To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zmiany w pogotowiu    -   12/11/2007
Starostwo Powiatu Tarnowskiego chce skrócić czas dojazdu karetek do pacjentów – w tym celu zostanie powołany zespół, który m.in. zmieni rejonizację karetek. W praktyce bowiem niekiedy karetka „miejska” jeździ tam, gdzie bliżej ma karetka „powiatowa” (w tym roku połączono pogotowie ratunkowe w Tarnowie z oddziałem pomocy doraźnej tuchowskiego ZOZ). Na terenie powiatu są ponadto miejsca, gdzie czas dojazdu, zamiast przepisowych kilkunastu minut, wynosi pół godziny i więcej. Plany samorządu oraz lokalizacja jednej z karetek w Żabnie wzbudziły niepokój pracowników pogotowia, uważających, że na terenie miasta, czas dojazdu wskutek wprowadzanych zmian tylko się wydłuży. Na zmianie rejonów się jednak nie skończy – starostwo otrzymało od wojewody 300 tysięcy zł na zakup karetki z wyposażeniem, co poprawi stan taboru; powiat chce również, by nowy wojewoda powiększył liczbę zespołów wyjazdowych z obecnych 9-ciu, do 10-ciu. Ponadto gotowy jest projekt wyposażenia samochodów w GPS-y, aby w Centrum Powiadamiania Ratunkowego na bieżąco było można określać w którym miejscu znajduje się każda karetka.

Posłuchaj wypowiedzi starosty Mieczysława Krasa i wicestarosty Mirosława Banacha :

Ogloszenie
>

Przypomnijmy: w roku bieżącym połączono pogotowie ratunkowe w Tarnowie z oddziałem pomocy doraźnej działającym przy ZOZ w Tuchowie. Połączenie miało na celu poprawę funkcjonowania instytucji i kierowanie nią przez jednego zarządzającego. Z zasobów ZOZ Tuchów został przekazany dla pogotowia budynek, obecnie trwa jego remont.
Z kolei w połowie roku wojewoda Małopolski wydał decyzję na lokalizację jednej karetki w Żabnie. Decyzja ta wzbudziła niepokój pracowników pogotowia. Starosta tarnowski uważa, że dla zapewnienia bezpieczeństwa i lepszej obsługi pacjentów w północnej części powiatu, usytuowanie karetki w Żabnie jest uzasadnione. Jednocześnie zarząd powiatu wystąpi do ministra zdrowia o zwiększenie z 9-ciu do 10-ciu liczby zespołów wyjazdowych w powiecie, ze względu na trudny, górzysty teren. Większa liczba zespołów przyczyni się do skrócenia czasu dojazdu do pacjentów – w niektórych przypadkach czas ten przekracza pół godziny, zamiast przepisowych kilkunastu minut na terenie powiatu.
Powołany zostanie również zespół, mający pomóc w usprawnieniu funkcjonowania pogotowia ratunkowego, m.in. poprzez skrócenie czasu dojazdu właśnie. Będzie to możliwe przez zmianę rejonizacji stacjonujących karetek - w praktyce bowiem karetka „miejska” jeździ tam, gdzie bliżej ma karetka „powiatowa”. Zmiany miejsca stacjonowania niektórych karetek wzbudzają protesty pracowników pogotowia uważających, że w efekcie wydłuży się czas dojazdu do pacjenta na terenie miasta Tarnowa. Zarzuty te odpiera Mieczysław Kras: -przecież określona karetka „miejska” nie będzie musiała jechać obsłużyć pacjentów z tych gmin, gdzie bliżej ma zespół „powiatowy”; skutkiem będzie więc skrócenie czasu dojazdu -argumentuje starosta. „Analizą obszarów działania zespołów wyjazdowych karetek” ma zająć się zespół, w skład którego wchodzą: wicestarosta Mirosław Banach, naczelnik wydziału zdrowia Barbara Buzowska, dwóch radnych powiatu tarnowskiego, dyrektor pogotowia ratunkowego oraz dwóch pracowników pogotowia – jeden z Tarnowa, drugi z Tuchowa.

Zdaniem starosty sprawa zarządzania pogotowiem ratunkowym w Tarnowie „stabilizuje się” i wszystko zmierza w dobrym kierunku; przeprowadzono szereg kontroli, które „pozwoliły na usunięcie dotychczasowych błędów”. Obowiązki dyrektora pełni Bożena Korus, a w grudniu ogłoszony zostanie konkurs na nowego dyrektora stacji pogotowia ratunkowego.

Ponadto starostwo otrzymało niedawno od wojewody 300 tys. zł na zakup karetki pogotowia z wyposażeniem. Ogłoszony został przetarg, który ma wyłonić dostawcę karetki – zastąpi ona inną, wysłużoną.

To jednak nie wszystkie zmiany – okazuje się, że na skrócenie czasu dojazdu wpływ ma fakt, iż w karetkach... nie ma lekarza, tylko ratownicy medyczni. -Teraz zespoły ratunkowe mogą jeździć rzeczywiście tam, gdzie jest taka potrzeba, skończyło się wzywanie karetki do bólu brzucha, bo ratownik leczenia nie wdroży -mówi wicestarosta Mirosław Banach. -Skończyło się wzywanie do bzdur, bo ktoś dzień wcześniej popił. Doskonale wiemy, jak lekarze rodzinni wykorzystywali pogotowie, bo choć mają wpisaną w obowiązki pomoc doraźną, to nie chciało im się jechać do pacjenta – w praktyce lekarze instruowali pacjenta, jakich informacji udzielić przez telefon alarmowy, żeby karetka przyjechała. Wyjeżdżał więc zespół do zawału serca, a na miejscu okazywało się, że delikwenta boli brzuszek. W tym samym czasie pogotowie mogło być potrzebne w innym miejscu, gdzie wystąpiło zagrożenie życia i ktoś w tym czasie mógł umrzeć.
Plany starostwa są ambitne – dawno już przygotowany jest kompleksowy projekt, zgodnie z którym w każdej karetce zainstalowana byłaby m.in. drukarka, drukująca np. polecenie wyjazdu, co zniwelowałoby „biurokratyczne” utrudnienia dla zespołów ratunkowych oraz GPS-y. W Centrum Powiadamiania Ratunkowego pracownicy w każdej chwili widzieliby na mapie gdzie dana karetka się znajduje. Kuriozalny jest fakt, iż – jak stwierdza Mirosław Banach – tarnowski projekt został „wykradziony” i skserowany przez Kraków, gdzie właśnie taki system został zainstalowany.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, January 2, 2025 17:08:40
IP          : 18.227.134.95
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html