To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Udane forum gospodarcze w Tarnowie    -   16/5/2008
W piątek w Tarnowie odbyło się ósme już Forum Gospodarcze Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Tym razem impreza zapoczątkowana 7 lat temu przez obecnego ministra skarbu Aleksandra Grada odbyła się pod hasłem "Wiedza – Inwestycje – Rozwój" a jej gośćmi byli m.in. były premier, obecny szef Banku Pekao SA - Jan Krzysztof Bielecki, szef sejmowej Komisji "Przyjazne Państwo" - Janusz Palikot, a także prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A - Ludwik Sobolewski.

Posłuchaj naszej rozmowy z posłem Januszem Palikotem w kuluarach forum :

Ogloszenie
>

Imprezę organizowaną przez Małopolskie Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych, Tarnowską Agencję Rozwoju Regionalnego SA, Tarnowski Klaster Przemysłowy SA oraz Wyższą Szkołę Biznesu - National Louis University, po wystąpieniach organizatorów i przedstawicieli władz samorządowych regionu, zainaugurował wykładem pt. "Wolność gospodarcza i własność prywatna – rozwój, efektywność, ochrona" - Jan Krzysztof Bielecki.
Były premier apelując o systematyczne i konsekwentne znoszenie ograniczeń nakładanych na polską przedsiębiorczość (nakładanych od kilkunastu lat, po zaniechaniu - jego zdaniem - kilkuletniego zaledwie okresu liberalnych zmian w gospodarce), podkreślił, że dziś polska ekonomia, domagająca się co prawda pilnej modernizacji, nie potrzebuje jednak nowej rewolucji. - No, może poza rewolucją postaw i wartości - uzupełniał J.K.Bielecki, odwołując się do bliskich mu idei współczesnego brytyjskiego konserwatyzmu, który podobnie jak polski liberalizm - zauważał prelegent - ewoluuje. Wśród tych wartości Bielecki wymieniał wiarę w człowieka i dokonywane przez niego wybory, ale też większy szacunek dla państwa i narodu, zrozumienie znaczenia rodziny, propagowanie inicjatyw obywatelskich, wzmacnianie więzi lokalnych. - Wierzę, że tylko wolny człowiek i wolne społeczeństwo są w stanie rozwinąć w pełni skrzydła i nie zakopywać danych im talentów - konkludował były premier.

Podczas pierwszego, ogólnopolskiego panelu forum, które poprowadził Leszek Nowicki z MFWIL, jako pierwszy głos zabrał Poseł na Sejm RP, Janusz Palikot, przedstawiając dorobek kierowanej przez siebie sejmowej Komisji „Przyjazne państwo” a także skorelowane z działalnością komisji plany realizacji rządowego programu w zakresie deregulacji i ułatwiania działalności dla firm. Dla zilustrowania z czym spotyka się komisja w trakcie swoich prac, Palikot ujawnił informację, że wiceminister finansów Elżbieta Chojna - Duch interweniowała u premiera Tuska, w sprawie urzędników ministerstwa, którzy z obrad komisji wychodzą z ... płaczem. Opór mentalny urzędników, którzy postępują według zasad źle pojętego "etosu", w każdej sytuacji broniąc interesów państwa, nawet jeśli interesy te w oczywisty sposób godzą w obywateli, to największy problem na jaki napotykają członkowie komisji "Przyjazne Państwo". Mimo tych przeciwności komisja może mówić o pierwszych sukcesach - deklaruje jej przewodniczący. W połowie roku można się spodziewać rozporządzenia ministerialnego, które pozwoli nareszcie na przechowywanie paragonów i innych drobnych dokumentów w wersji elektronicznej. Komisja stara się również o likwidację pozwoleń na budowę, likwidację obowiązku doręczania urzędowych zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami, składek na ZUS, niekaralności etc. (zaświadczenia ma zastąpić jedno oświadczenie samego obywatela). Komisja wnioskować będzie także o nowelizacje ustaw o VAT, PIT i CIT, m.in. doprowadzając do normalnego (a nie tak jak dotychczas - podwójnego) opodatkowania dochodów osiąganych w miesiącu listopadzie. Palikot chce także (ustawowo) zdyscyplinować samorządy do podjęcia pilnych prac a w ich konsekwencji niezwłocznego uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego. W kontekście innej pilnej potrzeby - odrolnienia gruntów w miastach, poseł przypomniał, że dziś większość obszaru Warszawy (52% !) stanowią grunty rolne (odsetek ten dla Tarnowa wynosi 13 %).
Poseł zapewniał, że w komisji czeka już stos różnorakich poprawek i nowelizacji prawa. Apelował też o zgłaszanie mu przez przedsiębiorców wszelkich uwag i sugestii dotyczących spraw, które poprzez obecnie obowiązujące w Polsce prawo, paraliżują aktywność Polaków.

Minister Skarbu Państwa, Aleksander Grad przedstawił z kolei opracowany w jego resorcie rządowy program prywatyzacji na lata 2008-2011. Ministerstwo zamierza w ciągu najbliższych 3 lat sprywatyzować, oddać samorządowi lub pozbyć się mniejszościowych udziałów łącznie w 740 spółkach. - Z wielu sektorów gospodarki skarb państwa wyjdzie na zawsze, poddając je już w pełni rynkowym mechanizmom - deklarował minister i dodawał, że nawet 85 % z firm przeznaczonych do prywatyzacji jest w zasięgu małego i średniego biznesu w Polsce. Aleksander Grad namawiał licznie przybyłych na forum przedsiębiorców do zainteresowania się ministerialnym programem prywatyzacji, deklarując pomoc resortu w pełnej informacji na ten temat, przy współpracy z samorządem gospodarczym, rolniczym i Giełdą Papierów Wartościowych.
Właśnie prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A Ludwik Sobolewski, następny z prelegentów, mówił o możliwościach pozyskiwania kapitałów na rozwój małych i średnich firm. - W Polsce w końcu powstaje moda, aby poważnie myśleć o giełdzie - mówił Sobolewski, dodając, że w niebyt odchodzi stereotyp, iż giełda jest tylko dla dużych przedsiębiorstw. W tym kontekście prezes GPW wspominał o sukcesie rynku nieregulowanego "New Connect", który powstał na warszawskim parkiecie 9 miesięcy temu, właśnie z myślą o małych i średnich firmach i który jest (dziś z 50 notowanymi tutaj spółkami i 8 kolejnymi, w tym dwiema czeskimi, czekającymi na debiut w najbliższych tygodniach) drugim już co do liczby emitentów podobnym rynkiem w Europie, po alternatywnym rynku giełdy londyńskiej.
Ostatnim prelegentem pierwszego panelu był Ryszard Ścigała – Prezydent Miasta Tarnowa, który mówił o kompetencjach samorządu w relacjach biznesowych. Szef tarnowskiego samorządu mówił m.in. o wdrożonych już w magistracie ułatwieniach dla przedsiębiorców, m.in. o powstałym Punkcie Obsługi Przedsiębiorców, gdzie np. otwarcie - zarejestrowanie nowej firmy z kilkunastu dni ograniczono do zaledwie 35 minut. W Tarnowie powołano też do życia ciało konsultacyjne - Tarnowskie Forum Przedsiębiorczości z udziałem tarnowskich przedsiębiorców zorganizowanych w różnych izbach i stowarzyszeniach a także Portal Konsultacji Społecznych. Ryszard Ścigała przyznawał, że wielkim problemem z jakim spotkał się w działaniach administracji, był "brak szacunku dla pieniądza i dla czasu", stąd liczne wdrożenia systemów lepszego zarządzania i programy szkoleń dla urzędników, którzy od tej pory mają w Urzędzie Miasta traktować już mieszkańców nie jako "stronę", ale - wzorem relacji obowiązujących w biznesie - jako "klientów".
Przy okazji prezydent zdradził kulisy wycofania z wczorajszej sesji Rady Miasta punktu, jakim miała być debata na temat przyszłości tarnowskiego MPK. Prezydent uważa, że podmiot, z którym konkurują już na rynku inne przedsiębiorstwa komunikacyjne nie może zdradzać konkurencji wszystkich szczegółów swojej działalności i przyszłej strategii.

W przerwie forum nastąpiło podpisanie porozumienia pomiędzy Giełdą Papierów Wartościowych S.A., Gminą Miasta Tarnowa, Tarnowskim Klastrem Przemysłowym S.A. i Tarnowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A.

Po przerwie rozpoczął się drugi, lokalny panel. W roli prowadzącego wystąpił tym razem Wojciech Seremet. Wiceprezydent Miasta Biała Cerkiew na Ukrainie, Walerij W. Ignatiuk mówił o wspieraniu rozwoju budownictwa i przedsiębiorczości w swoim kraju i mieście oraz o rozwoju międzynarodowej współpracy w tym zakresie z Tarnowem.
O wymogach współczesnej gospodarki opartej na wiedzy, która zaczynać powinna się w szkole, mówił dr Krzysztof Głuc, prorektor WSB National Louis University. Z kolei możliwości dotacyjne Unii Europejskiej dla przedsiębiorstw w ramach II Osi Priorytetowej MRPO 2007-2013 przedstawił Rafał Solecki – Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości.
Znaczenie i rolę klastrów innowacyjnych podkreślał w swym wystąpieniu – Józef Gawlik – Rektor Politechniki Krakowskiej, poprzedzając prezentację koncepcji i perspektyw rozwojowych klastrów medycznych, z którą wystąpił Andrzej Witek - prezes zarządu CENTERMED Sp. z o.o. (pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, January 15, 2025 06:43:45
IP          : 3.15.198.69
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html