To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Pamiętać o bohaterach podziemia antykomunistycznego ...    -   23/4/2008
O antykomunistycznym podziemiu powojennym wciąż wiemy mało, wiedza z tego tematu przekazywana młodemu pokoleniu jest minimalna, choć nareszcie są narzędzia dla takiej edukacji - takie były m.in. konkluzje sesji naukowej zatytułowanej "Polskie podziemie niepodległościowe w Tarnowie i Powiecie Tarnowskim w latach 1944 – 1956". Konferencja odbyła się w Starostwie Powiatowym przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Współorganizatorami sesji były: Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie a jej uczestnikami - nauczyciele, historycy i pasjonaci tematu.

Posłuchaj rozmowy z Michałem Winklarem z IPN o tarnowskim podziemiu antykomunistycznym po roku 1945 :

Ogloszenie

Tytułowy wykład wygłosił pracownik krakowskiego IPN Michał Winklar, zwracając uwagę, że siatka konspiracyjna ugrupowań niepodległościowych w Tarnowie i okolicach (głównie organizacji WiN) była jedną z największych w kraju. Z kolei Wiesław Kutek, pracownik Starostwa Powiatowego w Tarnowie, przypomniał postać Adama Boryczki, cichociemnego z Wierzchosławic, ostatniego kuriera WIN-u, wieloletniego więźnia PRL, związanego z Tarnowem również zawodowo i .. uczcuciowo. Uczestnicy konferencji upomnieli się o uczczenie pamięci tego bohatera nazwą jakiejś ulicy , czy skweru w Tarnowie.
Posłuchaj, co Adamie Boryczce mówi Wiesław Kutek :


Podczas konferencji zaprezentowane zostało również monumentalne wydawnictwo IPN, - „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956”. Prelegentów i uczestników cieszył fakt, że wydawnictwo się nareszcie ukazało, żałowano jednak, że fakt ten ma miejsce dopiero po 18 latach od upadku komunizmu. Znakomicie wydana publikacja ma nieocenione walory dydaktyczne i zalecana jest jako pomoc w szkolnej edukacji historycznej na poziomie gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym.
Niestety - zauważali uczestnicy sesji - tematyka ruchu niepodległościowego po II wojnie światowej jest na lekcjach historii w gimnazjach, liceach i technikach często pomijana i marginalizowana, choćby ze względu na to, że wykłady dotyczące tego okresu kończą rok szkolny. Powszechnie się zdarza, że nauczyciele nie zdążają już z tym tematem...
Po 40-letnim okresie rugowania wiedzy o ludziach, którzy przeciwstawili się komunistycznej władzy z obcego nadania, to jeszcze jeden cios dla pamięci o tych odchodzących bohaterach. Szkoda jest tym większa, że wielu z nich jeszcze żyje i mogłoby wiedzę o latach powojennych i swojej działalności konspiracyjnej przekazywać bezpośrednio.
Na szczęście przybywa narzędzi do przypominania i propagowania wiedzy o organizatorach ruchu niepodległościowego. Dzięki IPN-owi mamy wspaniały "Atlas ..." a lokalnie, dzięki współpracy Muzeum Okręgowego i Oddziału Tarnowskiego Światowego Związku Żołnierzy AK - Izbę Pamięci Armii Krajowej przy ul. Mościckiego. Jej ideę i działalność przedstawił podczas sesji płk Zdzisław Baszak.
Wtorkową sesję zakończył występ aktorów Teatru Nie Teraz, którzy zaprezentowali kilka utworów patriotycznych pochodzących ze wznowionego właśnie spektaklu "Na etapie", który jest opowieścią o "Ince", młodziutkiej sanitariuszce z oddziału AK mjr. "Łupaszki", zastrzelonej przez komunistycznych oprawców w roku 1946 w gdańskim więzieniu. (pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, January 3, 2025 01:00:17
IP          : 18.191.54.190
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html