To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Termomodernizacyjne premie w ustawie PiS    -   06/2/2008
Parlamentarzyści PiS, jako opozycja próbują wciąż zrobić to, czego zrobić nie zdążyli przed rozpisanymi „przez się” wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi. Wśród pakietu projektów ustaw znajduje się projekt o wspieraniu remontów i termomodernizacji budynków. -W obecnym stanie w najbliższych latach do wyburzenia powinno być przeznaczone oko 40 tys. budynków mieszczących około 200 tysięcy mieszkań - stwierdza poseł Edward Czesak. Ustawa ma ograniczyć skalę wyburzeń.

Posłuchaj rozmowy z posłem PiS Edwardem Czesakiem :

Ogloszenie

Proponowana ustawa ma na celu uratowanie budynków, które są w złym stanie technicznym lub ich dalsza eksploatacja jest nieopłacalna z powodu znacznych strat ciepła. Premie remontowe i termomodernizacyjne mają zachęcić właścicieli i zarządców budynków do inwestowania, co w dalszej perspektywie pozwoli zaoszczędzić znaczne środki na dostarczanej energii. Z premii termomodernizacyjnej będą mogli skorzystać prywatni właściciele budynków, zarządcy budynków, a także jednostki samorządowe. Natomiast z premii remontowej, w przypadku przyjęcia wspomnianej ustawy – osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego a także spółdzielnie mieszkaniowe. Wśród argumentów przemawiających za przyjęciem ustawy wymienia się nie tylko przyszłe oszczędności związane z mniejszymi kosztami ogrzewania czy wydłużenie żywotności użytkowanych budynków, ale także, poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię – zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Zachęta dla inwestorów w formie premii ma także zwiększyć zatrudnienie w sektorze budowlanym. Na ustawie szczególnie skorzystać mają mieszkańcy mniejszych miast i miejscowości, w których nie będą realizowane lokalne programy rewitalizacji finansowane ze środków unijnych.

Tyle o samym projekcie. Zapewne słusznym i potrzebnym. Pojawiają się jednak natychmiast pytania: z czego miałyby by finansowane „premie” i jaka miałaby być ich wysokość? Dziwnie brzmi dziś także argument o, cytuję „zwiększeniu zatrudnienia w sektorze budowlanym, co nie jest bez znaczenia w sytuacji wciąż wysokiego bezrobocia”. Bo przecież prawda jest taka, że akurat w „budowlance” najbardziej dziś brakuje rąk do pracy i coraz więcej firm w ogóle nie decyduje się na startowanie w kolejnych przetargach tylko i wyłącznie z powodu braku odpowiedniej liczby pracowników.
Jest jeszcze jeden haczyk, o którym już pisałem, gdy kilkanaście miesięcy temu po raz pierwszy mówiło się o tym projekcie. Haczyk, o którym materiał prasowy nie wspomina, a który wyszedł na jaw przy okazji prac nad pakietem ustaw. Otóż każdy budynek miał mieć przeprowadzony specjalny „audyt” energetyczny. Którego koszt w praktyce mógłby wynosić określony, statystycznie niewielki procent wartości budynku. W praktyce przekładalny na niemałe pieniądze. Ów audyt teoretycznie ma pomóc w określeniu, na ile dany obiekt jest „energooszczędny” oraz ułatwić jego wycenę. W przypadku osób mieszkających w starszych budynkach, audyt spowoduje utratę ich wartości. Co więcej, dla mnie osobiście i dla wielu Kowalskich nie jest on potrzebny, bo i bez niego wiemy, że okna trzeba wymienić, a budynek ocieplić, tyle że nas nie stać. Tymczasem znów planuje się sięgnąć do naszych kieszeni, machając perspektywą jakichś tam bliżej nieokreślonych premii, gdy już, zapłaciwszy za audyt, zdecydujemy się przeprowadzić remont, na który nas nie stać.
Reasumując – nie przesądzam ani na korzyść, ani na niekorzyści proponowanej ustawy. Jej treści, paragraf po paragrafie, nie widziałem. To co jednak dziwi, to fakt, iż parlamentarzyści PiS jako opozycja chcą przeforsować w Sejmie coś, czego nie udało się im zrobić, gdy tworzyli koalicję rządzącą...


Zapraszam do wysłuchania rozmowy z posłem PiS EdwardemCzesakiem; przy okazji poruszony został również temat ekologicznych norm unijnych, które w najbliższej perspektywie wymuszają na nas zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery m.in. przez elektrownie – oparte w Polsce przede wszystkim na węglu kamiennym. Koszt spełnienia tych norm w efekcie wywoła znaczący wzrost cen energii.
M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, January 15, 2025 14:05:55
IP          : 3.141.201.46
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html