To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Z pracowni architekta i rzeźbiarza   -   28/9/2007
9 października o godz. 18:30 w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Tarnowie otwarta zostanie interesująca wystawa, przywołująca postacie Jana Sasa Zubrzyckiego oraz Andrzeja Lenika, którzy na stałe wpisali się w historię architektury sakralnej na terenie całej niegdysiejszej Galicji. Wystawa towarzyszy XXII Tygodniowi Kultury Chrześcijańskiej.

Ogloszenie
>

Jan Sas Zubrzycki przyszedł na świat w 1860 roku na Podolu. Był przede wszystkim architektem ale także teoretykiem architektury, inwentaryzatorem i konserwatorem sztuki. Ukończył studia na Wydział Architektury Politechniki Lwowskiej. Po studiach do 1912 roku pracował w Urzędzie Budownictwa w Krakowie gdzie nadzorował prestiżową realizację wzniesienia Pomnika Grunwaldzkiego upamiętniającego pięćsetlecie zwycięstwa nad Zakonem Krzyżackim. Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Założył i prezesował Towarzystwu Opieki nad Zabytkami Sztuki i Kultury we Lwowie. Opublikował liczne prace zawierające między innymi rozważania na temat polskiego stylu narodowego (był autorem często dziś używanego określenia „gotyk nadwiślański”). Wskazywał na oryginalne, rodzime cechy polskiej architektury. Jako architekt tworzył głównie w duchu modnego wówczas neogotyku. Projektował okazałe kościoły, opracowywał też projekty świeckich budowli użyteczności publicznej i budynków na zamówienia prywatne. Badał polskie style budownictwa monumentalnego i drewnianego. Był świetnym rysownikiem, akwarelistą i fotografem. Na jego artystyczny dorobek składa się około czterdzieści kościołów wybudowanych i około dwadzieścia przebudowanych na terenie Małopolski, Podola i Bukowiny, w stylu gotyku „nadwiślańskiego” lub neorenesansu „zygmuntowskiego”. Szczególnie wiele realizacji projektów, powstałych w pierwszym dziesięcioleciu dwudziestego wieku, Jana Sas Zubrzyckiego odnaleźć można na terenie Diecezji Tarnowskiej.

Andrzej Lenik urodził się w 1864 roku w stanowiącym dziś część Krosna, Krościenku Niżnym. Był znakomitym rzeźbiarzem i snycerzem. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W 1887 roku prezentował swoje prace podczas wystawy sztuki polskiej w Krakowie. Po ukończeniu studiów powrócił w rodzinne strony, założył pracownię artystyczno-rzeźbiarską, która specjalizowała się w wykonywaniu elementów wystroju i wyposażenia kościołów. W pracach A. Lenika przeważał styl neogotycki ale tworzył też prace charakterze neorenesansowym i neobarokowym. Ważną rolę w jego działalności odegrała współpraca ze wspomnianym wcześniej Janem Sas Zubrzyckim. Lenik wykonywał elementy wyposażenia do kościołów wznoszonych przez Sas Zubrzyckiego, realizując projekty zarówno architekta jak i swoje. Sprzęty wykonane w pracowni Lenika zdobiły wnętrza wielu świątyń na terenie południowej Polski. (Małgorzata Klimowicz)

Wystawa, którą zobaczymy w ramach XXII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej przygotowana została przez Muzeum Architektury we Wrocławiu. Odwiedziła dotychczas wiele polskich miast. Obecnie przychodzi kolej na miejsce, które szczególnie wiele zawdzięcza obu artystom. Ekspozycję w budynku przy Rynku 20-21 można będzie zwiedzać codziennie, z wyjątkiem poniedziałków. W niedzielę, podczas dnia rodzinnego wstęp jest bezpłatny.
Muzeum Okręgowe, Gmach Główny, Rynek 20-21, 9 października godz. 18:30
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, January 15, 2025 04:07:21
IP          : 18.116.85.111
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html