To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rewolucja w Teatrze: „Czerwone Komety”    -   07/12/2007
Wszystko zaczyna się od tych okropnych świąt – Lili i Bibi zmęczone przygotowaniami przysięgają sobie, że nigdy już więcej choinek, Mikołajów i świątecznych obiadków. Tą „sielską” atmosferę zmieniają wzburzeni rodzice Lili – ktoś porwał ich ukochanego kota i żąda zań wysokiego okupu... Taka, z grubsza rzecz biorąc jest fabuła „Czerwonych Komet” Andreasa Sautera i Bernharda Studlara, której polska prapremiera mieć będzie miejsce w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego, w niedzielę 9 grudnia o godz. 18:00. Jednak sama opowieść o potrzebie buntu przerośniętych dzieci jest dla reżysera i aktorów (nawiasem mówiąc znanych z telewizyjnych seriali) pretekstem do jeszcze innej gry...

Posłuchaj rozmowy z reżyserem spektaklu J.Tumidajskim :

Ogloszenie
>

Andreas Sauter i Bernhard Studlar to autorzy, którzy posiedli rzadki dar pisania sztuk „z myślą o teatrze”, jego specyfice i scenicznych uwarnkowaniach. Andreas Sauter urodził się w 1974 roku w Zurychu. Z zawodu nauczyciel szkoły podstawowej, z zamiłowania dramatopisarz, aktor i reżyser. Studiował w Akademii Teatralnej w Zurychu, potem dramatopisarstwo. Mieszka i pracuje w Berlinie. Bernhard Studlar z kolei urodził się w 1972 roku w Wiedniu. Studiował na Uniwersytecie Wiedeńskim wiedzę o teatrze, filozofię, germanistykę i publicystykę. W latach 1995-98 pracował jako dramaturg i asystent reżysera w Theater der Jugend w Wiedniu. W latach 1998-2002 studiował dramatopisarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Berlinie. Mieszka i pracuje w Berlinie.
Andreas Sauter i Bernhard Studlar poznali się w 1998 roku, kiedy wspólnie rozpoczęli studia dramatopisarstwa w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Berlinie. Pierwszą wspólnie napisaną sztuką była „I. znaczy Inna”, która w 2000 roku przyniosła im nagrodę im. Kleista dla młodych dramatopisarzy (wystawiona przez Teatr Telewizji TVP - premiera 15.10.2007). Za utwór „All about Mary Long” otrzymali nagrodę dla „komedii radykalnej” przyznaną przez Teatr Miejski w Kassel. Piszą zarówno w duecie, jak i osobno.

W wigilijny wieczór Lili i Bibi, zmęczone świątecznymi przygotowaniami, przysięgają sobie zmienić sposób spędzenia świąt. Nigdy więcej choinek, Mikołajów, wystawnych świątecznych obiadów. Mija rok i znów zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Lili próbuje leczyć męża Leopolda, będącego w niedyspozycji po wczorajszej imprezie w firmie. Nagle pojawiają się wzburzeni rodzice Lili z informacją o porwaniu ich ukochanego kota przez nieznanych sprawców, którzy żądają bardzo wysokiego okupu. Matka rozpacza i chce za wszelką cenę odzyskać kota, lecz ojciec, wzięty dentysta, nie ma ochoty na zapłacenie okupu. Podejrzewaj, że tego niecnego czynu dopuścili się szalejący od pewnego czasu w mieście dziwni terroryści działający pod nazwą „Czerwone Komety”. Zabierają oni bogatym, a dają biednym... Taki jest punkt wyjścia zwariowanej komedii pełnej niespodziewanych zwrotów akcji, w której toczy się walka o pieniądze, kota, miłość, dziecko, Boże Narodzenie... Sytuacja zmienia się z minuty na minutę, dowcip goni dowcip, a napięcie rośnie, aż do zaskakującego finału. „Czerwone Komety” są bardzo zabawną historią zręcznie i dowcipnie napisaną przez młodą, ale cenioną już spółkę autorską Sauter/Studlar. W Tarnowski Teatrze polska prapremiera w reżyserii Jarosława Tumidajskiego – pisze o spektaklu Halina Dorocka, kierownik Biura Organizacji Widowni Tarnowskiego Teatru.

Dyrektor Wojciech Markiewicz tak pisze o najnowszym spektaklu tarnowskiego Teatru: „Odpowiedź na pytanie: Co kto robi? określa w „Czerwonych Kometach” poglądy i język bohaterów. Jest producentka reklam, dealer samochodowy, koniecznie studentka, siostra bohaterki, rodzice - dobrze sytuowani dentyści i tłusty czternastoletni kot Gustaw. „Koniec z konsumpcyjnym szaleństwem!” krzyczą młode bohaterki i same wpadają we własną pułapkę. Wokół mnożą się akty „terroru”, brygada „Czerwone Komety” dokonała zamachu na bufet i Prezydent musiał zaprosić swoich gości na ulicznego grilla! Przeciwnicy globalizacji przebierają się za Świętych Mikołajów i napadają. Uważają, że hodowla starych kotów i wyjazd na Boże Narodzenie do Dubaju to przejaw zbytku mieszkańców starej Europy. Jak skończy się ten „dialog pokoleń”? A przede wszystkim komu przypadnie 10 tysięcy euro - okup za uprowadzonego kota?
Polska prapremiera obsypanej międzynarodowymi nagrodami komedii „Czerwone Komety: Sautera/Studlara. Sztuka o potrzebie buntu „przerośniętych dzieci” - pisze Justyna Golińska („Dialog”). Ta prawie farsa rozbawi licealistów, zainteresuje studentów, zmusi do myślenia dorosłych, wkrótce realizacja telewizyjna w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.”

Szerzej o tym, co jest osią komedii opowiada reżyser „Czerwonych Komet” Jarosław Tumidajski: „Dziś młodzi ludzie nie interesują się polityką wcale lub interesują się nią, bo widzą w niej szansę na zrobienie szybkiej kariery. Ci pierwsi wolą wydawać pieniądze (zwłaszcza swoich rodziców), ci drudzy chcą je zarabiać. Jednak zarówno jedni, jak i drudzy nie udają, że chodzi im o coś więcej, niż o własne ego. Mają gdzieś wartości, ojczyznę i bliźnich. W takiej, dość cynicznej, rzeczywistości Andreas Sauter i Bernhard Studlar umieszczają akcję swojej komedii „Czerwone Komety” - (anty)kapitalistycznej bajki. Dwie główne bohaterki - siostry Lili i Bibi - rozpoczynają rewolucję. Buntują się przeciw konsupcyjnemu trybowi życia, negują hedonizm dominujący we współczesności. Jest to oczywiście rewolucja buffo - żadna inna nie jest dziś przecież możliwa - a jednak w pomyśle autorów jest coś bardzo świeżego i pociągającego.”

W tarnowskiej inscenizacji (polska prapremiera) wezmą udział m.in. aktorzy znani z popularnych seriali. Obsadę tworzą: Sylwia Gliwa – Monika Zięba z „Na wspólnej”, Karolina z „Na dobre i na złe”; Michał Czernecki – aktor Teatru Starego w Krakowie, Piotr Kusy z „Na dobre i na złe”, Tomasz Milewski z „Warto kochać”; Aldona Grochal – aktorka Teatru Starego w Krakowie; Mariusz Pilawski – aktor Teatru Nowego w Łodzi, młodszy aspirant Majchrzak z „Na dobre i na złe”, Marian Ćwik z „Na wspólnej”; Anna Lenczewska – aktorka Tarnowskiego Teatru; Gertruda -„Hamlet i inni”, Kobieta - „Nie wszyscy złodzieje przychodzą kraść”, Julia Sieniczowa-„Moralność Pani Dulskiej”, Żona złodzieja - „Nie wszyscy złodzieje przychodzą kraść”, Eliza - „Skąpiec”, Irenka - „Wszyscy moi krewni”; Marta Marianna Gortych - aktorka Tarnowskiego Teatru; Colette w „Zaproszony gość”, Kobieta - „Pieśni miłości i nienawiści”, Hesia - „Moralność Pani Dulskiej”, Kobieta - „Nie wszyscy złodzieje przychodzą kraść”, Muza - „Bar Romantyczność”; Piotr Jędrzejek - aktor Tarnowskiego Teatru; Lekarz -„Hamlet i inni”, Gerard -„Zaproszony Gość”, Bill -„Wieczór Kawalerski”, Antonio -„Nie wszyscy złodzieje przychodzą kraść”, Janek i Chłopak z baru - „Pętla”, Marco i Uciekinier - „Upadek kamiennego domu”, Finanzwach i Pielęgniarz - „Moralność Pani Dulskiej”.
“Czerwone Komety” w przekładzie Jacka St. Burasa reżyseruje młody reżyser Jarosław Tumidajski (rocznik 1980). Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie reżyserię w krakowskiej PWST. Debiutował w 2004 roku (podczas pierwszej edycji festiwalu baz@rt) „Nocnym autobusem” Michała Walczaka. Spektakl ten wszedł później do repertuaru Starego Teatru w Krakowie. Tumidajski pracował także w teatrach w Łodzi, w Bydgoszczy, we Wrocławiu. Ostatnią jego realizacją jest "G®upa Laokoona" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.
Autorem scenografii jest Mirek Kaczmarek” - rocznik 1970. Scenograf, projektant kostiumów, twórca video. Autor przestrzeni do wielu spektakli, między innymi do „Transferu”, „G®upy Laokoona”, „Snu o Jesieni”. Ostatnia realizacja „Szewcy u bram” Jana Klaty w Teatrze Rozmaitości w Warszawie.
Za choreografię odpowiada Anka Jankowska - rocznik 1971. Tancerka, choreograf, projektant świateł, aktorka i wokalistka. Ukończyła School On Wheels teatru Derevo, studiowała metodę teatru Odin w Holstebro. Założyła i współtworzy berliński teatr TRAVA, z którym występowała na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach. Juror i wykładowca tańca współczesnego. Jest również autorką ruchu scenicznego do spektakli dramatycznych. Współpracowała z teatrem Remus, Akademia, Company Maru. W 2005 wzięła udział w Interdyscyplinarnym Laboratorium Dla Choreografów: Jagniątków Move the Mount. Od 2005 współtworzy Grupę Artystyczną KONCENTRAT.
Zespół dopełnia inspicjent/sufler Krystyna Fudyma.

Premiera „Czerwonych Komet” będzie zarazem oficjalną inauguracją sceny Proscenium (aktorzy i widzowie zajmować będą przestrzeń sceny). Zapowiada się niebanalna inscenizacja, o ile tylko premierowych planów nie storpedują aktywiści z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Aktorzy jednak zapewniają, że kot grający w spektaklu kota Gustawa, każdorazowo jest już martwy...
MP

Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, 9 grudnia godz. 18:00
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 14:51:33
IP          : 3.135.209.149
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html