To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   R.Ścigała: Bilans 100 dni    -   19/3/2007
Piątek upłynął w mieście pod znakiem spotkań podsumowujących 100 pierwszych dni urzędowania nowego prezydenta Tarnowa. Do najważniejszych osiągnięć inauguracyjnego okresu swojej kadencji Ryszard Ścigała zalicza m.in. wyłonienie szerokiej koalicji politycznej, popierającej program zarządu miasta pod jego przywództwem oraz stworzenie platformy stałych kontaktów z samorządowcami i politykami ze wszystkich ugrupowań w regionie a także poza nim. Fundamentem stabilizującym finanse miasta ma być nowy budżet oraz zasada, że przy kreowaniu priorytetowych dla urzedu - działań rozwojowych przede wszystkim wykorzystywane będą środki zewnętrzne. Do istotnych zarysowanych już cech swojej kadencji zalicza też prezydent zmianę filozofii kierowania urzędem, m.in. wprowadzenie systemu ocen i motywowania w magistracie i spółkach komunalnych.

Ogloszenie
>

- W kampanii wyborczej podkreślałem, iż żadne miasto, Tarnów również, nie może istnieć jako enklawa niezależna i oddzielona od sąsiednich gmin, czy powiatu, który je otacza. Deklarowałem również podjęcie działań mających na celu budowanie wysokiej pozycji Tarnowa w województwie.
Mówiłem, że jestem kandydatem niezależnym od partii politycznych, mogę współpracować z każdym, kto chce działać na rzecz rozwoju naszego miasta, a konsolidację lokalnego środowiska samorządowego i politycznego uczynię jednym z filarów aktywności prezydenta w szczególności w sprawach dotyczących naszej zewnętrznej skuteczności
- przypomina R.Ścigała.
Na potwierdzenie realizacji deklarowanych przez siebie haseł, prezydent przywołuje fakt skutecznego stworzenia tzw. "porozumienia tarnowskiego" - tj. koalicji lokalnych samorządowców i ugrupowań politycznych, wspierających działania prezydenta a także zainicjowania systematycznych kontaktów z parlamentarzystami, radnymi wojewódzkimi a także innymi samorządowcami regionu i kraju (m.in. propozycja organizowania cyklicznych spotkań prezydentów Krakowa, Rzeszowa i przedstawicieli władz samorządowych Warszawy). Do inicjatyw związanych z tą tematyką nawiązuje też podpisana właśnie, w towarzystwie dziennikarzy, umowa o bliskiej współpracy ze Starostą Tarnowskim Mieczysławem Krasem, o której tak oto mówili obaj włodarze w piątek (na początku mówi M.Kras, potem R.Ścigała): (((mp3)))

Prezydent deklaruje, że nadal przywiązywał będzie szczególną wagę do kreowania skutecznych kontaktów samorządu z przedsiębiorcami i biznesem. - Będę kładł nacisk na to, by skoordynować potrzeby gospodarki z celami edukacyjnymi, włączyć w ten proces przedsiębiorców, wyższe uczelnie, instytucje otoczenia biznesu, samorząd.
W tym celu prezydent powołuje do życia „Tarnowskie Forum Przedsiębiorczości”, które ma zastąpić działającą w ubiegłej kadencji Radę Gospodarczą (o tej inicjatywie - szerzej wkrótce na stronach portalu).
Magistrat czynić ma wszystko, aby nie tylko nie podnosić w Tarnowie podatków, ale możliwie obniżać obiążenia fiskalne, tam gdzie samorząd może to czynić. W tym kontekście prezydent przywołuje m.in. swoją inicjatywę w sprawie obniżenia podatku od środków transportu, zaakceptowaną przez Radę Miejską.
Uchwalony niedawno nowy budżet Tarnowa na rok 2007 jest dla Ścigały dowodem a dla jego wyborców może być pierwszym probieżem realizacji przedwyborczych deklaracji, dotyczących wspierania zadań o potencjale rozwojowym i wprowadzenia systemowego podejścia do istotnych dla rozwoju miasta obszarów. Prezydent przypomina, że w nowym - poprawionym po poprzedniku - projekcie, zredukowano zadłużenie miasta o ponad 30 milionów. - Powstał budżet stwarzający szanse na kreowanie w kolejnych latach budżetów rozwojowych - stwierdza Ryszard Ścigała.
Jeżeli chodzi o strategiczne projekty przeadplikacyjne dotyczące nowych inwestycji, odziedziczone po administracji M.Bienia, to prezydent dowodzi,że ich baza była w Tarnowie rozproszona, a dokumenty zawierały szereg braków. - Mnogość programów i celów oraz brak koordynacji między nimi powodował, iż skuteczne zarządzanie programami było niemożliwe - mówi prezydent. Odpowiedzią na te niedoskonałości mają być przygotowane przez niego kierunki zmian strategii miasta.
Prezydent przypomina o podjęciu rozmów i - ma madzieję - bliskiej współpracy z najważniejszymi tarnowskimi przedsiębiorstwami, Izbą Przemysłowo – Handlową w Tarnowie, a także z osobami odpowiedzialnymi za realizację istotnych dla Tarnowa inwestycji w centralnych i regionalnych strukturach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Polskich Kolei Państwowych SA.
- W kampanii wyborczej mówiłem, że prezydent miasta to nie tylko sprawnie działający kierownik urzędu, ale osoba, która powinna posiadać doświadczenie w zarządzaniu strategicznym wieloma procesami. Deklarowałem, że chcę wykorzystać w samorządzie nowoczesne metody zarządzania, starając się równocześnie prawidłowo rozpoznawać potrzeby mieszkańców - przypomina Ścigała. Realizując tę deklarację w ciągu trzech miesięcy pełnienia funkcji nowy prezydent - jak sam mówi - zmienił filozofię kierowania urzędem, wprowadził system ocen i motywowania pracowników. Mają one na celu przede wszystkim poprawę jakości świadczonych usług. - Jest to pierwszy tego typu spójny system oceny i motywowania wdrożony w Urzędzie Miasta Tarnowa - dodaje prezydent. Podobne zmiany zapowiada też szef tarnowskiego samorządu w w podejściu do spółek komunalnych. W ich przypadku podniesiono, według zapewnień nowego zarządu miasta, standardy w zakresie planowania i monitorowania wyników, a także sposobu zarządzania majątkiem miejskim.
- Od początku lutego w każdym wydziale urzędu, w sekretariatach i Biurze Obsługi Mieszkańców, można było otrzymać anonimową ankietę z 11 pytaniami dotyczącymi stylu, sposobu i możliwości poprawy pracy UMT. Obecnie, po jej zakończeniu, opracowywane są wyniki, które pomogą w usprawnieniu pracy urzędu - tłumaczy prezydent i wyjaśnia czemu te kosultacje i zmiany mają służyć: Projekt reorganizacji związany jest przede wszystkim z powołaniem, podlegającego bezpośrednio prezydentowi, Wydziału Strategii, który zająłby się opracowywaniem strategii, pozyskiwaniem środków pomocowych, jak i kontaktami ze środowiskami gospodarczymi i pomocą dla inwestorów. Wśród innych dokonań, dotyczących m.in. poprawy jakości życia, estetyki i bezpieczeństwa wymienia Ścigała m.in. : decyzję o wsparciu budownictwa mieszkaniowego poprzez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a także nowe rozwiązania w zakresie mieszkań socjalnych. (mieszkania socjalne będą wynajmowane lub wykupywane w zasobach spółdzielczych, tak, by poprzez budowę nowych lokali socjalnych nie tworzyć enklaw biedy i patologii), dofinansowanie z budżetu miasta patroli policyjnych na ulicach Tarnowa a także plany instalacji kolejnych 15 kamer, których lokalizacja będzie konsultowana teraz z policją i mieszkańcami. Uruchomiono również specjalny telefon interwencyjny w sprawie stanu czystości i porządku w mieście oraz dzikich wysypisk śmieci. Mieszkańcy mogą zgłaszać istnienie dzikich wysypisk na terenie Tarnowa, po uzyskaniu zgłoszenia teren jest natychmiast sprzątany przez odpowiednie służby, a śmieci wywożone. Prezydent informuje tez o zleceniu opracowania mapy nowych miejsc parkingowych na terenie Tarnowa. Jej końcowym efektem ma być stworzenie w naszym mieście w ciągu najbliższych czterech lat trzech tysięcy nowych miejsc parkingowych - deklaruje.
Dużą wagę nowy zarząd miasta zamierza przywiązywać do edukacji. I w tym obszarze pojawiły się juz pierwsze inicjatywy.
- Wystąpiłem z inicjatywą uchwałodawczą w sprawie popierania inicjatywy utworzenia Akademii Tarnowskiej, gdyż uważam, że tworzenie akademii to obecnie jeden z najważniejszych dla rozwoju Tarnowa projektów. Mój projekt został jednogłośnie przyjęty przez radnych. Zaproponowałem pakiet przedsięwzięć mających na celu aktywną pomoc w jego realizacji. Trwają już prace nad stworzeniem biblioteki naukowej z wykorzystaniem zasobów wszystkich tarnowskich bibliotek, realnego kształtu nabiera Tarnowskie Towarzystwo Naukowe oraz projekt utworzenia lokalnego, tarnowskiego periodyku, w którym będą mogli publikować miejscowi naukowcy. Będę także zabiegał o to, aby władze uczelni były związane z Tarnowem - mówi prezydent i uzupełnia te wypowiedź informacją o podjętych już równolegle działaniach dotyczących racjonalnego wykorzystania bazy oświatowej (pisaliśmy już niedawno o tych planach) w mieście i innych, mających na celu racjonalizację wydatków na edukację. - Obniżenie wydatków na oświatę o jeden tylko procent skutkuje oszczędnościami rzędu półtora miliona złotych - podkreśla Ryszard Ścigała.
Prezydent deklaruje, że nowy zarząd nie zapomni o najbardziej potrzebujących i najbiedniejszych mieszkańcach miasta. - Wrażliwość na te środowiska powinna iść w parze z pomocą nakierowaną na likwidację ubóstwa i patologii. Nie możemy być tylko biernymi wykonawcami nałożonych na nas obowiązkowych zadań - mówi Ścigała. W tym obszarze prezydent wskazuje już m.in. na pierwsze działania podjęte przez siebie i swoich zastępców, m.in. projekt uchwały w sprawie dopłat do rachunków za wodę i kanalizację, przewidujący pomoc najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym tarnowianom, do których dopłaty trafiałyby za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Posłuchaj krótkiej rozmowy z prezydentem Ścigałą : (((mp3)))
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, January 15, 2025 04:56:40
IP          : 18.116.87.225
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html