Stowarzyszenie Zamek Tarnowskich działa od kilku miesięcy, stawiając sobie za cel ocalenia tego, co pozostało z zamku na górze Św. Marcina. Przy okazji badań dokumentów okazało się, że popadający coraz bardziej w ruinę obiekt wcale nie jest własnością miasta. Wprawdzie 11 listopada 1938 roku na uroczystej sesji Rady Miasta książę Roman Sanguszko oficjalnie przekazał miastu „Górę Marcina wraz z przyległościami”, ale nie dopełniono formalności.
Ogloszenie |
> |
Tymczasem ruiny zamku - jednej z wizytówek miasta, z roku na rok niszczeją, padając także ofiarą wandali i stwarzając swoim stanem zagrożenie dla zwiedzających. Brak jest jednolitej koncepcji jego zagospodarowania, a pomimo zainteresowania radnych i Urzędu Miasta Tarnowa, nawet gdyby udało się pozyskać środki na jakąś formę rewitalizacji, to po pierwsze – nie zachował się, a w każdym razie nie jest znany wierny wizerunek zamku, a po drugie – miasto formalnie nie jest właścicielem obiektu.
Póki co stowarzyszenie Zamek Tarnowskich, o którego spotkaniach już informowaliśmy, pragnąc zwrócić uwagę na bezcenną wartość ruin, wspólnie z XVI Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie wystąpiło z inicjatywą „Zamkomanii”; młodzi tarnowianie pozbierają śmieci poniewierające się na terenie budowli, w zamian za to wysłuchując cyklu wykładów dr Krzysztofa Moskala, autora m.in. książki „In Castro Nostro Tarnoviensi”. Pierwsze wykłady zaplanowano na 12 i 19 kwietnia, natomiast wielkie sprzątanie ruin obędzie się w maju, podczas matur. Szkoły zainteresowane włączeniem się w akcję mogą skontaktować się z koordynującą te działania nauczycielką XVI LO Bożeną Ciurej.
Posłuchaj, co na temat ruin i planowanej akcji „Zamkomanii” powiedziała Ewa Kropiowska ze stowarzyszenia Zamek Tarnowskich, dziennikarka Gazety Krakowskiej i portalu TIMI
(((mp3)))
Foto – to zdjęcie wykonaliśmy trzy lata temu. Dziś ruiny znajdują się w gorszym stanie.
MP