych była instalacja w kieleckim Browarze Belgia, podłączano też przeżywające boom na swoje produkty wytwórnie asfaltowe w makroregionie.
Podczas konferencji w KSG uspokajano dziennikarzy, a co za tym idzie klientów spółki, co do ilości i wielkości zaplanowanych na przyszły rok podwyżek. Prawdopodobnie bedzie tylko jedna taka podwyżka i sięgnie ona około 7%.

Staramy się – zgodnie z naszą strategią działania – sprzedawać gaz na nowych kierunkach użytkowania, że wspomnę choćby o sprężonym gazie ziemnym do napędu pojazdów (CNG). Mamy 7 stacji sprzedających to paliwo i większość z nich przekroczyła już próg rentowności. W tym roku do Tarnowa, Krakowa (dwie stacje), Rzeszowa i Jasła dołączyła Dębica i Zamość. Niedługo pojawią się stacje w Sandomierzu i Lublinie.- mówi prezes Pastuszko, dodając, że stale przybywa pojazdów napędzanych tym paliwem. W KSG szacują, że w zasięgu działania spółki jest teraz ok. 2300 samochodów osobowych na CNG i ponad 200 autobusów. Wymiana instalacji na gazową, obsługującą CNG, kosztuje co prawda dwa razy drożej niż instalacja LPG, ale promocyjne dofinansowanie ze strony firmy KSG oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska a także ekologicznych programów unijnych sprawia, że instalacja ta staje się dostępna dla każdego chętnego. I - jak zapewniają w KSG - opłacalność tego wydatku odczuwalna jest dla użytkownika samochodu bardzo szybko.

Obecnie we wszystkich zakładach KSG w regionie Polski Południowo-Wschodniej obsługiwanej przez spółkę pracuje około 4000 pracowników. Zarząd KSG zapewnia, że od wielu lat prowadzi w spółce działania na rzecz ograniczenia zatrudnienia i kosztów pracy.
- Nowatorskie systemy zarządzania umożliwiają osiąganie wyników. Dzięki takiemu systemowi zarządzania – zamiast zwalniać pracowników – zaczęliśmy szukać dla nich pracy w obrębie KSG, co zresztą spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem społecznym. Pracownicy nie stracili pracy, a spółka mogła znacznie poszerzyć wachlarz swoich usług i świadczyć je klientom. Dziś nie tylko sprzedajemy gaz, ale również wykonujemy wszelkie prace przyłączeniowe, instalatorskie, dając klientom gwarancję fachowości ich wykonania. Oferujemy również inne usługi np. sprawdzanie urządzeń, szczelności instalacji itp. i trzeba przyznać, że klienci z dużym zaufaniem chętnie korzystają z naszych usług, a nie instalatorów zewnętrznych. I z roku na rok mamy coraz większe przychody z tej działalności (w tym roku ok. 18 mln zł). - dodaje Bogdan Pastuszko. Proces restrukturyzacji kadrowo- kosztowych i program ograniczeń płac w przedsiębiorstwie sięgnął jednocześnie granicy, po której przekroczeniu KSG tracić może fachowców w stopniu, który przyniesie więcej strat niż oszczędnosci. Dowodem na to może być ponad 140 niewymuszonych odejść z pracy w spółce tylko w tym roku.

W KSG proces zmian i przekształceń dokonuje się też w innych obszarach.
Na przestrzeni mijającego roku wprowadzano m.in. nowe logo spółki i system identyfikacji wizualnej. W roku przyszłym dojdą do tego istotne zmiany organizacyjne, będącej efektem liberalizacji zakładanej przez Prawo Energetryczne i odpowiednią dyrektywę unijną, uwalniającą sieć gazową w Polsce. Rozdzielona zostanie działalność handlowa od technicznej organizacji dystrybucji gazu.
Nastąpi przejęcie obrotu gazem przez PGNiG i utworzenie jednej, docelowej spółki obrotu. Natomiast dzisiejsze spółki dystrybucyjne – w tym również KSG – zostaną operatorami systemu dystrybucyjnego, będącymi własnością PGNiG SA. Korzystać będą już z niego na równi z innymi podmiotami, które pojawią się na rynku. Owo organizacyjne rozsczepienie nie oznacza jednak, że Tarnów utraci cokolwiek z dotychczasowych swoich funkcji - podkreśla zarząd KSG. Nie ma takiego zagrożenia - zapewniał prezes Pastuszko, wrecz przeciwnie w naszym mieście pojawi się nowy podmiot. -
Już 1 stycznia 2007 r. w spółkach dystrybucyjnych zostaną wydzielone Oddziały Obrotu, w skład których wejdą jednostki terenowe, tworzone na bazie Zakładów Gazowniczych, które będą nazywane – zgodnie z wieloletnią tradycją „Gazowniami”. W KSG tych „Gazowni” będzie 8”: Kraków, Tarnów, Rzeszów, Jarosław, Jasło, Kielce, Lublin i Sandomierz. 1 lipca 2007 r. majątek tych „Gazowni” - na zasadzie zorganizowanej części przedsiębiorstwa - zostanie przekazany do tzw. spółki tymczasowej, utworzonej w Warszawie i wtedy nastąpi rozdzielenie prawne Oddziałów Obrotu ze spółkami dystrybucyjnymi. W terenie przy „Gazowniach” pozostaną biura obsługi klienta natomiast klienci, zużywający powyżej 1 mln m sześc. gazu będą obsługiwane przez centralę w Warszawie - przez jej doradców pracujących w terenie. Myślę, że przy dobrej organizacji i wykorzystaniu pewnych procesów, które umożliwią skorzystanie z efektu skali, uda się obniżyć koszty działalności, a – być może również – obniżyć ceny gazu. Tak wielka firma handlująca gazem będzie trudnym przeciwnikiem dla konkurencji... - kończył grudniową konferencję prezes Bogdan Pastuszko.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, January 15, 2025 06:08:11
IP          : 13.58.61.176
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html