To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Intuicyjne” nocne czytanie    -   06/2/2007
Księgarnia „Oświatowa” przy pl. Sobieskiego przeżyła w ostatni wieczór stycznia prawdziwe oblężenie. Stało się to podczas pierwszego „Intuicyjnego czytania nocą” – nowego cyklu powołanego do życia przez stowarzyszenie Teatr Nie Teraz. Okazji po temu było kilka – ten literacko – muzyczny wieczór spędzony w otoczeniu książek stanowił swego rodzaju podsumowanie 25-lecia TNT i zarazem fetował wydanie 10-go numeru „Intuicji Przydrożnych”.

Ogloszenie

Sama idea „czytania nocą” narodziła się za sprawą Andrzeja Metzgera, kieleckiego antykwariusza, który był zresztą jednym z gości tarnowskiego spotkania. Teraz, na nowo przyprawiona inwencją ludzi związanych z TNT, pojawia się w Tarnowie, w księgarni „Oświatowa”, będąc w założeniu cyklem spotkań z literaturą ambitną i ważną, niekoniecznie brylującą po salonach, w których namaszczeń na wielkich twórców i wielkie dzieła dokonują środowiska od kilkunastu lat roszczące sobie mniej lub bardziej uzasadnione pretensje do bycia „inteligencją przez duże I”.
Mamy więc „czytanie nocą”. Dlaczego „intuicyjne”?
To nawiązanie do tytułu czasopisma "Intuicje". Wydawane niegdyś przez stowarzyszenie „Jaskółka”, obecnie przez stowarzyszenie TNT - „Intuicje przydrożne”, choć ukazują się „z pomocą przyjaciół” w sposób nieregularny, będąc jedynym tego rodzaju, tak długo ukazującym się pismem w Tarnowie są zarazem medium, próbującym uchwycić te wszystkie obszary, które pulsują gdzieś tam, poza głównym nurtem naszego postrzegania. Wiele jest bowiem tematów, które choć niezwykle ważne, bo kształtujące naszą tożsamość – są równie niezwykle zapomniane...
Do najnowszego, liczącego ponad dwieście stron numeru "Intuicji" będziemy jeszcze wracać, tymczasem słów parę o inauguracyjnym "Czytaniu".

Jakkolwiek idea ta wydaje się „całkiem całkiem, i owszem, i jak najbardziej”, to jednak wypada mi zauważyć, że nić dłużyzny na pierwszym tym spotkaniu snuła się prawie bez końca i bez litości, w dodatku wydając się nicią nieco poszarpaną i skłębioną – wokół nieproporcjonalnie dużej ze wstępów złożonej szpuli - osnowy, budząc skojarzenia z „natychaniem się” pewnych środowisk.
Być może wina to odbioru przeze mnie całej, prawie dwugodzinnej imprezy na stojąco i w znacznym oddaleniu od jej centrum, czego przyczyną był nadkomplet publiczności, która pojawiła się w "Oświatowej" i spory tłok w wąskich korytarzykach między księgarskimi półkami. Jest także prawdą, że o porze, którą zaproponowali organizatorzy moja, pewnie nie tylko moja, percepcja zwykle bywa już bardzo obniżona.
A przecież „materiał” do intuicyjnych czytań był pierwszej wody, historia Teatru Nie Teraz i zawartość 10 wydanych dotychczas numerów "Intuicji" sprawiają, że zarówno w warstwie mówionej jak i tej literackiej, czytanej - jest w czym wybierać. Osobiście ze szczególnym zainteresowaniem wysłuchałem rozmowy Tomasza A. Żaka ze Zbigniewem Zarywskim, jednym z fundatorów prestiżowej „Nagrody Literackiej im. J. Mackiewicza”, funkcjonującej na przekór modom, ku której nieśmiało i z obawą, ale jednak powoli zaczynają się zwracać ogólnopolskie media. Nawiasem mówiąc to właśnie słowa Józefa Mackiewicza – „Czasy są zawsze takie, jakimi my je robimy” – stanowią motto „Intuicji Przydrożnych”. Wśród zaproszonych do czytania gości mieliśmy także państwa Kapilewiczów, młodą poetkę Aleksander Gądek czy dr Beatę Kisiel – Lubichową. Nie zabrakło także recytacji i śpiewu (Karolina Kozioł i Szymon Seremet), zaś cały wieczór w całość spinał długoletni aktor teatru, bard Tomasz Lewandowski i jego prezentacji należy się szczególne uznanie.
Tak czy owak, całość - jako rzekłem - jakby się rozpadała, nieco na siłę zmierzając do jakiegoś celu. Jednak mimo pewnych mankamentów, wynikających też po trosze z nadmiaru inauguracyjnej celebry i nagromadzenia jubileuszowych okazji, pierwsze „Intuicyjne czytanie” zapisać trzeba „in plus”, wyczekując kolejnego. To zaś zaplanowano jako „ruchomą datę stałą” – zawsze w księgarni „Oświatowa”, u pani Marii Kaniorowej, zawsze o 21-szej i zawsze w ostatni dzień miesiąca...
Gościem jednego z kolejnych "Czytań" będzie pani Ewa Siemaszko, współautorka głośnej książki "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia w latach 1939-45". Jedno z najbliższych spotkań poświęcone zostanie także ciemnym stronom i zaułkom Tarnowa, nie tylko zresztą tym współczesnym.

Zapraszam do wysłuchania rozmowy o „Nagrodzie Mackiewicza” Tomasza A. Żaka ze Zbigniewem Zarywskim. W materiale wykorzystałem fragmenty piosenek Tomka Lewandowskiego : (((mp3)))
MP

na zdjęciu Pan Zbigniew Kapilewicz podczas pierwszego "Czytania Nocą"
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, January 2, 2025 20:16:25
IP          : 3.17.175.167
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html