To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Apel Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej   -   09/11/2007
Sezon zimowego ogrzewania mieszkań w blokach i domach mieszkalnych to, co roku okres zwiększonej ilości pożarów. Dlatego należy pamiętać, iż przed przystąpieniem do eksploatacji urządzeń grzewczych i instalacji, trzeba sprawdzić czy są one w pełni sprawne technicznie i nie stwarzają zagrożenia pożarowego. Należy pamiętać o okresowym przeglądzie stanu technicznego przewodów, co najmniej raz w roku – apeluje komendant PSP w Tarnowie.

Ogloszenie

Bardzo często pożary pociągają za sobą ofiary śmiertelne i znaczne straty finansowe. Od stycznia do października 2007r. strażacy na terenie miasta i powiatu tarnowskiego uczestniczyli w 57 akcjach ratowniczo-gaśniczych, których przyczynami była nieprawidłowa eksploatacja, oraz wady urządzeń i instalacji użytkowych w budynkach. Z czego w 7 przypadkach to pożary sadzy w przewodach spalinowych. Dla porównania w 2006r. ilość interwencji podjętych przez tarnowskich strażaków to 98, z czego 32 zgłoszenia dotyczyły pożaru sadzy w przewodach spalinowych. W wyniku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia związanego z niesprawnością i brakiem okresowej konserwacji i czyszczenia instalacji spalinowych i wentylacyjnych w 2007r życie straciły 3 osoby, a w 2006r. 2 osoby. Wszystkie przypadki zatrucia tlenkiem węgla miały miejsce w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Podczas ogrzewania każdego z pomieszczeń w obiektach pojawia się wiele zagrożeń mogących być przyczyną powstania pożaru. Związane jest to głównie z użytkowaniem instalacji jakie występują w większości naszych domów i lokali, a należą do nich instalacje gazowe, elektryczne i kominowe w tym spalinowe i wentylacyjne.
Najczęstszymi przyczynami powstania pożarów w okresie jesienno-zimowym są: nieostrożne obchodzenie się z ogniem otwartym, niewłaściwe i nieostrożne użytkowanie urządzeń grzewczych, pozostawienie bez dozoru włączonych urządzeń elektrycznych nieprzystosowanych do pracy całodobowej, niefachowe przeróbki i brak konserwacji instalacji i urządzeń elektrycznych, niewykonywanie okresowych przeglądów i czyszczenia instalacji użytkowych w obiektach.
Dlatego należy pamiętać, iż przed przystąpieniem do eksploatacji urządzeń grzewczych i instalacji, trzeba sprawdzić czy są one w pełni sprawne technicznie i nie stwarzają zagrożenia pożarowego. Podczas eksploatacji grzejniki elektryczne, piecyki oraz promienniki gazowe bezwzględnie ustawiać na podłożu niepalnym, z dala od wszelkiego rodzaju materiałów palnych takich jak: dywany, firanki, meble itp., należy zachować odległość minimum 50 centymetrów.

Kolejnym źródłem zagrożenia pożarowego są nieszczelne przewody dymowe i spalinowe. Należy pamiętać o okresowym przeglądzie stanu technicznego przewodów, co najmniej raz w roku, najlepiej przez mistrza kominiarskiego jak również wykonać ich oczyszczanie z produktów spalania, sadzy. Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z 21 kwietnia 2006r. (Dz. U Nr 80, poz. 563) w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego i gazowego należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: od palenisk w zakładach zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych co najmniej raz w miesiącu, od palenisk opalanych paliwem stałym co najmniej cztery razy w roku, od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym co najmniej dwa razy w roku.
Promienniki gazowe tzw. piecyki na butlę propan – butan 11 kg. do ogrzewania należy stosować tylko w pomieszczeniach posiadających dobrą wentylację, a także nie należy zbyt długo przebywać w tych pomieszczeniach ze względu na spadek zawartości tlenu w pomieszczeniu w wyniku jego spalania.

Ważnym elementem jest sprawna i właściwie działająca wentylacja. Zakrywanie i zaklejanie kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach jest zabronione. W mieszkaniach posiadających nowe, okna dopływ powietrza do spalania gazu jest wręcz niemożliwy i często powoduje odwrócenie ciągu kominowego w kanałach wentylacyjnych. Dlatego też należy pamiętać, aby w trakcie użytkowania urządzeń gazowych część okien ustawić w pozycji „mikrowentylacja” lub w inny sposób zapewnić dopływ powietrza. Jeżeli ilość powietrza jest zbyt mała, następuje niezupełne spalenie gazu i powstaje trujący tlenek węgla tzw. „czad”.
PAMIĘTAJ ! - tlenek węgla tzw. czad, „cichy zabójca” jako produkt niepełnego spalania jest bezbarwny, bezwonny przez co trudny do wykrycia i powoduje już nawet przy niewielkich stężeniach w powietrzu zawroty głowy, nudności i senność, a przy dłuższym kontakcie utratę przytomności i śmierć.
Gdy opuszczamy pomieszczenie pracy lub mieszkanie: należy sprawdź czy zostały wyłączone wszystkie odbiorniki prądu i gazu, przed opuszczeniem domu na dłuższy czas odłącz zasilanie prądem elektrycznym, zakręć zawory wody i gazu, pozostaw u sąsiadów informację, gdzie będziesz przebywać. (Paweł Mazurek, rzecznik prasowy KM PSP w Tarnowie)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, January 15, 2025 07:28:13
IP          : 3.147.46.174
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html