Od 1 lipca tego roku Tarnowski Zakład Energetyczny traci status niezależnej spółki, staje się częścią skonsolidowanej Grupy K-7. W jej skład wchodzi pięć ZE, oprócz tarnowskiego także: Zakład Energetyczny Częstochowa S.A., Będziński Zakład Elektroenergetyczny S.A., Beskidzka Energetyka S.A. i Zakład Energetyczny Kraków S.A, który staje się spółką kierowniczą dla pozostałych.
Ogloszenie |
|
Niedawno pięć wspomnianych zakładów podpisało tzw. plan połączenia, co oznacza, że od lipca 2004 zaczną funkcjonować jako jedna firma z siedzibą władz w Krakowie. Natomiast w Będzinie, Bielsku-Białej, Częstochowie i Tarnowie pozostaną jedynie oddziały tejże firmy. Połączone zakłady obsługiwać będą 2 270 000 klientów na obszarze 25 538 km kwadratowych, a długość linii energetycznych, jakimi mają dysponować, wynosi łącznie 109 809 kilometrów.
- Obecnie we wszystkich spółkach Grupy K-7 trwają prace nad przygotowaniem konsolidacji pod względem formalnym i organizacyjnym - informuje Ewa Groń, rzeczniczka krakowskiego ZE. - Zachowane zostaną dotychczasowe procedury i standardy obsługi oraz sposób rozliczeń klientów. Także umowy zawarte z klientami obowiązywać będą nadal, bez konieczności ich aktualizacji i zmian warunków dostaw energii.
Zgodnie z programem rządowym, poza pięcioma zakładami z południa Polski w skład tej Grupy wchodzą jeszcze Łódzki Zakład Energetyczny S.A. i Zakład Energetyczny Łódź-Teren S.A., które zostały obecnie wyłączone z prac konsolidacyjnych. Powodem są protesty strony społecznej.
Obawy związane z konsolidacją zakładów energetycznych i tym samym utratą dotychczasowej samodzielności kierowniczo-finansowej mają także w tarnowskim ZE. Marian Kłysz, prezes ZE Kraków i koordynator Grupy konsolidowanych spółek próbuje uspokajać: Chcemy, aby oddziały odpowiadające dotychczasowym spółkom zachowały jak największą samodzielność. To one przecież znają najlepiej swoich klientów i ich oczekiwania. To one również mają sprawdzone metody postępowania i stosują rozwiązania techniczne dostosowane do potrzeb klientów. W Krakowie będą realizowane tylko te funkcje, które z punktu widzenia ekonomii i efektywności opłaca się centralizować. Jednocześnie zależy nam, na optymalnym wykorzystaniu potencjału posiadanego przez wszystkie pięć zakładów.
Kierownictwo krakowskiego ZE zaprzecza przy tym, jakoby planowane były zmiany w dotychczasowych zasadach rozliczania się z indywidualnymi odbiorcami energii elektrycznej. Tarnowski ZE od 10 lat pobiera od swoich klientów opłaty w cyklu dwumiesięcznym, co zainteresowani chwalą sobie. Ponad 70 procent uczestników specjalnej ankiety stwierdziło, że ten sposób rozliczania się odpowiada im najbardziej. Opowiadają się za bieżącym odczytywaniem wskazań liczników prądu.
Tymczasem pojawiły się pogłoski, że już w drugiej połowie 2004 roku zmieni się w Tarnowie ten, korzystny dla klienta, system płatności rachunków. Zastąpić go miałoby rozliczanie w cyklu półrocznym, opierające się na prognozowaniu zużycia energii i przedpłatach. - To byłoby kredytowanie spółki, z wyraźną niekorzyścią dla nas, odbiorców prądu - uważają tarnowianie telefonujący do naszej redakcji.
- Nie są prowadzone żadne działania ani nie są planowane żadne zmiany związane z aktualnymi systemami rozliczeń klientów - ucina wszelkie spekulacje Ewa Groń, rzeczniczka krakowskiego Zakładu Energetycznego.
(mab)