To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Znalezisko pod dziedzińcem Muzeum   -   14/8/2007
Piec do wypieku chleba z XVI w. odkryty został pod dziedzińcem Muzeum Okręgowego w Tarnowie (gmach główny). Piec znaleziono podczas prac archeologicznych, związanych z przygotowaniami do wymiany nawierzchni na dziedzińcu Muzeum.

Ogloszenie
>

Położenie nowej nawierzchni uniemożliwi w przyszłości spojrzenie w głąb ziemi, tymczasem jest to centrum Starego Miasta, stąd decyzja o badaniach wyprzedzających. Ich celem jest osłonięcie wszystkich potencjalnych reliktów znajdujących się pod powierzchnią dziedzińca, udokumentowanie ich i pozyskanie materiału archeologicznego, związanego z historią miasta. Na starych planach miasta z 1814 oraz na planie z 1796 widoczne są zabudowania gospodarcze na zapleczu kamienicy nr 21. W pierwszych wykopach odkryto fundamenty budynków stojących ongiś na zapleczu Muzeum.

Prawdziwą sensacją stało się jednak odkrycie reliktów ceglanego pieca do wypiekania chleba. Piec kopułowy o wymiarach: długość całkowita 4,2 m, średnica wnętrza paleniska 1,7m, był zapewne elementem letniej kuchni, usytuowanej na zapleczu budynków stojących od strony Rynku. Jego znaczne rozmiary oraz fakt, ze badania ujawniły aż 3 poziomy użytkowe pieca może wskazywać, iż produkowano tu to chleb nie tylko na własne potrzeby mieszkańców kamienicy, ale także na handel. Konstrukcja jest okazała, ale składa się z typowych dla wolnostojących pieców elementów. Palenisko obudowane i przykryte kopułą, szyja, którą wkładano chleb i jama przypiecowa, całość zadaszona. Odkryte ślady po słupach drewnianych wskazują, że była to lekka konstrukcja dachu na słupach bez ścian bocznych. Poziom, na którym stał piekarz znajduje się na głębokości blisko 2 m od obecnego poziomu dziedzińca. Piec jest jedynym tego typu obiektem odkrytym na terenia miasta, być może w przyszłości uda się go wyeksponować i pokazać mieszkańcom Tarnowa. W kolejnych wykopach odsłonięto sklepienia piwnicy budynku stojącego ongiś przy ulicy Kapitulnej. Relikty pieca odkrytego przez archeologów będzie można wkrótce obejrzeć na stronie internetowej Muzeum na krótkim filmie.
Foto – „druga podłoga” pieca
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, January 2, 2025 21:13:59
IP          : 18.225.92.25
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html