To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zaduszkowa kwesta   -   05/11/2007
Przynajmniej kilkaset grobowców na Starym Cmentarzu wymaga natychmiastowej interwencji konserwatorskiej, inaczej w najbliższych latach grozi im unicestwienie. Wśród nich są takie, które kryją prochy niezwykle dla Tarnowa zasłużonych postaci. W dniach 1 i 2 listopada Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem przeprowadził 15-tą już kwestę na ten cel; udało się zebrać sumę 16.500 zł.

Ogloszenie
>

Wśród nagrobków, które wymagają natychmiastowej interwencji konserwatorskiej, KonSC wskazuje nagrobki następujących osób:
Adamski Teofil (1817-1901) powstaniec wielkopolski z 1848 r., w Tarnowie fotograf. Zapisał poważną sumę 38 tys. koron na kształcenie ubogiej młodzieży czeladniczej. Pas II.
Grobowiec Polityńskich i Mülldnerów - kryje prochy powstańców listopadowych i styczniowych. Prochy burmistrzów i wiceburmistrzów Tarnowa, budowniczych i architektów. Kw. XIV.
Hacbeil Franiszek (1851-1901) geometra, budowniczy, architekt. Do Galicji przybył z Niemiec. Był budowniczym i projektantem wielu domów mieszkalnych i innych budynków w Tarnowie. W 1892 r. zakończył przebudowę wieży katedralnej. Wybudował dom przy ul. Fr. Chopina, w którym żył i zmarł genialny wynalazca Jan Szczepanik. Kw. I
Jakubowski Józef (1861-1942) twórca Muzeum w Tarnowie, inicjator sprowadzenia do Tarnowa prochów gen. Józefa Bema (1929), radny miejski. Kw. XVII.
Kozel Teodor (1812-1882) lekarz, dyrektor Szpitala Powszechnego. Ofiarnie niósł pomoc rannym powstańcom styczniowym. Radny miasta, honorowy obywatel Tarnowa. Pas II.
Laskowski Zygmunt (1788-1852) sędzia Sądu Szlacheckiego w Tarnowie. Utworzył fundację stypendialną dla kształcącej się w tarnowskim gimnazjum młodzieży szlacheckiego pochodzenia. Kw. XVI.
Leniek Jan (1857-1920) nauczyciel, historyk, załozyciel i dyrektor II Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego. Autor wielu cennych publikacji historycznych m.in. „Tarnów, dzieje miasta”, wieloletni radny. Kw. XX.
Lorber Franciszek (1806-1886) złotnik i jubiler. Burmistrz Tarnowa w 1861 r. Wiceburmistrz w l. 1882-1884. W radzie miejskiej autonomicznej od 1867 do swojej śmierci, radny-senior. Wielki patriota, powstaniec z 1848 i 1863 r. Kw. XIV.
Sipierzanka Helena (1865-1907) śpiewaczka operowa i operetkowa, niezapomniana Halka. Przez 17 lat raczyła tarnowian swoim głosem. Popularność i sławę przyniosły jej role w operach Moniuszki m.in. w „Halce” i „Strasznym Dworze”. Występowała często z okazji rocznic patriotycznych. Kw. II.
Tokarz Stanisław (1840-1906) absolwent gimnazjum w Tarnowie. Do powstania styczniowego poszedł jako student prawa UJ. Walczył m.in. w bitwie pod Miechowem w legendarnym oddziale "żuawów śmierci". W Tarnowie dr praw, adwokat, radny miasta. Kw. I.
Tyssowska Pelagia (1790-1879) matka dyktatora powstania krakowskiego z 1846 r. Jana Tyssowskiego. Kw. XIV.
Grobowiec Tadeusza Tertila, burmistrza Tarnowa, został dopiero co wyremontowany – choć złożona przez włodarzy miasta obietnica sprzed bardzo wielu lat, o wybudowaniu nowego grobowca, wciąż nie doczekała się realizacji.

KOnSC uważa, że ich konserwacja to moralny obowiązek społeczeństwa Tarnowa, a więc decyzje o konserwacji powinny należeć do władz miejskich. Niezależnie jednak od władz, staraniem Komitetu – a dzięki hojności i zrozumieniu mieszkańców Tarnow, co roku udaje się dokonać renowacji kilku nagrobków. Podczas przeprowadzonej 1 i 2 listopada jubileuszowej, 15-tej kwesty, na Starym Cmentarzu pieniądze zbierali: Barbara Tokarzewska Sypek, Anna Bułdys, Urszula Hajek, Danuta Mazur, Genowefa Krerowicz, Barbara Czekańska, Tadeusz Mędzelewski, Janusz Cieśla, Mariusz Szaforz, Józef Bossowski, Stanisław Olszówka, Ryszard Żądło, Jerzy Jakubowski, Zdzisław Kostrzewski, Jacek Janicki, Dariusz Januś, Włodzimierz Łabno, Piotr Burdzyński, Rysard Lis, Tadeusz Trzos, Robert Moździeż, Tadeusz Sypek i Antoni Sypek. W ciągu dwóch dni, w wyniku prowadzonej do godzin wieczornych zbiórki udało się zgromadzić sumę 16.500 zł - więcej niż w roku ubiegłym, choć mniej niż w rekordowym 2005. -Specjalne słowa podzięki kierujemy pod adresem dyrekcji i pracowników Zarządu Cmentarzy Miejskich w Tarnowie, za daleko idącą pomoc w przeprowadzeniu kwesty. Kierujemy te słowa podzięki na ręce p. Janiny Dygdoń, dyrektor MZC i Jerzego Śmietany, kierownika Starego Cmentarza - mówi Antoni Sypek. Podobnie jak rok temu pogoda nie dopisało, było pochmurnie, w Zaduszki popadało. Nie znajdujemy słów podzięki pod adresem tarnowian, którzy ofiarowali swój datek. Ich wielkoduszność, ofiara, hojność pozwolą na uratowanie kolejnych nagrobków na Starym Cmentarzu. Kwestarze i kwestujący wolontariusze stanęli na wysokości działania i nie patrząc na pogodę, dolegliwości, własne często słabości, kwestowali niestrudzenie. Dziękujemy przedstawicielom mediów tarnowskich za pomoc i propagowanie akcji Kwesta 2007, nie czynimy tego pod adresem portalu Urzędu Miasta Tarnowa (www.tarnow.pl), który prawie nie zauważył 15. jubileuszowej kwesty, która w szczególnych dla Polaków dniach: Wszystkich Świętych i Zaduszek, cieszy się tak wielkim zainteresowanie tarnowian, tych mieszkających w Tarnowie i tych, którzy przybyli do Tarnowa z wszystkich zakątków Polski. Dziękujemy serdecznie prywatnym Firmom, które jak co roku bezinterownie pomagają w organizacji kwesty: kwiaciarni „AGAWA” w Tarnowie, Firmie Handlowej WAX w Ilkowicach k. Tarnowa, Wytwórni Elementów Kominowych „TARNAWA”, Restauracji i Hotelowi „BRISTOL” w Tarnowie, Domu Pogrzebowemu STEINHOFF w Tarnowie oraz Cukierni „TARGOWA” w Tarnowie.
Do 31 grudnia 2007 Zarząd KonSC podejmie decyzję o wytypowaniu dwóch – trzech nagrobków do restauracji. Informacje o Starym Cmentarzu znajdują się na znakomicie przygotowanej stronie www.starycmentarz.pl.

Foto:Robert Moździeż
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, January 15, 2025 07:44:57
IP          : 18.116.47.194
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html