To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Czytanie Nocą - noc pierwsza   -   26/1/2007
Teatr Nie Teraz i redakcja działającego przy tym teatrze czasopisma "Intuicje przydrożne" zaprasza 31 stycznia na godzinę 21:00 do Księgarni Oświatowa przy pl. Sobieskiego na pierwszy z cyklu wieczorów zatytułowanych "Czytanie Nocą". Wieczór będzie okazją do oficjalnego zamknięcia Jubileuszu 25-lecia TNT i promocji 10-go numeru (tym razem aż 210 stron!) "Intuicji".

Ogloszenie
>

Teatr Nie Teraz (TNT) kilkakrotnie w przeszłości inicjował działania artystyczne, które zakładały cykliczność spotkań z tarnowską publicznością.
Pierwszą taką próbą (już w połowie lat 90-tych były swoiste comiesięczne zdarzenie teatralne realizowane w staromiejskiej kawiarni „Piano”. Ich wstępny scenariusz zakładał możliwość improwizacji wynikającej ze zderzenia ich propozycji z nieprzygotowaną publicznością. Pomysł na taką właśnie formułę tworzenia był wówczas także efektem permanentnego braku własnej przestrzeni scenicznej aktorów TNT do pracy. Powstały w tych warunkach spektakl (o tytule „Piano” - oczywiście) okazał się bardzo oryginalnym dziełem, które zostało mocno docenione na kilku festiwalach teatralnych i dało teatrowi spora satysfakcji.
„Diariusz podróży”, to już w pełni świadomy cykliczny kolaż artystyczny (teatr, piosenka), związany z bieżącą pracą teatru, ale także specjalnie przygotowywany przez aktorów w formie etiud czy prezentacji o charakterze jednorazowym. Miejscem tych spotkań była inna z tarnowskich kawiarni – także na Rynku Starego Miasta – Kawiarnia „Starówka”. To była końcówka ubiegłego wieku.
Natomiast już zupełnie świeżą, bo ubiegłoroczną próbą podobnych spotkań z widownią, było „Kino Teatralne”; cykl prezentacji odwołujący się do historii TNT poprzez prezentacje archiwalnych filmów. Ta forma działań, oprócz kina i otwartych paneli dyskusyjnych (angażujących też publiczność), zakładała występy zaproszonych artystów – muzyków czy piosenkarzy.
Projekt „Czytanie nocą” - jak zapewniają organizatorzy - to suma dotychczasowych doświadczeń, ale też rozszerzenie ich formuły dzięki wpisaniu tego cyklu zdarzeń w konkretne, a jednoznacznie kojarzące się z kulturą wyższą miejsce. Księgarnia „Oświatowa” wydaje się ku temu miejscem znakomitym. Od lat osoby ją prowadzące można nazwać „dobrymi duchami” tarnowskiej kultury.
Pomysł takiego „czytania”, tak naprawdę urodził się w Kielcach, w Antykwariacie Naukowym Andrzeja Metzgera; i jest tam kontynuowany z powodzeniem już od dwóch lat jako „Głośne czytanie nocą”. Za zgodą pana Andrzeja korzystamy z ram tegoż pomysłu i chcemy wpisać w nie swoje, nieco odmienne treści - mówi Szymon Seremet, aktor Teatru i redaktor "Intuicji".
Realizatorem cyklu spotkań w Księgarni „Oświatowej” jest zespół Teatru Nie Teraz oraz zespół redakcyjny i współpracownicy wydawanego od pięciu lat przez Stowarzyszenie Teatr Nie Teraz czasopisma „Intuicje”. Oczywiście, planujemy także zapraszanie gości - mówi S.Seremet i dodaje: Samo „czytanie” zaś, to będzie swoisty kolaż literatury, teatru i muzyki (także plastyki), zawsze wpisany w jakieś wiodące hasło przewodnie. Zawsze też będziemy poszukiwać tzw. lokalizmów. Nie ukrywamy również intencji zaniedbanej przez Tarnów roli kulturalnego centrum regionu. Choćby poprzez promocję podczas „Czytań...” osób i zdarzeń wywodzących się z terenu Ziemi Tarnowskiej. Nie zamierzamy zamieniać wnętrza księgarni w salę teatralną - kontynuuje Szymon Seremet - scenografią naturalną będzie istniejące na co dzień wnętrze pełne książek; wnętrze takie jakim znają je klienci na co dzień. Nieznaczne korekty w przestrzeni będą miały na celu jedynie stworzenie tzw. „klimatu” (np. kwestia oświetlenia) i umożliwienie uczestnictwa w „czytaniach” jak największej liczbie tarnowian. Czytać chcemy „nocą” (spotkania będą się rozpoczynały o godzinie 21.00!), gdyż pora ta zawsze sprzyjała skupieniu nad fascynującą nas lekturą. Światło księżyca zaś było i jest nie tylko symbolicznym atrybutem wyobraźni i poezji. Działając w cyklu rozpisanym na rok 2007, jako dzień (noc!) spotkania wyznaczyliśmy sobie każdy ostatni dzień miesiąca.
Organizatorzy mają nadzieję, że owe nocne czytania zapracują sobie na stałą i rosnącą jednocześnie grupę odbiorców.

CZYTANIE NOCĄ
Noc pierwsza
31 stycznia 2006 roku, godzina 21.00


Noc to będzie wyjątkowa. I nie tylko dlatego, że pierwsza. Przede wszystkim to „Czytanie nocą” traktujemy jako imprezę zmykającą jubileuszowy rok Teatru Nie Teraz - mówi Szymon Seremet. Warto przypomnieć, że 25-lecie swej działalności teatr zainicjował premierą spektaklu „Rybowicz, czyli głowa pełna lalek”, co miało miejsce w grudniu 2005 roku, w spektakularnej a naturalnej scenografii tarnowskiego dworca PKP.
Pierwsze „Czytanie…”, w sposób niejako naturalny, ma wypunktować symbolicznie to ćwierć wieku. Aktorzy TNT coś przypomną, coś zagrają, coś zaśpiewają. Wystąpi też teatralny bard, długoletni aktor teatru, Tomasz Lewandowski. Będzie można ponadto obejrzeć kilkanaście wielkoformatowych fotogramów ilustrujących dzieje teatru. Ten wernisaż oficjalnie zamknie obchody jubileuszu TNT.
Ale to nie dzieje TNT będą najważniejszą częścią spotkania. Wieczór ten to także inny jubileusz – promocja ostatniego, 10-go numeru czasopisma „Intuicje”. Począwszy od pierwszego numeru (ukazał się on w roku 2001), „Intuicje” są w pełni profesjonalnym wydawnictwem, jedynym obecnie w naszym regionie czasopismem kulturalno – literackim. Pisują w nim osoby stąd, jak i z bardzo daleka (także z zagranicy), osoby bardzo młode, jak i ludzie pokolenia przedwojennego. Ów pomost pokoleniowy, a co za tym idzie, także często światopoglądowy, to świadomy wybór twórców tego periodyku. Sięgniemy więc do wcześniejszych numerów. Spróbujemy to i owo przypomnieć. Coś przeczytać. A czytać będą także sami autorzy - uzupełnia S.Seremet.
Wszystkiemu temu ma patronować postać Józefa Mackiewicza, którego słowa: „Czasy są zawsze takie, jakimi my je robimy”, są swoistym mottem „Intuicji”. Józef Mackiewicz, młodszy brat Stanisława zwanego Catem, to wyjątkowej klasy pisarz i wyjątkowy człowiek. Trochę o nim opowiemy, a Ti choćby także z tego powodu, że tarnowianin, Zbigniew Zarywski, jest twórcą i najważniejszym ze sponsorów bardzo ważnej dla polskiej kultury Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Obok wielu specjalnie zaproszonych osób, gościć też będziemy „ojca chrzestnego” wydarzenia, czyli Andrzeja Metzgera. Nie zabraknie też oczywiście gospodarzy Księgarni, z panią Marią Kanior na czele - kończy Szymon Seremet, serdecznie zapraszając wszystkich chętnych 31 stycznia wieczorem do Księgarni Oświatowa.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sun, December 22, 2024 06:20:34
IP          : 3.16.130.96
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html