To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnowianie razem w Święto Niepodległości    -   12/11/2007
Mimo niesprzyjającej aury prawdziwe tłumy Tarnowian wzięły udział w tegorocznych obchodach Święta Niepodległości. 11 listopada po południu przy Grobie Nieznanego Żołnierza zapłonęły „światła pamięci”; wspólnie odśpiewano patriotyczne pieśni. Jednym z punktów uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej 15 generałów Wojska Polskiego, urodzonych w Tarnowie i regionie.

Posłuchaj, jak tarnowianie śpiewali pieśni przed Grobem Nieznanego Żołnierza :

Ogloszenie

Swoistym „preludium” do niedzielnych uroczystości była akcja rozdawania flag – zainicjowana niezależnie już to przez radnych, już to RDN Małopolska. Kilka dni wcześniej na Placu Sobieskiego można było nabyć flagi za złotówkę. Jak stwierdził reprezentujący podczas akcji radnych przewodniczący Ryszard Żądło, flagi rozeszły się błyskawicznie. Z kolei 9 listopada w południe na ulicach Tarnowa oraz na Skwerze Preissów przechodnie mogli napotkać młodych ludzi, wręczających ulotki informacyjne z okazji Święta Niepodległości. Akcję, w ramach „Targu Słów” Pałacu Młodzieży przeprowadziła młodzież z Gimnazjum Nr 6 im. Jana Pawła II. Ponadto na Skwerze Preissów zawieszono wielkoformatowy obraz autorstwa gimnazjalistów.

Pierwsze uroczystości w Tarnowie w dniu 11 listopada rozpoczęły się o godzinie 9:40 w Tarnowie – Mościcach, z udziałem prezydenta miasta. Ich organizatorem była Rada Osiedla, Towarzystwo Przyjaciół Mościc oraz Zakłady Azotowe w Tarnowie – Mościcach S.A. W Kościele NMP zaprezentowano inscenizację słowno-muzyczną w wykonaniu młodzieży ZSO Nr 1 w Mościcach, po niej odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Dalsza część uroczystości - okolicznościowe przemówienia, modlitwa za poległych Legionistów, Apel Poległych oraz złożenie kwiatów i wieńców – odbyło się przy Grobie Żołnierzy na Cmentarzu Komunalnym w Mościcach.
Po południu odbyły się uroczystości zorganizowane przez miejskie władze samorządowe. Rozpoczęła je Msza Święta w intencji Ojczyzny odprawiona o godzinie 15 w Bazylice Katedralnej. W międzyczasie młodzież rozdawała biało-czerwone chorągiewki, ulotki, śpiewniki z pieśniami patriotycznymi i znicze. Po mszy uczestnicy, w asyście ułanów Tarnowskiego oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych, Orkiestry Dętej Zakładów Azotowych, kompanii honorowej wystawione przez Komendę Miejską Policji w Tarnowie oraz uczniów klas wojskowych XVI Liceum Ogólnokształcącego, przemaszerowali pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie odbyły się główne uroczystości. Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała w okolicznościowym przemówieniu nawiązał do historycznych wydarzeń sprzed lat 89 w Polsce i Tarnowie, podziękował również inicjatorom wmurowania tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci 15 generałów Wojska Polskiego – synów Ziemi Tarnowskiej.
Tablica ta powstała z inicjatywy tarnowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, koszt projektu i wykonania pokryty został z funduszy Urzędu Miasta Tarnowa, Wojewódzkiego Komitetu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz gmin regionu tarnowskiego i prywatnych sponsorów. Autorem projektu był tarnowski artysta Klaudiusz Stachaczyński, na tablicy uwieczniono nazwiska 15 generałów, pochodzących z Tarnowa i regionu tarnowskiego, m.in. Mariana Kukiela, Kordiana Zamorskiego, Tadeusza Klimeckiego i Gustawa Łowczowskiego. Odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie prezydent Ryszard Ścigała i Krzysztof Łowczowski, syn generała, również oficer Wojska Polskiego.
Po poświęceniu tablicy pamiątkowej odczytano Apel Pamięci, a wokół Grobu Nieznanego Żołnierza zapłonęły Światła Pamięci, zapalone przez licznie przybyłych na uroczystość mieszkańców Tarnowa. Po zapaleniu Świateł Pamięci odbył się pokaz sztucznych ogni, koncert dętej oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chłopięco – Męskiego Chóru „Pueri Canotores Tarnovienses” pod dyrekcją księdza Andrzeja Zająca. Do wspólnego śpiewu włączyli się też licznie przybyli mieszkańcy naszego miasta – mimo iż robiło się coraz chłodniej i padał śnieg.

Bardziej radosny charakter miał Dzień Niepodległości zorganizowany w godzinach wieczornych na dużej scenie Teatru im. L. Solskiego przez Tarnowską Artystyczną Konfraternię, wraz z zakliczyńskim zespołem Ballada i tarnowskim chórem Gloria. Zaprezentowane zostało widowisko muzyczne pt. „Rozkwitały pąki białych róż...” Przez prawie dwie godziny słuchano i śpiewano pieśni i piosenki przywołujące najpiękniejsze karty naszej historii. Z werwą i radością śpiewano nie tylko o czasach chwały, ale i poległych kamratach, o wymarszu Pierwszej Kadrowej, Legionach, Marszałku, ale też i o dziewczynie, co czeka, szwoleżerach, piechocie… rozkwitających różach, o obrońcach Lwowa; nucono i mazura… Śpiewano te melodyjne, rytmiczne, wesołe i melancholijne piosenki spontanicznie, od serca, ale i odświętnie.
Przywołano burmistrza Tadeusza Tertila – jego osobę kreował historyk Antoni Sypek, tamtych - z 30 października 1918 r. - 26 radnych, reprezentował współczesny nam przewodniczący rajców miejskich Ryszard Żądło. Furorę publiczności wywołali młodzi soliści – Tomasz Kumięga, Edyta Ogonek, Krzysiu Pyrek i Szczepan Studziński, Zuzia Ząber, Justyna Mucha. Wśród publiczności widać było włodarzy z Zakliczyna i Dębicy.

Ostatnim akcentem święta – obok licznych imprez towarzyszących, wymienionych wcześniej na naszym portalu w zapowiedziach – był kolejny Festiwal Pieśni Polskich w pubie – galerii „Studio” przy ulicy Żydowskiej.

Minione Święto Niepodległości pokazało, że patriotyzm przestał być czymś wstydliwym i „podejrzanym”, jak przez ostatnie lata próbowały nam wmówić niektóre media z „Gazetą Wyborczą” na czele. Powoli uczymy się też cieszyć ze święta 11 listopada, uczymy się być dumni z tego, że jesteśmy Polakami. A rocznica odzyskania niepodległości – to święto radosne, które nie może być zredukowane do „apelu poległych”. Z pewnością nie tylko ja chciałbym, aby przyszłoroczne, ogólnopolskie obchody odbyły się w Tarnowie, przyciągając jeszcze większą rzeszę mieszkańców naszego miasta, regionu. Tym bardziej, iż wkrótce ratyfikujemy traktat konstytucyjny, który, choć by nie razić, nie określa formalnie hymnu czy flagi „euroladnu”, ale wprowadza urząd prezydent, ministra spraw zagranicznych – i szereg innych regulacji, o zakłamanych nazwach i państwotwórczym charakterze. Oznaczać to będzie dalsze zmarginalizowanie możliwości prowadzenia samodzielnej polityki, stanowienia prawa; oznaczać będzie zrzeczenie się kolejnych atrybutów państwowości – i to nawet nie w wyniku referendum. A jednym z tych atrybutów, jest przypomnijmy – także moneta. Tymczasem konstytucja jest jedna, niepodległość jest niepodzielna i po spodziewanej wkrótce ratyfikacji traktatu konstytucyjnego, Polska jako państwo przestanie istnieć – pozostanie tylko fasada: od nas zależy, czy poprzez pamięć, patriotyzm i podtrzymywanie narodowej tożsamości, będziemy umieli wypełnić ją treścią.

M.Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, January 2, 2025 16:58:09
IP          : 3.142.131.51
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html