To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  "Chlip hop" czyli Umer i Poniedzielski w Skrzyszowie   -   11/1/2008
Jak już informowaliśmy, rok 2008 zaczyna się w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek wyjątkowym zdarzeniem artystycznym – w Skrzyszowie wystąpią: Magda Umer i Andrzej Poniedzielski. Ci znakomici i lubiani wykonawcy przygotowali spektakl słowno-muzyczny „Chlip hop, czyli nasza mglista lap-top lista”, który wspólnie wyreżyserowali i oboje w nim występują. Od chwili premiery, która miała miejsce w styczniu 2007 w Teatrze Ateneum w Warszawie, spektakl cieszy się powodzeniem u widzów i uznaniem krytyków. W naszej redakcji można odebrać trzy podwójne zaproszenia na spektakl.

Ogloszenie

Na scenie Ona i On. Rozmawiają. „Grają”, że są w odrębnych, oddalonych od siebie pomieszczeniach swojej codzienności. Rozmowa ma odcień swobodnej pogawędki na przeróżne tematy. Opowiadają o otaczającej nas rzeczywistości, o najprostszych sprawach, którymi żyjemy, o tym, co ważne i nam bliskie. Ale nie utyskują! Korzystając z przynależnego ich wiekowi „rozkwitu dojrzałości” – z żartobliwym dystansem próbują sprawdzić, które z ich „najważniejszych mniemań” można by (gdyby ktoś chciał) przenieść w nowe czasy. Jako znaki „ich” epoki – przywołują piosenki. Śpiewają je. Sobie nawzajem i w wyimaginowanych (z racji konwencji osobności) duetach. I tyle tylko, że ta intymna rozmowa początku XXI wieku odbywa się nie przez telefon, ale przez… Skype’a – popularny komunikator internetowy.
Jeden z krytyków pisał: „Chlip hop” to zaproszenie do krainy łagodności Magdy Umer i Andrzeja Poniedzielskiego – wieczór niezwykły, pełen poetyckiego nastroju i jesiennej zadumy. Przedstawienie ma przewrotny tytuł „Chlip hop”, sugerujący coś w pół drogi pomiędzy hip hopem a chlipaniem. To jedno z tych magicznych widowisk poetyckich, do których w dzisiejszej, dość prozaicznej rzeczywistości, bardzo się tęskni.
Umer, zwana przez Agnieszkę Osiecką Elfem Zielonookim, i Poniedzielski, przypominający pełnego melancholii Pierrota, snują na scenie „historię o życiu niewesołą, choć pogodnie opowiedzianą”, gdzie inteligencja i poczucie humoru doprawione zostały szczyptą melancholii. Para zatopiona w poezji próbuje znaleźć dla siebie azyl w świecie bezdusznej techniki.
Flirtują przy komputerach, wykorzystując teksty Magdy Czapińskiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Poniedzielskiego. Są w spektaklu również piosenki oraz pastisze światowych przebojów. Wszystko to stanowi spotkanie dwu języków, dwu światów. Wprowadzenie do języka poezji określeń komputerowych daje takie efekty jak np. „Starość musi się wyszumieć... i zalogować”.
(Flirt Umer i Poniedzielskiego, MG, Kurier Lubelski nr 218, 18 września 2007)

A oto, co o spektaklu pisali inni recenzenci:
”Magda Umer wypracowała pewien, z powodzeniem sprawdzający się, sposób przygotowywania widowisk poetycko-muzycznych, nie narażając się ani na zbędny patos, egzaltację, czy posądzenie o „przynudzanie”. Ulubione piosenki wplata w naturalne, często bardzo prywatne rozmowy telefoniczne, prowadzone pomiędzy nią a pozostałymi twórcami lub autorami. Całość zaś ma charakter procesu twórczego, wymyślania spektaklu, który w finale dochodzi do skutku, bądź nie.
Najnowsza realizacja w ogólnym założeniu nie odbiega od poprzednich. Jesteśmy świadkami rozmowy trójki twórców, gdyż oprócz Andrzeja Poniedzielskiego, współautora i współreżysera na scenie, na równorzędnych prawach aktora zasiada i swoje uwagi wtrąca twórca opracowania muzycznego, pianista Wojciech Borkowski. Ciekawym znakiem czasu jest fakt, że owa trójka przyjaciół nie posługuje się, jak na melancholijnych poetów przystało, gęsim ani nawet wiecznym piórem, a... e-mailem i popularnym komunikatorem internetowym, osiągając w tym sporą biegłość. Okazuje się, że najnowsze nowinki technologiczne nie odzierają z uczuć i wrażliwości. Nawet w sieci można spotkać „Mężczyznę, który się nie zdarza” i śpiewać „patrząc na jego fotografię” w formacie jpg.
(Liryka wioski globalnej, Gentleman nr 3, 4 kwietnia 2007)

Inteligencja i poczucie humoru okraszone zostało w tym widowisku szczyptą melancholii. Oboje zatopieni w poezji próbowali znaleźć azyl w świecie bezdusznej techniki. Rozmowa, przybierająca charakter swobodnej pogawędki, odbywa się przy komputerach. Niektóre wyznania miłosne formułowali tak, że drżała klawiatura. Pojawiły się utwory Magdy Czapińskiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Poniedzielskiego. Były piosenki oryginalne oraz pastisze światowych przebojów.
Ciekawe rezultaty dało wprowadzenie do języka poezji określeń komputerowych. Niektóre powiedzenia mogą stać się z czasem złotymi myślami. Jak np. to: „Starość musi się wyszumieć... i załogować”. Przedwojenna piosenka „Patrzę na twoją fotografię”, śpiewana przez Magdę Umer spoglądającą w ekran monitora, nabrała nowego znaczenia.
Ona – artystka śpiewająca, on – poeta podśpiewujący, oboje w wieku „stabilnej młodości”, odnieśli się w swym widowisku do „coraz mocniej otaczającej rzeczywistości”. Zwrócili uwagę m.in. na to, że w telewizji i radiu ciągle mówi się o oglądalności i słuchalności, a całkowicie zapominało o... poczytalności.
Magda Umer zachwycała interpretacją piosenek, Andrzej Poniedzielski – nie tylko przewrotnym poczuciem humoru, ale też nowym znakomitym tłumaczeniem jednego z największych utworów Cohena, „Dance Me To The End of Love”, którego jedna ze zwrotek brzmi: „Płoną w nas zachodem wiecznym całe stada słońc. Śpią ławice gwiazd wygasłych, ciężkie chmury wron. Dotknij nieba myślą senną, ale każdym z tchnień, Tęsknij za kolejnym dniem”.
(Kraina łagodności w serwerze, Jan Bończa-Szabłowski, Rzeczpospolita nr 9, 11 stycznia 2007)

Chlip hop, czyli nasza mglista lap-top lista
Scenariusz i reżyseria: Magda Umer i Andrzej Poniedzielski. Opracowanie muzyczne: Wojciech Borkowski. Występują: Ona – Magda Umer, On – Andrzej Poniedzielski, Pianista – Wojciech Borkowski. Producent: Europejska Agencja Sztuki. Premiera: Teatr Ateneum w Warszawie, 6 stycznia 2007. Spektakl słowno-muzyczny, w którym usłyszeć można piosenki z tekstami m.in. Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty, Andrzeja Poniedzielskiego.
Magda Umer i Andrzej Poniedzielski wystąpią w spektaklu „Chlip hop, czyli nasza mglista lap-top lista” 19 stycznia 2008 (sobota) w sali Domu Strażaka w Skrzyszowie o godz. 17. Wstęp na przedstawienie – wyłącznie za zaproszeniami, które można bezpłatnie odbierać w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie (33-156 Skrzyszów 638, tel. 0-14 674-55-08).

ZAPROSZENIA
Uwaga, nasza redakcja posiada trzy podwójne zaproszenia na spektakl. Można je otrzymać po nadesłaniu do nas - drogą elektroniczną na adres redakcja@intarnet.pl - listu zawierającego w tytule wiadomości hasło CHLIP CHLOP a wewnątrz: imię, nazwisko i nr tel. kontaktowego. Rozstrzygnięcie w piątek, 18 stycznia do godziny 10:00. Zwycięzców o wygranej i sposobie jej odebrania poinformujemy telefonicznie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, January 15, 2025 05:23:57
IP          : 13.58.147.19
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html